Slovník pojmů materiály v kanceláři

Minislovník pojmů – materiály

Chcete si zařídit kancelář a tápete v nabídce? Rádi byste si koupili nové křeslo, ale nevíte, zda zvolit to z textilu, z ECO kůže či z kůže? V našem článku se dozvíte o vlastnostech většiny materiálů, se kterými se můžete u nábytku setkat, a zároveň si můžete přečíst i základní návod, jak o tyto materiály pečovat, aby vám sloužily co nejdéle.

Rozdělení skupin materiálů

Čalounění

 1. Kůže
 2. Látky

Dřevěné materiály

 1. Přírodní materiál
 2. Velkoplošné materiály
 3. Dýhy

Čalounění

Kůže

Kůže je přírodní materiál (Krutón). Barví se máčením a stříkáním. Na výrobu sedacích souprav se používá hovězí kůže. Kůže se namáčí, aby nabobtnala. Někteří výrobci kůži rozřezávají i na několik vrstev.
První vrstva je nejkvalitnější a proto se dává na sedáky. Je zbavena srsti a po ní zůstávají v kůži póry.Kůže dýchá – je největší a nejpevnější. Druhá vrstva se používá na podpěrky a opěrák. Třetí vrstva se používá na záda sedaček (malé kusy).
Podle toho, jaké vrstvy jsou použity na sedací soupravě, se následně stanovuje cena. Někteří výrobci používají výhradně první vrstvu na celou sedací soupravu.

ECO Kůže – textilní kůže

Zbytková kůže se rozdrtí, smíchá se s pojivy a nanese se na bavlněnou látku. Tato hmota se dobarví a slisuje s bavlněnou látkou (díky tomu nemůže prasknout). Vznikne textilní kůže. Eco kůže je na rozdíl od kůže lesklejší a dělá „varhánky“.

Údržba a čištění kůže

Impregnace (gel, pěna) zajišťuje delší trvanlivost výrobku (zabrání vniku nečistot do kůže) a lepší čištění. Ale musí se čistit ihned po znečištění! Nikdy nečistíme krouživým pohybem (špína se pouze rozšíří a zažere). Nečistotu je potřeba rozpustit a vysušit. Díky impregnaci je kůže stále měkká, tím se zlepší barevná stálost.
Eco kůže impregnaci nepřijímá, impregnace je proto zbytečná.

Látky

Bavlna je přírodní, očkový materiál. Vlákna se získávají zplodu keře bavlníku. K nevýhodám patří, že výrobky z bavlny snadno mačkají a žmolkují, snadno se poškodí.
Mikroplyš je tkaný materiál. Dvě látky se sešijí a proříznou, díky tomu má jemný povrch. Časem chlupy „lehnou“, lze je znovu zvednout, např. parou.
Mikrofáze je umělý materiál, zanechává stopy (mapy) při dotyku. Tato syntetická látka nemá ráda vodu.
Mikrovlákno je lisovaný chlup. Je to dražší materiál. Při dotyku nezanechává „mapy“

Údržba a čištění látek

Všechny látky je potřeba impregnovat (sprej). Impregnace slouží k zabránění průniku nečistoty do hloubky tkaniny. Nejlépe se impregnuje mikrovlákno, nejhůře pak bavlna. Impregnace vydrží cca 2-3 roky.
Při znečištění potahových látek používejte slabý roztok mýdla, suché pěny nebo neagresivního prášku, nejlépe však speciální přípravky pro čalouněný nábytek, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách drogerie.

Látku nikdy nemáčejte a nedřete, nepoužívejte chemická rozpouštědla (benzín, toluen, ředidla) ani podobné přípravky, které by mohly způsobit odbarvení potahové látky a vést k trvalému zničení. Skvrny od vína, kávy, piva, čokolády odstraníme aplikováním čistícího prostředku rozpuštěného ve vlažné vodě vmačkáváním, nikoliv dřením, vymačkáváním přípravku houbou nebo savým bezbarvým ubrouskem vodu odstraníme a vysušíme, vhodný je vodní vysavač.

Dřevěné materiály

Masivní dřevo

 1. masivní – všechny části nábytku jsou vyrobeny z masivu
 2. částečně masivní – jakákoliv část může být z masivu. Není určen poměr kolik jakého materiálu musí být.

Základem je dobře vysušené dřevo (suší se několik let). Nábytek z masivu je každým kusem originál. Strukturou a odstínem. Na světle přírodní materiál – dřevo oxiduje (tmavne), proto je třeba dělat nákup nábytku z masivu najednou. Při další objednávce např. jen dílů nábytku je již riziko odstínu i ve struktuře.

Povrchová úprava dřeva

Každá povrchová úprava zkrášlí povrch dřeva a ochrání před vnějšími vlivy.

Mořením se získá jiná barva dřeva – kresba zůstává viditelná.

Lakováním, voskováním se dosáhne ochranného účinku.

Tvrdost dřeva

 • Měkké dřevo – např. smrk a borovice
 • Tvrdé dřevo – např. buk a dub

Odstíny dřeva

 • smrk – světlé dřevo
 • borovice – smolnaté dřevo s krásnou kresbou
 • buk – světlé růžové dřevo
 • dub – světle hnědé dřevo
 • javor – bíložluté dřevo
 • mahagon – červenohnědé dřevo
 • ořech – hnědé dřevo

Velkoplošné materiály

a) Překližované dřevo

Do této skupiny patří překližka a laťovka.

Překližka jsou slepené dýhy, vždy lichý počet – pootočení o 90°do kříže. Tím je zaručena pevnost.

Lamely jsou slepené dýhy, vždy lichý počet – stejným směrem. Tím je zaručena pružnost.

Laťovky jsou desky vyráběné z latěk a slepené překližkou po obou stranách.

Dýha je tenký plátek dřeva získaný krájením nebo loupáním. Dřevo musí být napařené, aby změklo. Pro výrobu dýh se používá tvrdé dřevo, napařením se stane elastickým.

b) Dřevovláknité desky

Dřevěná vlákna jsou slisovaná kašovitá hmota. Při výrobě záleží na teplotě a tlaku.

SOLOLIT – SOLOLAK – výroba při vysokém tlaku a teplotě. Šířka desky je 3 – 6 mm. Používá se na záda skříní a dna šuplíků.
MDF – výroba při nižším tlaku a teplotě. Šířka desky je 1,6 – 3,5 cm. Jde o tvrdou desku, používá se na dvířka s okrasným frézováním, okrasné lišty na kuchyních. MDF je kvalitní materiál a také dražší, dá se opakovaně rozmontovat a znovu složit.
HOBRA – vyrábí se bez změn tlaku a teploty. Používá se jako izolace, pro vyrovnání místních nerovností nebo jako nástěnka.
Desky jsou vhodné pro vysoký lesk, vhodné na profilování. Mají rozměrovou a tvarovou stálost. Používají se pro plošné vyrovnávání místních nerovností. Mají nízkou hmotnost v závislosti na materiálu a tloušťce desky, jednoduše se s nimi manipuluje. V desce drží kování. Používá se pro zvýšení tepelné izolace podlahové konstrukce.

Nevýhodou dřevovláknitých desek je vysoká cena a vysoká savost při lakování.

c) Dřevotřískové desky

Jedná se o desky z pilin nebo třísky různých velikostí spojené umělou pryskyřicí. Náhrada za třísky je pazderit (odpad ze lnu).
DTD

Lisování do různých rozměrů. Šířka desky 1,2 – 1,8 cm. Zpracovává se ze zbytků dřeva. Má stálý rozměr v ploše, desky jsou vhodné pro laminování, kašírování a potahování laminátem či dýhování. Desky jsou levný materiál. Nevýhodou je citlivost hran (drolení), bobtnání do tloušťky, málo drží kování a desky mají velkou hmotnost

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
75 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *