Práce ve stoje

Nový trend práce v kanceláři: Práce vestoje

V minulosti, pokud si vzpomínáte, bývaly počítače ještě prostorné a těžké. Z toho důvodu si k nim lidé pořizovali speciální pomůcku, a to pracovní stoly, které unesly těžký krabicovitý monitor i stolní PC s veškerým příslušenstvím. V době ultra tenkých a ultra lehkých laptopů jsme paradoxně stále zvyklý sedět u stolu a pracovat ve stejné pozici každý den. Přitom člověk běžně sedí při cestě do práce, ať už jede v MHD nebo v autě, v práci, a nakonec doma u PC nebo TV.

Nemoc jménem sezení

Z životního stylu většiny lidí vyplývá, že více než polovinu dne tráví vsedě. Od rána do večera si lebedí v ergonomických pracovních židlích, pohodlných sedačkách v autě a domácích gaučích. Přitom ani netuší, že odborníci už dlouhou dobu varují před následky tohoto pasivního trávení pracovního i volného času. Člověk sedí uvolněn v židli, svaly nepracují, nohy otékají a tok všech zdraví prospěšných látek se zpomaluje.

Zdravotní rizika dlouhodobého sezení

 • bolest zad
 • zvyšování tělesné hmotnosti
 • slábnutí zraku
 • prokázaná spojitost se vznikem kardiovaskulárních chorob
 • onemocnění karpálního tunelu

Vhodný kancelářský stůl

Práce vestoje je jednoduchá. Zvlášť, když jste například freelancer pracující z domu, můžete si kancelář přizpůsobit téměř okamžitě. Nemusíte přesvědčovat šéfa, aby udělal něco pro zdraví svých zaměstnanců. Jenže pak většinou nastává moment, kdy onen freelancer zjistí, že k práci vestoje nesežene vhodné vybavení, především stůl s nastavitelnou výškou pracovní desky. A to se stalo i Martinu Křížovi, který si vyrobil nejdřív stůl pro sebe a nakonec pod značkou Sit2Stand začal vyrábět české teleskopické stoly vhodné do kanceláří, zasedaček, pro home office a invalidy. Stůl má volitelné rozměry, paměť pro tři přednastavené pozice a nosnost 100 kg.

Výhody práce vestoje

 • člověk nevydrží dlouho nehnutě stát, což vede k pohybu při stání (přenášení váhy, stoj na jedné nebo druhé noze, pohupování)
 • zapojení více svalů
 • člověk stojí vzpřímeně, nehrbí se u počítače
 • vestoje se člověk lépe soustředí, protože nemůže klimbat v pohodlném křesle
  vždycky máte možnost si sednou, což je velmi důležité

Stůl ze Švédska

O tom, že práce vestoje není jen lokální záležitostí svědčí fakt, že výškově nastavitelný pracovní stůl do své kolekce zařadila i švédská IKEA. Novinka Bekant je polohovací stůl, který si můžete zakoupit hned v několika variantách. Za motorem pohánění stůl s pracovní deskou o rozměrech 160×80 cm zaplatíte necelých třináct tisíc korun. Obdobnou nebo ještě vyšší cenu zaplatíte u konkurence. Základní variantu stolu Bekant pořídíte už za tři a půl tisíce korun, a to bez motorického ovládání a s deskou o rozměrech 120×80 cm. Za příplatek pak ve švédském řetězci seženete rohový teleskopický stůl nebo budete mít možnost výběru z kvalitnějších materiálů.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
40 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *