Kombinujte styly a vytvořte si interiér v duchu eklektismu

Kombinujte styly a vytvořte si interiér v duchu eklektismu

Patříte k milovníkům interiérového designu a zařizování bytu či kanceláře patří k Vašim oblíbeným aktivitám? Máte však problém s tím, že místo jednoho konceptu vybraného prostoru jich vymyslíte hned několik?

Zkuste charakteristické motivy každého stylu spojit s těmi ostatními a navrhněte si jedinečný interiér plný všeho, co máte rádi. Dekorativní prvky, minimalistické linie i dřevo s puncem stáří se mohou spojit ve vkusné a působivé prostředí k bydlení i práci.

Stylový slepenec

Jako slovníkové heslo je pojem eklektismus vysvětlen následující definicí. Jde o styl kombinující často zcela nesourodé prvky (tvary, barvy, materiály, vzory), jehož výsledkem je přesto harmonický a efektní design interiéru, kusu nábytku nebo jednoho doplňku.

O to zajímavější potom může být jejich vzájemné působení v rámci jednoho prostoru. Druhou variantou, která uspokojí Vaši touhu po různorodosti, může být každý pokoj navržený v jiném stylu. V jednom bytě se tak může sejít minimalistický obývák, koloniální kuchyně, dekorativní koupelna a retro pracovna.

V jiném světle

Předchozí a následující obrázek potvrzují nepsané pravidlo eklektismu – nekombinovat navzájem vzory, tvary a materiály. Experimentovat by se vždy mělo jen s jedním z nich. Pokud zachováte typově stejný tvar interiérového prvku, můžete si volně hrát s barvami či motivy. I když i výjimka potvrzuje pravidlo, jak známo. Pokud by se ovšem takový odvážný pokus nepovedl, bude vše působit příliš přehnaně.

Dobře promyšlená náhoda

Využitím zcela odlišných vzorů a námětů se zabývá také metoda sešívání drobných kusů látek zvaná patchwork (česky záplatování). Přestože v dřívějších dobách vznikl patchwork z ryze praktických důvodů, především šlo o nedostatek nového textilu, dnes jde o dekorativní práci. Švadleny vzor a užití konkrétních vzorů do detailu promýšlejí, aby výsledek nakonec působil nahodile. Přesně tak může vypadat i Váš interiér. Navíc metoda patchworku se dá využít také na čalounění nábytku, který můžete následně využít v prostoru.

Na bílém základě

Pro neomezenou hru barev a vzorů je důležitý podklad nebo pozadí, na kterém jsou pestrobarevné kombinace prezentované. Bílá nejvhodnějším způsobem ustoupí do pozadí výraznějším motivům a prvkům a vytvoří z nich jasné dominanty. Ať už se rozhodnete pro klasické bílé stěny, textilie, podlahu nebo nábytek, uděláte to nejlepší pro své další záměry s interiérem.

Doplněno drobnostmi

Samozřejmě, že při pohledu na vlastní již zařízený pokoj či byt si téměř každý může říci, že v něm použil řadu různorodých motivů a stylových prvků. Ve většině případů ovšem nejde o plánovaný záměr, ale o nahodilé využití oblíbených věcí. Pro ještě větší stylové rozpolcení nově zařizovaného prostoru lze využít interiérové doplňky, které v sobě již ducha eklektismu skrývají.

Od každého něco

Dojmu různorodosti interiéru můžete docílit také kombinací několika dekorací v odlišných stylech. V jednom prostoru mohou společně působit prvky připomínající exotické krajiny, retro období nebo modernu. V takovém případě stačí využít v rámci jednoho prostoru od každého stylu jen jeden kus. Dáte-li si s tím práci a nespokojíte-li se s kompromisem, vznikne jedinečná atmosféra plná pestrosti a rozmanitosti.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
68 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *