Vypněte: Jak být alespoň chvíli offline

Když se řekne mobilní telefon, už jen část jeho majitelů si pod ním představí klasické sms a volání. Větší část uživatelů v něm vidí i další funkce. Především jde o internetové připojení, hudbu, hry a foťák. A to také způsobuje, že tito nadšenci nedokážou chytrý mobilní telefon pustit z ruky. Některé průzkumy totiž uvádějí, že lidé svůj mobilní telefon kontrolují každých 6 minut. Začíná se proto mluvit o jisté formě závislosti a současně o různých způsobech, jak z toho ven.

Tenká hranice

Díky stále lepším a chytřejším technologiím už naši elektroničtí přátelé dokážou skutečně mnoho. Bezdrátový internet nám k tomu nabízí možnost být se světem neustále ve spojení, což někomu sice může znít atraktivně, ale také to může být cesta do pekla. Velice aktivní uživatelé pak mohou snadno sklouznout k tomu, že bez prvního ranního statusu na Facebooku ani nemá cenu vstávat a bez nabitého telefonu v ruce nevychází z domu.

Prostá příčina

Člověk ze strachu, že mu něco v online světě unikne, neustále kontroluje e-maily, zprávy, Facebook a veškeré jiné komunikační kanály. Tím pádem ovšem pouze čeká na podněty z venčí, co mu dodají média nebo přátelé. Stává se pasivním příjemcem obsahu, místo aby sám něco tvořil a prožíval svoje zážitky. S novými technologiemi tak přichází i nové nemoci. Nomofóbie se říká strachu z nedostupnosti telefonu, zatímco textofrenie je zase neustálá kontrola telefonu v očekávání příchozí zprávy. Nejběžnějšími negativními reakcemi na nedostupnost internetu nebo vlastního telefonu je roztržitost, problémy se soustředěním nebo učením a podrážděnost.

Rady, jak být offlineiStock_tabletLarge

  1. Vymezte si doma prostor pro práci (stůl s počítačem) a pro zábavu (TV). Stejně tak si vyberte offline zóny (ložnice, kuchyně).
  2. Nepoužívejte telefon ani počítač při jídle. Nevystydne vám. Všimnete si alespoň, co jíte a zda vám chutná.
  3. Do ložnice notebook, telefon ani jejich nabíječky nepatří.
  4. Před krátkou i dlouhou dovolenou vyřešte všechny resty, vypněte upomínky, budík do práce a jeďte.
  5. Prostě si užijte chvíle, kdy po vás nikdo nic nechce. A i kdyby ano, vám to bude jedno.

Aplikace, které pomáhají se závislostí

V boji proti neustále rozsvícenému displeji mobilního telefonu nemusíte být sami. Paradoxně vám s tím mohou pomoci mobilní aplikace, které budou počítat denní přístupy na internet nebo rovnou blokovat vybrané stránky. Funkce Checky jednoduše počítá používání chytrého telefonu. Děje se tak s pomocí GPS, která navíc vybíjí telefon. S aplikací Social Network Limiter lze předem nastavit, kolik času jste ochotni strávit například na Facebooku, Twitteru či Instagramu. Pokud si apku dopře nastavíte, po uplynutí vymezeného času vám přístup na síť zablokuje. Na počítači si můžete zase díky programu Cold Turkey zablokovat konkrétní stránky, aby vás příliš nerozptilovaly.

Zkuste být offline a odpočiňte si na chvilku od techniky.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem