Americký design: Století neomezených možností

Americký design: Století neomezených možností

Zámoří bylo pro nás Evropany vždy velmi přitažlivým prostředím a zajímavou bránou do světa neuvěřitelných vynálezů a kreativních nápadů. Pomalu se formující kosmopolitní společnost vyžadovala všestranné předměty na každý den. Tvůrci s kořeny z různých koutů světa si zde získali významné postavení a tato optimální situace trvá dodnes.

Zlatá doba

Skvělým obdobím pro designéry a produktové návrháře všeho druhu byla padesátá a šedesátá léta, kdy se ve velkém začínalo dařit tzv. konzumní společnosti a na americký trh přišly velké známé značky. Právě u nich se řada osobností světového designu učila. Američané navrhovali legendární auta stejně dobře jako drobné předměty užitného charakteru. Kultovním symbolem třicátých let se tak mohlo stát ořezávátko ve tvaru rakety.

Statut

Oproti umělecky založené Evropě se američtí designéři po boku s dalšími umělci zabývali využitím již hotových předmětů nebo materiálů, se kterými se běžní Američané setkávali každý den.

Vize úspěchu

Osobnostmi klasického amerického designu jsou manželé Charles a Ray Eamesovi, jejichž nejproduktivnější tvůrčí období spadá do začátku druhé poloviny minulého století. Dvojice za čtyřicet let své kariéra vytvořila nespočet modelů rozkládacích pohovek, stohovatelných židlí a souvislých policových systémů. Proslavila je i práce s překližkou. Nejznámější jsou jejich realizace lenošky s otomanem či houpací židle RAR. Americký design z padesátých let se nese pouze ve jménu Eames.

Další vlivnou postavou na poli designu je současně i světově uznávaný architekt Frank O. Gehry, který se mimo jiné podílel na návrhu Tančícího domu v Praze. Jeho práce dokazuje, že mu revoluční myšlení nechybí v architektuře ani v designu. Gehryho nábytek je totiž z velké části vyroben z lepenky nebo z velmi tenkých pásů dřeva. Židle a stoly vypadají velice lehce, vzdušně a díky použitým materiálům jsou dostupné širokým vrstvám obyvatel.

Tradice velkých značek

V oblasti nábytku na americkém trhu působí značka Heller, která si k sobě snaží přitáhnout největší současné designéry. Ve svém portfoliu má především produkty každodenní potřeby, funkční a lehce skladovatelné předměty. K dalším ikonám amerického designu můžeme přiřadit i Apple, jednu z nejúspěšnějších společností na světě. Za popularitou této značky stojí jistě vývoj nových technologií, ale také odpovídající design, díky kterému se ročně prodají miliony kusů produktů.

Neustálé inovace

Za čelního představitele současného amerického designu lze s jistotou považovat Karima Rashida, designéra s egyptskými kořeny. Proslavil se svým futuristickým a odvážným přístupem, který uplatňuje při návrhu kanceláří i obyčejných láhví na pití. Pracuje po celém světě a věnuje se všem oblastem designu. Svůj příznačný futuristický styl Rashid kombinuje s retro prvky. Z tohoto spojení vzešla například pohovka Superblob, barevné židle Butterfly nebo svítidlo Zero Space Time Lamp. Americký designér se nebojí vzorů, barev ani výrazných struktur. Jeho produkty jsou zárukou kvality a díky tomu i vyhledávaným cílem sběratelů i běžných uživatelů.

Americký design v ČR

V současnosti najdete v obchodech Decoland novou kolekci Karima Rashida, kterou vytvořil přímo pro značku BoConcept. Originální světla, sedací nábytek a spousta bytových doplňků vás jistě nadchnou. Legendární nábytek Charlese a Ray Eamesových má ve stálé nabídce obchod Konsepti. Pobočky obou obchodů najdete i mimo Prahu.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
67 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *