italský design

Italský design: Hravost tvarů a barev

Jen málo co má v tomto oboru větší jméno, než italský design. Už ze své podstaty jde o synonymum luxusu, dobrého vkusu a prestiže. V případě italského designu rozhodně nejde o nedostatkové zboží. V historii i současnosti snad nikde jinde nevzniklo tolik firem a značek v oboru užitého designu jako právě v Itálii. Z hlediska druhové skladby se dá říci, že návrháři z Apeninského poloostrova se vždy nejvíce zaměřovali na sedací nábytek a světelný design, který má v Itálii dlouhou tradici.

Energie dávných časů

Itálie byla ve své době kulturním centrem celého známého světa a působili zde největší renesanční a barokní umělci. Právě barevnost, dynamika, dekorativnost a monumentalita těchto stylových období se dá nalézt i v moderním italském designu. Návrháři pracují s vědomím dlouhé umělecké tradice, ale zároveň touží po inovativních řešeních. Právě tato kombinace dnes nejčastěji tvoří obsah pojmu italský design.

Statut

Italové se jako typicky jižní národ řídí heslem římského básníka Horatia „Carpe diem“ („Užívej dne“), což se odráží i na jejich způsobu života. Záliba v drahých materiálech a megalomanských projektech je jim dána jejich postavením v historii, ale to neznamená, že by tomu v současnosti bylo jinak.

Revolucionáři italského designu

Jedním z nejvýznamnějších představitelů moderního průmyslového designu byl bezpochyby Marco Zanuso, který se podílel na vývoji návrhů řady typicky italských produktů. Mezi jeho ikonickými díly má své přední postavení křeslo Lady navržené pro značku Arflex v roce 1951. Zlatá šedesátá léta ovládli popkulturní designéři Paolo Lomazzi, Donato D’Urbino a Jonathan De Pas s nafukovacím křeslem Blow, které bylo díky nízkým nákladům na výrobu dostupné opravdu všem. Ke klasikům italského designu patří také Giovanni Alessi, který v roce 1921 založil známou značku, která se zabývá výrobou kuchyňského vybavení a potřeb do domácnosti. Pro Alessi v roce 1983 navrhl Alessandro Mendini již kultovní servis Tea&Coffee Piazza, který byl inspirovaný postmoderními architektonickými tvary.

Pýcha moderní Itálie

V této souvislosti si pozornost zaslouží hned několik vybraných značek, které svébytným způsobem naplňují současné směřování italského designu. Jednou z nich je výrobce elektrospotřebičů Brionvega, která se soustředí hlavně na výrobu televizorů a radiopřijímačů. Z 60. let pochází originální návrh skládacího rádia TS 502, které se od roku 2001 znovu vyrábí. Další již zavedenou značkou je Artemide, výrobce designových svítidel, který má na kontě několik klasických designů. V oblasti sedacího nábytku patří mezi prestižní tvůrce značka Edra, která je známá svými experimenty a kombinací řemeslné zručnosti, high-tech materiálů a inovací. Pohovky Edra vypadají jako obrovské živoucí organismy, které ovládnou každý prostor.

Design plný radosti

V současnosti je celkem patrná tendence mladých designérů pracovat mimo svých kolekcí i na menších projektech, které se zabývají interiérovými doplňky nebo designem drobností každodenního života. Velmi dobře si totiž uvědomují, že vývoj oboru se může do značné míry opírat o malé funkční předměty běžného užití. Tímto trendem se řídí úspěšný italský designér Giulio Iacchetti, který spolupracuje se značkami jako Alessi, Ferrero nebo Lavazza. Už nejméně dvě desítky let stojí v čele italských designérů muž jménem Stefano Giovannoni, jenž své expresivní vize vkládá do předmětů užívaných především v kuchyních a koupelnách. Giovannoni si libuje v sytých barvách, oblých tvarech a není mu cizí design domácího koštěte či kuchyňské váhy.

Italský design v ČR

S italskými nábytkovými značkami se setkáte v každém velkoobchodě. Pokud ovšem toužíte po pravém designu a troše té italské výstřednosti, je dobré vědět, kam se za ní vypravit. Italskou značku Kartell u nás zastupuje společnost Konsepti, která spravuje i značkové prodejny s italským designem. S dalšími požadavky se díůe můžete obrátit na showroomy značky Decoland, která spolupracuje s řadou italských firem jako Alessi, Casa Design, Cattelan Italia, Com.p.ar, Ditre Italia či Presotto.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
265 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *