finský design

Finský design: Krása v jednoduchosti

V době globalizace, propojených trhů a národních firem, jejichž výrobky vznikají na druhém konci světa, by se mohlo zdát, že nemohou mezi jednotlivými produkty existovat lokální rozdíly, o charakteristických prvcích nemluvě. Prostřednictvím článků zaměřených na významné národní designy, tvůrce a jejich díla se Vám pokusíme přiblížit tradici a specifika moderního užitného designu. Finský design bývá často zahrnován do širšího pojmu, tzv. skandinávského designu. Přesto u něj najdeme jedinečná východiska a estetické cítění návrhářů, které je typické právě pro zemi tisíce jezer.

Severská tradice

O kvalitách současného finského designu vypovídá fakt, že byly Helsinky zvoleny městem designu pro rok 2012. Kořeny pozdější vysoké kvality zdejšího designu najdeme už na počátku 20. století, kdy se narodila silná generace návrhářů. Ti povýšili finskou užitnou výrobu na mezinárodní úroveň. Přitom využili typické rysy finské povahy a prvky každodenního života. Charakter finského designu dá vyjádřit několika slovy – nadčasovost, jednoduchost, funkčnost, kvalita a samozřejmě využití místních materiálů, především dřeva.

Statut

O Finsku se dá obecně říci, že jde o společnost s vytříbeným designovým cítěním. A to je příčinou faktu, že Finové funkční a jedinečné tvůrčí výdobytky umí využít k vlastnímu prospěchu a pohodlí.

Finská trojice

Alvar Aalto se do povědomí odborné veřejnosti zapsal již ve 30. letech díky svým křeslům z tvarované překližky a skleněné váze Savoy. Jeho rukopisem je nepravidelnost tvarů, kterou najdeme snad v každém jeho díle. Aaltovým současníkem byl architekt a designér Eero Saarinen, který pracoval s hliníkem a laminátem. K jeho odkazu finskému designu patří především křeslo a stůl Tulip. Své originální vize přenesl i na architekturu, z níž je nejvýraznější letištní terminál TWA v New Yorku. Posledním z trojice představitelů moderního finského designu je dodnes žijící Eero Aarnio, jehož nejpopulárnější práce spadá do 60. let minulého století. Je tvůrcem oblých skořápek a křesel ve tvaru koule. Mezi jeho díla patří ikonická křesla Bubble, Ball a Pastille.

Národní stříbro

Přesně tak by se daly označit již tradiční finské designové značky jako Iittala, Artek či Marimekko. Jde o společnosti s mezinárodním přesahem, které propagují práci mladých designérů i výše zmíněných autorů finského designu. Tradice firmy Iittala sahá až na konec 19. století. Tehdy šlo o sklárnu, z níž se postupem doby stala respektovaná značka sklářských výrobků. Jejím cílem je obohatit svými předměty každodenní život lidí, přičemž kombinuje funkčnost a výrazné prvky. Dodnes Iittala vyrábí legendární vázu Savoy (dnes Aalto) od Alvara Aalta. Značka Marimekko má prestižní postavení na trhu s designem látek a oděvů. Ve sféře velkoobchodního prodeje najdeme ve Finsku jednoho zástupce, který má pobočky i v České republice. Firma Asko je největším finským výrobcem nábytku. Pokud Vás tedy osloví jednoduchost severského designu, máte možnost si za příznivé ceny opatřit něco autentického.Fatboy Marimekko

Budoucnost finské kreativity

Vzhledem k tomu, že Finsko patří k vyspělým a tzv. kreativním ekonomikám, má zde design téměř výsadní postavení. Současný finský design se snaží kombinovat charakteristické prvky národního stylu s inovací mladých talentů. K nepřehlédnutelným návrhářům patří dnes ve Finsku Harri Koskinen, který se na světovou scénu uvedl lampou Block. Svítidlo, jež připomíná žárovku uzavřenou v ledové kře, je důkazem navázaného dialogu mezi starou a novou generací návrhářů. Terhi Tuominen je nedávným objevem finského designu. Za tu dobu ovšem stihl již vytvořit solitérní nábytek s bezdrátovým nabíjením notebooků či mobilních telefonů. Dílo kombinuje funkci stolku a židle a je výsledkem spolupráce s firmou Powerkiss, která se zabývá inteligentním a bezdrátovým nabíjením přenosných zařízení. Tímto krokem navazuje designér na finskou tradici práce s novými materiály a technologiemi.

Finský design v ČR

Zamilovat se do oblých linií barevných křesel nebo originálního řešení svítidel je jednoduché. Jak ale postupovat, pokud si budete chtít tyto designové kousky opatřit domů nebo do práce? Spojení mezi Českou republikou a Severní Evropou nabízí pro tuzemské zákazníky společnost Skandium. V jejím e-shopu najdete i produkty značky Iittala. Designové vzory látek Marimekko zase nabízí značka sedacích polštářů Fatboy, která má u nás také své zastoupení a každoročně se s jejími produkty můžete setkat na Designbloku.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
56 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *