Co s přetopenou kanceláří

Co s přetopenou kanceláří

Pálí Vás oči, kůži máte přesušenou a často Vás bolí hlava? A to vše začne s příchodem topné sezóny? Podzimní změna počasí přináší zvyšující se nároky na lidský organismus a náš modus vivendi k tomu přispívá nemalým dílem. Za suchou kůži a vlasy praskající statickou elektřinou do značné míry vděčíme přetopeným kancelářím a domovům. Pohyb mezi příliš teplým interiérem a lezavě mrazivým venkem také zrovna nepomáhá, náš imunitní systém dostává zabrat a my nezřídka podlehneme chřipce nebo nachlazení. Nemluvě o nemalém podílu přetopených bytů na rozvoj nejrůznějších alergií.

Vlhkost vzduchu v uzavřeném prostoru by v ideálním případě měla dosahovat zhruba 50 %. Pokud tuto hranici přesáhne, začínají se množit alergeny (plísně a roztoči), v opačném případě zase musíme bojovat s vysoušením pokožky a podrážděním sliznic (s čímž souvisí zvýšená náchylnost k onemocnění horních i dolních dýchacích cest).

Doma je řešení poměrně jednoduché, stačí stáhnout topení a otevřít okno. Jak si ale počínat v kanceláři, když nemáme přístup k termostatu a otevíratelná okna „nahrazuje“ klimatizace?

Našli jsme pro Vás několik tipů, jak si pobyt v přetopené kanceláři zpříjemnit .

Základem je zvýšení vlhkosti vzduchu, kterého (pomineme-li výhružnou návštěvu na technické správě budovy) nejjednodušeji dosáhneme už položením misky s vodou na rozehřáté topení. Pokud do ní přidáme vhodně vybraný éterický olej, kanceláří se brzy začne šířit příjemná vůně. Tento způsob používání éterického oleje je zdravější než zapálení svíčky pod aromalampou, a to kvůli těkavým látkám uvolňujícím se při spalování.

Aromalampa se žárovkou

Na trhu jsou dostupné aromalampy nevyžadující svíčku, jakou je například alabastrová aromalampa PRIMAVERA. Pod miskou na vodu je umístěna žárovka.

Jde-li nám v prvé řadě o osvěžení vzduchu, stačí olej nakapat na kousek dřeva či keramiky, z nichž se bude postupně uvolňovat.

Máte-li rádi zvuk zurčící vody, můžete svou kancelář vybavit interiérovou fontánkou. Pokud si při tomto slovním spojení vybavíte přeplácaný projev nevkusu, vězte, že to vůbec nemusí být pravda. Interiérové fontánky se vyrábějí v nejrůznějším provedení a nezřídka se inspirují střídmou elegancí dovolující plně vyniknout vodnímu živlu.

Bytová fonána s čerpadlem – Artemis

Pokud máte jasné přestavy o tom, jak by fontánka (popřípadě větší fontána) měla vypadat, nechte si ji udělat na zakázku, například od firmy Metalgranit.

Specifickou obdobou bytových fontánek jsou tzv. mlhové fontány nebo mlhové lampy fungující na principu rozkladu vody na mikroskopické mlžné kapénky. Takto vznikající mlha víří v misce a následně se přelévá přes její okraj do prostoru. To vše je jemně nasvíceno LED diodami.

Stolní mlhová fontánka – LF-DM011A

V případě, že hledíte spíše na funkčnost a dekorativnost není příliš důležitá, je nejlepším řešením pro Vaši kancelář některý z profesionálních zvlhčovačů vzduchu. Vyrábějí se ve třech základních podobách: ultrazvukové, diskové a studené. Jejich výběr závisí na rozloze místnosti a dalších parametrech.

Nejméně náročný na údržbu je diskový zvlhčovač fungující na principu rotace disků ve vodní lázni. Vzduch je tak současně zvlhčován a promýván, čímž se eliminuje množství prachu. Výkon je závislý na okolní vlhkosti vzduchu: efektivně pracuje pouze při nízké vlhkosti.

Podobně nenáročný je studený zvlhčovač, který je založen na přirozeném odpařování vzduchu. Suchý vzduch získává vlhkost průchodem přes speciální zvlhčovací filtr.

Ultrazvukový zvlhčovač je nejlepším řešením i pro větší místnosti. Jeho fungování na bázi přeměny vody na miktokapičky pomocí ultrazvukového oscilátoru je zcela bezpečné.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
286 zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *