Udělejte z open space kanceláře jednou provždy lepší prostor

Open space kanceláře nejsou z hlediska lidské práce ani architektury nic nového. S řadou povolání jsou spjaty od samého počátku, tak například novináři nebo telefonistky už dávno v minulém století pracovali v jednom společném prostoru. Po roce 2000 byl patrný boom tohoto řešení, kdy architekti a designéři ve velkém vyznávali myšlenku společného prostoru. I dnes se stále open space kanceláře staví a pracuje v nich celá řada lidí. Pokud vlastníte nebo sami pracujete v otevřené kanceláři, poradíme Vám, jak tento prostor vylepšit, aby se v něm zaměstnancům dobře pracovalo.

Nechte zaměstnancům volnou ruku

Pokud chcete skutečně spokojené zaměstnance v open space kanceláři, zapojte je do procesu vybavování kanceláří. Zeptejte se, co by uvítali a společně na to přijdete. A nemyslíme tím jen jejich pracovní místa, které si každý běžně přizpůsobí k obrazu svému. Máme spíše na mysli celkovou barevnost kanceláří a doplňků, počet a rozmístění květin nebo výběr zajímavých vizuálních prvků, jako jsou obrazy nebo plakáty.

Vsaďte na designové vychytávky

Chcete-li pracovníkům v open space kanceláři vylepšit jejich pracovní podmínky v otevřeném prostoru, zaměřte se na chytré detaily a zajímavé vychytávky z oblasti designu. Návrháři se touto oblastí rádi zabývají, protože je to pro ně výzva. Nestačí vytvořit něco esteticky atraktivního, musí to zároveň splňovat svou funkci. Dobrým příkladem je závěsný stolek od německého designéra Michaela Hilgerse, který z odolného plastu navrhl pracovní plochu závěsnou na balkon nebo zábradlí. Takovou maličkost by jistě uvítali pracovníci, kteří během dne potřebují chvíli pracovat v klidu anebo u počítače telefonovat s klienty. Stačí si vzít závěsný stolek a jít z open space úřadovat na chodbu nebo jakékoli jiné klidné místo.

Úprava dispozic

Open space kancelář se dá vylepšit také po praktické stránce. Podívejte se na pracovní prostor jako celek a přemýšlejte, co by se dalo upravit. Například se vyvarujte toho, aby někdo hned na začátku open space seděl zády ke dveřím. Vždy když někdo vejde, bude se muset otočit, a bude pracovat s nepříjemným pocitem, že mu všichni koukají přes rameno. I když nebude brouzdat jen tak po internetu, bude v neustálém napětí. Stejně tak se příliš nedoporučuje umisťovat všechny pracovní stoly ke zdi. Pro pracovníky je nejlepší sedět v prostoru, s nějakou zástěnou poblíž nebo se zdí za zády. Zkuste si s tím v kanceláři pohrát.

Vytvořte hernu

Pokud sledujete, že někteří zaměstnanci práci v open space kanceláři hůře snáší, pokuste se jim vyjít vstříc a udělejte z toho místa zajímavější prostor. Vaše firma hned nemusí vypadat jako známé kanceláře Googlu nebo Facebooku, určitou inspiraci byste si od nich vzít ale mohli. Dovybavte open space různými herními či relaxačními prvky. Nabízí se například sedací pytle, míče na sezení, chytrá zeď na vzkazy nebo barevné chlupaté koberce. K tomu všemu můžete přidat například malou zahrádku, kde budou zaměstnanci společně pěstovat bylinky v květináči nebo pár exotických rostlin.

Udělejte něco pro zdraví

Další věcí, která pomůže zlepšit pracovní podmínky v open space kanceláři jsou vhodné pomůcky ke zdravé práci v sedě. Patří sem především vhodná ergonomická židle, která je z dlouhodobého hlediska tím hlavním, co pracovník v kanceláři potřebuje. S dobře nastavenou pracovní židlí, která bude zaměstnanci oporou, vydrží pohodlně pracovat celý den. A když zatouží po změně, vezme si na sezení míč.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

SKLENĚNÉ DVEŘE ALIA SYSTEM

Provádíme kompletní dodávku skleněných prvků pro interiéry, včetně projekce.

Další firmy naleznete v katalogu firem