Síla pozitivního myšlení

Síla pozitivního myšlení

Podléháte snadno špatné náladě? Vidíte věci černě a skutečnost Vám dává zapravdu? Pokud stojíte před nějakým nesnadným úkolem – nezáleží na tom, jestli v soukromém nebo pracovním životě – a dopředu si představujete, jak špatně všechno dopadne, je dost možné, že se to skutečně vybarví podle Vašich představ.

Lidský mozek je úžasně komplexní orgán, o jehož fungování a možnostech doposud nevíme zdaleka vše – jisté ale je, že síla lidské mysli je úžasná – dokáže nás přenést přes obtíže zdánlivě neřešitelné. Na druhou stranu je schopna vytvářet problémy tam, kde vlastně žádné nejsou. Anebo jen takové, se kterými se lze vcelku snadno vypořádat. Zjednodušeně řečeno vidíme-li svět kolem sebe v černých barvách, černý také bude, minimálně pro nás.

Přesměrování pozornosti

Lék na chronické škarohlídství existuje – chce to jen trochu odhodlání do začátku. Odhodit zažité vzorce myšlení a nebát se začít vnímat svět jinak, jakkoli křečovitě to na první pohled může vypadat. Výsledky se dostaví a to rychle.

Představte si, že na stole před sebou vidíte rozkvétající fialku v keramickém květináči. Každý z nás ji „vidí“, tedy vnímá trošku jinak. Můžeme se zaměřit na to, jak krásná jsou její poupata a jak květina svítí i v podmračeném pozdně podzimním dni, nebo se soustředíme na skutečnost, že květináč už má svá nejlepší léta za sebou.

A tak je to v celém životě – lidé si všímají různých aspektů stejných věcí, někdo se zaměří spíše na to pozitivní a dobré, jiný si ihned všimne toho, co nefunguje a nevypadá pěkně. Záleží na naší povaze a podmínkách, ze kterých pocházíme, není to ale nic pevně daného a nezměnitelného. Pozitivnímu myšlení se dá naučit.

Na začátek je potřebné začít si vědomě všímat toho dobrého, co nás těší a co se nám líbí. Naše vnímání má přímý vliv na kvalitu prožívání a naučíme-li se pozitivně myslet, život nejen bude vypadat, ale skutečně bude lepší. Nejprve je nutné přijmout myšlenku, že nemusíme nechat své emoce, aby námi smýkaly ode zdi ke zdi, ale že je dokážeme a můžeme ovlivňovat.

Tři dobré věci

Pozitivní psychologie zná a používá jednoduchou instrukci nazvanou Tři dobré věci. Spočívá ve třech krocích: Nejprve si každý večer zavzpomínáme, co dobrého nás přes den potkalo (může jít i o úplné maličkosti), potom analyzujeme, jak se k nám to dobré dostalo, jakou roli jsme hráli v tom, že se něco povedlo, že nás něco potěšilo – bylo to jen štěstí, náhoda, nebo jsme v tom hráli nějakou aktivní úlohu? Potom zkuste uvažovat, jak to udělat, aby se podobné pozitivní situace opakovaly – čím byste se o to mohli přičinit. Tím to ale nekončí: poslední krok spočívá v rozvíjení pocitu vděčnosti, v uvědomění, že to pozitivní v našem životě je opravdu cenné (není to nic, co by měl automaticky každý) a my jsme za to vděční.

Jak říká doktorka Alena Slezáčková z Centra pozitivní psychologie: „Mnohé výzkumy potvrdily, že lidé, kteří se dokážou radovat z běžných věcí a projevovat za ně vděčnost, jsou v životě spokojenější. A to, i když ten život mají těžký a musí bojovat s nějakým hendikepem. I těžký osud se pak může nést lépe. Naše štěstí tedy do značné míry závisí na našem způsobu myšlení. A ovlivnit své uvažování je možné.“

Zodpovědnost za svůj život

Pozitivní myšlení neznamená, že zavřete oči před nemilými stránkami života a budete je přehlížet v naději, že tak jednoduše zmizí. Pštrosí taktika se vyplatila málokomu. Pozitivně myslící člověk naopak jedná aktivně – nebojí se zasáhnout tam, kde je to potřeba, a nepodléhá beznaději a obavám z toho, co všechno se může zvrtnout.

Nejde ani o křečovitou veselost všemu navzdory – spíše o získání nadhledu a schopnost vidět věci z odstupu.

Je potřeba převzít odpovědnost za vlastní život, přestat se vymlouvat na nepříznivé okolnosti a dokázat na všem najít něco pozitivního. Nemusí to vždy být snadné, ale výsledek za to stojí.
Pokud svou pozornost zaměřujete spíše na slunné stránky života, vysíláte do svého okolí úplně jinou energii, než když se na všechno díváte černě. A i Vaše okolí Vám podle toho odpovídá. Staré jogínské (a nejen jogínské) rčení „vše, co dáš, se ti vrátí tisíckrát“ vyjadřuje snadno odpozorovatelnou skutečnost.

Jak a kde se naučit pozitivnímu myšlení

Doporučujeme zejména Centrum pozitivní psychologie, které vzniklo před čtyřmi lety v Brně. Jeho cílem je šířit povědomí o pozitivní psychologii a jejích možnostech ke zkvalitnění života mezi odbornou i širokou veřejnost. Centrum pořádá odborné konference, ale i kurzy a workshopy určené pro všechny zájemce.

Podpořte článek sdílením!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
759 zobrazení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *