home office

Home office aneb Domove, sladký domove. Ale na jak dlouho?

Stává se to v osobním i profesním životě. Chceme, co nemáme nebo nemůžeme mít. Lidé s pevnou pracovní dobou a místem výkonu práce ve velké administrativní budově touží po možnosti klouzavé pracovní doby či práce z domova. Naopak lidé, kteří už několik let z domu pracují a tvoří, by možná někdy ocenili ten řád v docházce do kanceláře a kontrole od kolegů a nadřízených. Práce z domu neboli home office má svá úskalí i řadu výhod. Staňte se jeho milovníkem nebo odpůrcem až poté, co poznáte všechna pro a proti.

Není doma jako doma

Pojem home office se používá v souvislosti se zaměstnanci, kteří většinu času tráví ve firemní kanceláři, ale v nahodilých či pravidelných (každý pátek) intervalech pracují z domu. Tento systém organizace práce najdeme například v oblasti IT, vývoje či poradenství. Mimo kancelář však pracují také živnostníci, kteří mají svoje podnikání zapsané na domácí adrese. Ti jsou však o poznání svobodnější ve volbě místa výkonu práce. Během pracovní doby se mohou pohybovat kdekoli chtějí, nikdo je nekontroluje. S takovými lidmi se setkáte především v kreativní oblasti grafiky, web designu či copywritingu. Podstata, výhody i nevýhody však zůstávají téměř stejné.

Přínos pro obě strany

Home office je v podstatě zaměstnanecký benefit, díky němuž může být pracovník častěji se svojí rodinou, blíže svým přátelům a koníčkům. Řada firem, v jejichž oblasti podnikání není potřeba, aby byl zaměstnanec fyzicky přítomen, se proto uchyluje k tomuto řešení čím dál častěji. Šetří tím náklady na pracovní místo. V případě, že pracovník dojíždí, je i pro něj home office úsporou času a peněz. Ovšem ne každé povolání je stvořeno pro home office a ani každému zaměstnanci firmy nemusí vyhovovat práce v domácím prostředí. Proto je nejprve třeba zvážit všechny přínosy i rizika spojená s home office.

Při home office je potřeba:

  • Disciplína – Snažte se vstávat ve stejnou dobu, i když další hodinu strávíte nad kávou a novinami nebo při venčení psa. Pravidelný režim Vám prospěje, ať už vstanete v šest nebo v deset.
  • Samostatnost – Předem si rozvrhněte práci na celý den. Příjemné a nepříliš zajímavé úkoly střídejte tak, abyste se na část své práce mohli těšit.
  • Připravit se na izolaci od kolegů a firmy – Mnohým lidem to nedochází, ale díky práci se výrazně socializujeme. Pracujete-li doma, plánujte si na večer zajímavé programy jako kino, divadlo, večeři s přáteli a podobně. Znáte-li někoho s volnou pracovní dobou, scházejte se s ním častěji například i na oběd uprostřed všedního dne.
  • Připravit se na odtržení od dění v oboru – Čím více pracovního času strávíte doma, tím více byste měli navštěvovat odborné konference, workshopy a prezentace lidí z oboru. S kolegy a známými z ostatních firem se scházejte po práci na kávu, choďte s nimi na večeře a pracovní obědy.

Přínosy home office:

  • Flexibilita – Jste-li živnostník nebo nemáte ve smlouvě stanoveno přesné místo výkonu práce, oceníte na home office právě variabilitu pracovního místa. Abyste doma úplně nezvlčeli, můžete několik dnů v týdnu pracovat z kavárny, knihovny či coworkingového centra. Navíc denní doba, kterou si pro práci zvolíte, je také zcela na Vás.
  • Pohodlí – Někoho to sice dovede k naprosté neproduktivitě, ale někomu domácí komfort zkrátka vyhovuje. Nikdo Vás nekontroluje, kdy a jak často si děláte kávu, v teplých měsících si můžete i během pracovní doby dopřát druhou sprchu a o pauzách třeba stihnete i drobné domácí práce.
  • Úspora času i peněz – Při zdlouhavém dojíždění je home office skvělým řešením úspory času, který byste místo v sezení v autě mohli trávit s rodinou, přáteli nebo sebevzděláváním. Náklady na dopravu zaměstnavatel také nehradí, takže je někdy opravdu lepší zůstat rovnou doma.
  • Péče o rodinu – Nechce-li firma přijít o kvalifikovaného pracovníka, jehož prioritou se pomalu stává rodina, může mu nabídnout organizaci práce formou home office jako kompromisní řešení. Pracovníci se tak mohou během svého výkonu práce starat o děti nebo o staré rodiče.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
133 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *