Ergonomické doplňky do kanceláře: Aby tělo v práci nebolelo

O bezpečném a zdravém pracovním prostředí jsme se zde již zmiňovali. Tentokrát se blíže podíváme na otázku pohodlného pracovního místa a na to, jak ho nejlépe přizpůsobit vlastním potřebám. K tomuto účelu jsou vyvíjeny různé ergonomické doplňky a podpůrné prostředky, které vám mohou velmi ulevit při celodenní práci v kanceláři nebo doma u počítače.

Přizpůsobte si pracovní prostředí

Výrobci nábytku se snaží vyjít vstříc klientům, kteří pravidelně užívají kancelářské židle, počítačové stoly a další pracovní pomůcky. Přesto to mnohdy nestačí k tomu, aby se pracovník cítil zcela dobře a nepodléhal předčasně únavě v jedné pracovní poloze. Ukážeme vám účinné ergonomické pomůcky, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Úleva pro krční páteř

Vrchní hrana monitoru počítače by měla být v úrovni očí nebo těsně pod ní. Přesně z toho byste měli vycházet při sestavování své PC soustavy. U klasických objemných monitorů se tento problém řeší speciálním stolem, který má zadní část vyvýšenou pouze pro umístění obrazovky. Dnes už ovšem v našich kancelářích nejsou výjimkou ani LCD monitory. K jejich optimálnímu nastavení slouží speciální ramena s několika pohyblivými klouby. Ať už jste tedy jakéhokoli vzrůstu, budete si moci svůj pracovní monitor nastavit přesně podle sebe.

Řešení pro přenosné počítače

Vzhledem k tomu, že stále více lidí vlastní notebook a dokonce ho využívají jako pracovní počítač, existuje podpůrné řešení i pro ně. Jde o stojan pro notebook, díky kterému máte displej v úrovni očí. Tento ergonomický prostředek je vhodný při dlouhém čtení nebo pro práci s externí klávesnicí. Podložka pro notebook zase dodá klávesnici lehký sklon, na který jsme zvyklí u klasických počítačů. Díky ní se displej notebooku opět dostane blíže k úrovni vašich očí.

Posviťte si na práci

Svůj stůl můžete, mimo podstavce pod monitor a vhodné klávesnice, vybavit i ergonomicky přijatelným osvětlením. K tomuto účelu jsou nejvhodnější lampy s pohyblivým ramenem a alespoň dvěma klouby. V takovém případě totiž vždy najdete vhodnou polohu pro nasměrování světelného kuželu tak, abyste si nestínili nebo aby vás lampa neoslnila. Pro takové případy je lepší si pořídit lampu se stínidlem, stejně jako vidíte na obrázku.

V pohodě od hlavy k patě

A to doslova. Přesně to umožňuje, vedle pomůcek na stůl, podpěrka chodidel. Jde o pomůcku, která uleví vašim bolavým, oteklým nohám, které během sezení u počítače trpí nedostatkem pohybu. Podpěrka nejenom změní úhel opřených chodidel, ale některé dokonce svými pohyblivými částmi podporují aktivní sezení. Při dlouhodobé práci u stolu můžete prokrvovat končetiny, což zlepší krevní oběh a předejdete tím i předčasným potížím s křečovými žilami. Trpíte-li v práci bolestmi zad, rukou či nohou, prohlédněte si rozestavění svého pracovního místa a doplňte ho vhodnými ergonomickými pomůckami.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
50 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *