Nábytek z papíru? Klasika i budoucnost užitého designu

Může to znít nadneseně, ale už víc než čtyřicet let víme, že papír je kvalitní a užitečný materiál pro výrobu nábytku. V minulosti šlo o experiment s materiály a snahu vytvořit design dostupný širokým vrstvám obyvatel. V současnosti návrháři s papírem pracují především kvůli ekologické nenáročnosti. Navíc už většinou pracují s materiálem, který jednou prošel recyklací. To však není jediná výhoda papíru.


Není papír, jako papír

Pro výrobu nábytku se používá jeden konkrétní druh papíru, a to lepenka čili karton. Většina projektů pracuje s lepenými vrstvami kartonu, které zaručují stabilitu a pevnost nábytku. Vzhledem k tomu, že jednotlivé lepenkové vrstvy můžete vyřezat do jakéhokoli tvaru, podobají se papírové výtvory nábytku z ohýbaného dřeva nebo trubek.

Nábytek z papíru
KUBO – Zásuvky Dedala

Papírový objekt

Právě techniku lepených vrstev kartonu poprvé použil a zdokonalil americký architekt a designér Frank O. Gehry, kterého ve světě proslavily spíše jeho ‚pomačkané‘ stavby. Židle, kterou vytvořil před čtyřiceti lety v roce 1972, má současný design a stala se jednou z ikon nábytku z lepenky. Gehry sice v osmdesátých a devadesátých letech vymýšlel nové koncepty, ale původní židle Wiggle Side Chair se stala vrcholem jeho práce s lepenkou.

Nábytek z papíru
F. O. Gehry – Wiggle Side Chair

Luxusní pohovka

I tak by se dle názvu Luxury dala vnímat sedačka českého návrháře Jiřího Pelcla, kterou navrhl v loňském roce. Jeho záměrem bylo přiznat nábytku jeho skutečnou materiálovou strukturu. Za tento přístup byl Pelcl nominován v rámci cen Czech Grand Design na designéra roku. Díky přední straně pohovky zákazník ihned rozpozná, že je vyrobena z papírové lepenky. Jiří Pelcl se na přelomu dubna a května zúčastní se svou kolekcí Design Weeku v Miláně, kde ale nebude jediný vystavovatel kartonového nábytku.

Nábytek z papíru
J. Pelcl – Luxury

Papírová konkurence

Ještě o něco dál zašli výrobci z italského studia DryDesign, kteří budou se svými nejnovějšími výtvory Pelcovi konkurovat. K židlím vytvořili celou kolekci dalších nábytkových kusů jako jsou stoly, konferenční stolky, křesla nebo police. Navíc deklarují, že jejich papírový nábytek je vyroben z recyklovaného průmyslového kartonu, takže ekologii bylo v tomto případě učiněno zadost. Je ale jasné, že v případě designových návrhů, bude mít i obyčejný karton několikanásobně vyšší cenu.

Nábytek z papíru
DryDesign – Ecoclessidra

Český přístup

Mimo využití recyklovaného materiálu patří k nesporným výhodám papíru i jeho minimální váha a v českých podmínkách také velmi příznivá cena. Příkladem takového konceptu je český papírový nábytek KUBO. Oproti výše uvedeným variantám je tato série nábytku konstruována úplně jiným způsobem. Využívá metody skládání v duchu origami, což umožňuje vytvářet nové modely a variace na papírový nábytek. KUBO nábytek zastupují všechny důležité kusy nábytku i bytové doplňky jako věšák nebo podnožka.

Nábytek z papíru

 

 

Zdroje fotografií: drydesign.it, pelcl.cz, vitra.com, alax.cz

 

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

QUERCUS NÁBYTEK, s.r.o.

Výroba a prodej nábytku.

Další firmy naleznete v katalogu firem