Jak efektivně načerpat ztracenou energii

Máte toho zkrátka dost? Práce vás neunavuje, ale přímo vyčerpává, večer se vracíte ubití a v náladě tak akorát sednout si a usnout u televize, ráno vstáváte s třeštící hlavou, těžkými údy a mizivou chutí do nového dne?
Tyty pocity určitě nemáte sami, to ale neznamená, že se s nimi – a s jejich nepříliš blahodárným dopadem na osobní i pracovní život – musíte smířit.

Jak tedy pravidelně dobíjet vyčerpanou energii?

Zaprvé – předejít její ztrátě hned po ránu.

Až příliš mnoho z nás nedokáže ani pořádně vstát. Budík zazvoní, vy ho zamáčknete a trhaně pospáváte ještě dvacet minut, než vás čas donutí rozlepit oči a vyplížit se z postele. Jakkoli lákavé je odsunovat nepříjemné vstávání, ranní klimbání spíš ubírá, než přidává; jste rozespalí a probouzíte se pomalu a neochotně.
Ideální (jakkoli nesnadno splnitelné) je ihned po zazvonění budíku vyskočit z postele a rozproudit krev v těle – rozcvičkou, tancem nebo pobíháním po zahradě – to už je na vás.
Když si v koupelně umýváte obličej, zkuste se na sebe usmát do zrcadla – a to, i když vám do smíchu zrovna není. Je dokázané, že už samotné napětí obličejových svalů zlepšuje náladu. V tom nejhorším případě se doporučuje dát si mezi zuby tužku – efekt by měl být stejný.

Nezapomeňte na snídani

Poskytne vám nezbytnou energii do začátku. Pokud máte po ránu stažený žaludek, netřeba se přecpávat, nějaké ovoce a trocha medu postačí. Silnou kávu si nechte na později.

Nenechte se zahltit prací

I když toho máte před sebou hodně, vyplatí se dopřát si krátké přestávky, během kterých své úkoly pustíte z hlavy. Po takovém osvěžení se vám pak bude pracovat mnohem lépe a snáze přijdete na řešení problémů.
Během takové přestávky můžete poslouchat hudbu, přečíst si kapitolu rozečtené knížky, shlédnout nejnovější komiksové stripy (věřme, že Garfield zdvihne náladu skoro každému) a vychutnat si onu dříve zmíněnou kávu. Stejně dobře zafunguje i povídání si s přáteli nebo kolegy (nikoli ovšem na pracovní témata), popřípadě čtvrthodinový spánek – samozřejmě pouze pokud patříte k lidem, kteří se dokážou po krátkém čase probudit a cítit se svěží.

Nemyslete jen na sebe, buďte milí na ostatní

Ne nadarmo se říká, že dobré skutky přinášejí nejvíce radosti tomu, kdo je dělá. Nezapomínejte se usmát, když na chodbě míjíte své kolegy, nebo když si kupujete něco k obědu. Zkuste občas lidi, se kterými se setkáváte, překvapit nějakou pozorností. Stačí úplná maličkost; možná vás samotné udiví, kolik energie z toho načerpáte.

Nevláčejte s sebou závaží nevyřešených emočních problémů

Tak, jako pozornost a přátelství energii dobíjí, potlačované negativní emoce ji ubírají. Pokud máte v práci nějaké problémy a nevyřešené křivdy, pokuste se s nimi vypořádat – je to pro vaše vlastní dobro. Zlepší se tak celková atmosféra v práci a vám se uleví. Nemusíte se zrovna pohádat; zachovejte diplomacii a takt a stále se pokoušejte nahlédnout na příčiny konfliktu i z druhé strany.

Nikdo mě nechválí, chválím se sám

Dopřejte si uspokojení, když se vám něco zadaří, a když vám nikdo jiný netleská, pochvalte se sami.
A naopak – netrapte se přes míru chybami, kterých jste se dopustili. Nedívejte se do budoucna s úzkostí a pokuste se uchovat si pozitivní uvažování.

Pohyb neškodí

Pokud máte sedavou práci a za stolem vás přečasto zmáhá ospalost, využijte každé příležitosti k procházce. Vyjít z budovy na čerstvý vzduch je nejlepší (i když k tomu počasí příliš neláká), své udělá i vyběhnutí dvou pater po schodech namísto mačkání se ve výtahu nebo svižná chůze po chodbě. O důležitosti fyzického pohybu po návratu z práce se určitě není třeba rozepisovat.

A co dál?

Hlídejte si pitný režim – i lehká dehydratace dokáže s vaší kondicí pořádně zamávat;
Omezte kouření – pokud možno absolutně a přestávky na cigaretu nahraďte jiným, zdraví méně škodlivým, rituálem;
Neodbývejte spánek – pokud se vám zdá, že spánkem ztrácíte příliš mnoho času, uvědomte si, že jde o čas plně využití – k  načerpání energie a obnově rovnováhy. Nevyspalí lidé mají tendence jednat zkratově a dělat chyby;
A hlavně – dělejte to, co vás baví. Nudné a monotónní administrativě se občas nevyhne skoro nikdo, větší část svého pracovního života byste ale měli trávit něčím, co vás naplňuje a v čem vidíte smysl. Pokud tomu tak není a vy se každý den pouštíte do práce s pocitem hlubokého odporu, je čas začít uvažovat o změně zaměstnání. Chuť do práce a motivace si vás při činnosti, která vás těší, najde sama.

Zdroj fotografií: free photo www.istockphoto.com

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem