Feng shui kanceláře

Feng Shui v kanceláři – harmonie a dobrý pocit

Feng Shui se dnes stalo módou. V kdejakém magazínu narazíte na rady, kterak nenechávat ostré předměty ležet na volné ploše, ale – pro lepší proudění energie – schovat je do skříně nebo do šuplíku.

Takto, vytrženě z kontextu, mohou působit přinejmenším podezřele.
Feng Shui (FENG = vítr a SHUI = voda) je nicméně komplexním učením, které může do našich životů přinést mnoho nového.

Základním principem je harmonizace vztahu člověka a časoprostoru, který obývá. Harmonicky utvářený prostor dovoluje nerušené a nezpřetrhané plynutí životní energie čchi, jejíž množství a kvalita má zásadní vliv na lidské zdraví, vitalitu a radost ze života.

Čchi je univerzální a všudypřítomnou silou, s jejímž konceptem se můžeme setkat v tradiční čínské medicíně, akupunktuře i cvičení čchi-kung i tchaj-ťi čchüan. V jiných filozofiích je čchi označována za ki (viz japonské aíkido), pránu (Indie) či nám známou starořeckou pneumu.

Čchi a životní prostor

Feng Shui se inspiruje přírodou – konkrétně dvěma silami, které v čase nejvýrazněji tvarují svět kolem nás – větrem a vodou. V přírodě jen málokdy naleznete ostré hrany – dříve či později je vítr nebo voda uhladí do měkce zaobleného tvaru. I úchvatně strmé vrcholy hor jsou neustále obrušovány a zjemňovány. Čchi nejlépe proudí právě kolem oblých povrchů – tam, kde nenaráží na hroty a nepřirozené hranaté tvary.
„Feng shui je meandrující a přiměřeně rychle kroužící pohyb energie v prostoru (prostorově i výškově). Stejný je pohyb větru a vody v přírodě v jejich životodárné podobě.
Jakékoli zrychlení nebo přílišné zpomalení energie má za následek destrukci a zánik.“

Tímto principem Feng Shui vysvětluje ničivé záplavy řek, které byly zbaveny svého přirozeně proměnlivého řečiště a nahnány do regulovaného koryta. Podobně lidé zavření v krychlových a kvádrových stavbách plných ostrých hran a zbytečností nemohou cítit přirozenou a plnou životní sílu.

Čchi a interiér

Málokomu se poštěstí budovat si svůj životní prostor od základu – naprojektovat si zaoblené hrany a dveře v těch správných směrech. Nicméně i již vytvořený interiér lze podle zásad Feng Shui pročistit a přizpůsobit volnému proudění čchi.

Jak na to?

Měření geopatogenních zón a zbavení se elektronického smogu – je mnoho vlivů, které sami těžko ovlivníme – celková kvalita ovzduší, vody, počasí a biozátěž leží mimo možnosti jednotlivce, tím spíše je vhodné zaměřit se na možné zdroje geopatogenních zón, se kterými něco udělat můžeme – záleží na materiálech, které používáme, na jídle, které jíme, i na druhu a umístění vytápění.

Kouzlo jednoduchosti

Pro volný proud energie je důležitý volný prostor a přirozeně ležící předměty – tedy opak chaotického nakupení zbytečností a přeplácaných vitrín.

Více zdrojů světla

Spíše větší množství malých bodových světel, která energii rozpohybují, než jeden silný lustr, který se stane statickým světelným centrem místnosti.

Feng Shui a technika

Bez počítačů, tiskáren a podobných doplňků se žádná kancelář neobejde. Ve Feng Shui kanceláři budou mít všechny tyto předměty zaoblené hrany a stříbřitou barvu. Pomůže i podobně tvarovaná podložka.

Nezapomeňte ani na uspořádání pracovního stolu – nejlépe je rozdělit si ho na zóny (aktivní-pracovní a pasivní-skladovací, přičemž všechno, co nepoužíváte neustále, je odklizeno do zásuvek).

Použité materiály

Feng Shui dává přednost přírodním a hlavně zdravotně nezávadným materiálům – nejde jen o rozhodnutí, z čeho bude vyroben váš stůl nebo potah křesla, ale už o jistotu, že v samotném interiéru se nebudou vyskytovat zdraví ohrožující pojidla nebo azbest.

Volba barev

Vliv barev na psychiku člověka není žádným tajemstvím. Sami dobře víte, v jakém barevném prostředí se cítíte příjemně, a podle toho byste měli vytvářet i svou kancelář.

Důležité je umístění konkrétních barev: například žlutá symbolizující slunce by měla být jihovýchodním a východním směrem a všechny odstíny červené (symbolizující oheň) přímo na jih. Mnohobarevné vzory jsou považovány za matoucí a lámající energii – naopak správně rozmístěné jednobarevné předměty energii neovlivňují.
Více o barvách a jejich použití při projektování pracovního prostoru se dozvíte v článcích Barevný svět kolem nás I a Barevný svět kolem nás II.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
65 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *