Pozor na mýty o horkém počasí, kterým možná stále věříte

Právě v těchto dnech je toto téma nejaktuálnější. Stačí se projít po městě a uvidíte lidi, jak sedí pod slunečníky a pijí ledové drinky nebo si dávají zmrzlinu, někdo přehřátý dopravní prostředek vymění raději za chůzi, jiní se snaží větrat i v poledne a další odpočívají ve stínu stromů v parku. Každý dělá něco jiného, ale všichni za stejným účelem. Bojují proti pocitu horka všemi možnými způsoby, jen někteří z nich netuší, že to, co dělají, jim vůbec nepomáhá, ba naopak.

Pití ledových nápojůiStock_slecna_drinkLarge

V první chvíli je to tak příjemné přijít ráno z již rozehřáté ulice do klimatizované kanceláře a natočit si z barelu ledovou vodu nebo si do ní nejlépe ještě přidat led. Koktejly a limonády s ledem na nás koukají z každé reklamy, a přitom pití studených a ledových nápojů zas osvěžující ani zdravé není. Momentální pocit ochlazení jistě přinesou, ale budete mít po nich znovu brzo žízeň. Ve zvýšené míře se totiž prokrví nosohltan a rty a vy budete mít znovu chuť se napít.

Větrání interiéru v každou denní dobu

Ať už je venku jakkoli vysoká teplota, mají lidé běžně zakódováno, že mají větrat. Průvanem sice snadno a rychle vyměníte vzduch v místnosti, který vás příjemně osvěží, ale to se vám nepovede vždy. Uprostřed teplého dne, kdy horký vzduch jen stojí na místě, otevřením oken docílíte ještě věští teploty v místnosti. Uvnitř budov bývá o pár stupňů nižší teplota než venku a horký vzduch se dovnitř dostane během dvaceti minut. Během dne proto raději okna zabedněte, na slunečné straně fasády zatemněte a na té stinné zkuste pootevřít okna, kterými by mohl profukovat vzduch. V letních dnech vzduch nejnižší teploty dosáhne ve čtyři hodiny ráno, což je vhodné pro větrání domácnosti.

Cvičení v horku je zbytečná zátěž

Je pravda, že pro organismus není lehký úkol pracovat stejně výkonně jako během roku. Není to však důvod, abyste se sportem během léta zcela přestali. Ať už běháte, jezdíte na kole nebo bruslích, reakce vašeho těla na fyzickou zátěž bude zkrátka pomalejší, než jste zvyklí. Budete se pohybovat o něco hůř nebo pomaleji. Svůj výkon ale zkontrolujete prostřednictvím tepové frekvence, která bude i při pomalejším běhu stejná, jako v chladnějším počasí, a tak budete vědět, že dosahujete obvyklých výkonů. Přemáhat se v horku ale nemá smysl, protože hrozí únava organismu nebo dehydratace. Návštěvníci fitness center nebo bazénů to mají o něco snazší. Pokud vám tedy běh v horkém počasí nedělá zcela dobře, můžete si fyzickou kondici přes léto udržovat jiným způsobem.

Jídlo dodá potřebnou energii

S tím nelze než souhlasit. Víc než kdy jindy byste ale měli hledět na to, co do jídelníčku zařadíte. Existuje řada potravin a pokrmů, které místo energie tělo zbytečně zatíží. Sami na sobě zřejmě pociťujete, že najednou nemáte takovou chuť na mastná, smažená jídla nebo omáčky. Je to v celku logické. Takový oběd vás totiž v létě na dlouho vyřadí z pracovního tempa. Veškerá tělesná energie se spotřebuje na trávení takové porce. Mimo toho se vyhýbejte také polévkám (případně si ji dejte jako hlavní chod), tučným sýrům, pálivému koření, přemíře česneku a cibule a červenému vínu. Tučná jídla vás totiž zahřívají místo aby vás ochladili a osvěžili. Vsaďte proto na rýži, těstoviny, ryby a sezónní zeleninu.

Vlhký versus suchý vzduch

Pakliže hledáte odpověď na otázku, jaké klima si vytvořit nebo v práci pro příjemný pobyt v horkém dni, najdete řadu rozdílných odpovědí. Jedni radí vzduch zvlhčovat, protože je příjemnější na dýchání a díky vlhčímu vzduchu lidé tak rádi jezdí k moři, kde je ten rozdíl tak patrný. Druzí zase ale zastávají názor, že většina budov je příliš vlhká, takže ještě více zvlhčovat vzduch je cesta do pekla. Místo toho radí hodně větrat především během léta, kdy byt, dům či kancelář nejvíce proschne. Nejlepším řešením tohoto dilematu je vlhkoměr, malá krabička s displejem, která neustále zobrazuje teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti. Prostřednictvím různých symbolů pak vyhodnotí, zda jde o komfortní kombinaci nebo je třeba vyvětrat či zatopit. S touto drobností, kterou schováte kdekoli v místnosti, budete mít jistotu, že žijete a pracujete v příznivém prostředí.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

SAIDL seating, s.r.o.

Nabízíme nábytek kancelářský, hotelový, zahradní, školní, bytový a sedací.

Další firmy naleznete v katalogu firem