Vázací stroje

Vázací stroje

Při organizaci práce s dokumenty je nedílnou součástí kompletace dokumentů a metodika zpracování dokumentace. Hlavními požadavky v tomto směru jsou rychlá možnost dokument dohledat a také archivace dokumentů. Jednou z možností je děrování a ukládání dokumentů do šanonů s úvodníkem a se záložkami. Pokud se ovšem jedná o práce většího rozsahu, je výhodnější dokument svázat. K tomuto účelu trh nabízí pestrou škálu vázacích strojů. Ať již máte požadavek na občasnou vazbu dokumentů nebo vážete dokumenty ve větším měřítku, dokáže se trh přizpůsobit vašim požadavkům.

Dle typu vazby dělíme vázací stroje, zkráceně vazače, do tří skupin vazeb:

  • kroužková vazba
  • hřebenová vazba a
  • tepelná vazba (nebo také termo vazba).

Kroužková vazba a hřebenová vazba má výhodu v rozebíratelné vazbě. Dokumenty tedy lze zpětně od sebe oddělit a opět svázat – buď do stejného celku nebo do jiných celků dle požadavků, které se mohou měnit. Tepelná vazba (termo vazba) vzniká aktivací lepidla v tvrdých deskách. Takto svázaný dokument tedy již rozebíratelný není. Dle stupně automatizace vazby, tedy požadované frekvence vázaných dokumentů, nabízí vazače rychlost a snadnou manipulovatelnost s vázaným dokumentem. Toto hledisko se pak odráží na ceně vazače, která začíná na pár stech a končí u desítek tisíc korun.

Kroužková vazba je nejrozšířenějším typem vazby. Základním rozdělením je možnost vazby do plastových nebo kovových kroužků. Plastová kroužková vazba nejlépe odpovídá požadavku na občasnou vazbu dokumentů. Jedná se o manuální vazače, které se ovládají pákami ve dvou stupních. První stupeň je děrování a druhý stupeň nasazení kroužkové vazby. Jde o stroje, které perforují 21 hranatých děr o rozměru 3×8mm s roztečí 9/16″ na 297 milimetrech (delší strana formátu A4) a takto naděrované listy potom vážou do plastového hřbetu. Vyšší stroje, pro časté použití, nabývají jednak na váze – robustnosti a stabilitě, což je důležitý prvek pro pracovní pohodu u strojů, které jsou určeny pro vícenákladové vázání, dále proces perforace a vázání se postupně stává nezávislým, což znamená, že každý z úkonů se ovládá samostatnou pákou.Vazače do kovových hřbetů (eventuálně plastových spirál) jsou stroje, které perforují (tzv. formát 3/1″) 34 hranatých děr o rozměru 4×4 mm nebo kulatých o průměru 4 mm na 297 milimetrech (delší strana formátu A4) a takto naděrované listy potom vážou do kovového hřbetu buď vestavěnou, nebo samostatnou uzavíratelnou jednotkou. Jedná se vzhledově dokonalý, velmi rozšířený a populární typ kancelářské vazby, která ovšem není rozebíratelná (jen za cenu zničení kovového hřbetu). Velkou předností tohoto typu vazby oproti vazbě do plastových hřbetů je možnost otáčení listů o 360 stupňů. Specializovaným serverem na kroužkovou vazbu je http://www.krouzkovavazba.cz/, kde naleznete komplexní poradenství o výběru kroužkových vazačů. K značkovým výrobcům kroužkových vazačů patří RENZ, Fellowes, Neorel a JBI. Na českém trhu je nabídka kroužkových vazačů a příslušenství v mnoha eshopech. Kroužkové vazače nabízí XERTEC, Office Depot, Copyservis nebo VP Eurooffice.

Hřebenová vazba je flexibilní možností práce s dokumenty v následujících možnostech. Jedná se o pevnou vazbu mezi dvě plastové lišty, která je realizována pomocí plastových trnů. Zajištění trnů je zabezpečeno ohnutím (rozebíratelná vazba), případně zatavením (nerozebíratelná vazba). Hřebenové vazače nabízí XERTEC ve variantách SUREBIND a VELOBINDER.

Tepelná vazba využívá pro uchycení dokumentů do desek teplem aktivované lepidlo. Jedná se o nerozebíratelnou vazbu, které se dá přirovnat k brožované knížce. Desky pro tepelnou vazbu mají čirou přední stranu a zadní z tvrdého kartonu. Další výhodou je možnost vazby více dokumentů
současně. Systémy tepelné vazby nabízí např. CopyCanShop s produktovou řadou Unibind , Mamutan s produkty FELLOWES Helios a ThermaBind.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
103 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *