Landscape office: Kancelář, která má připomínat dovolenou

V oblasti navrhování prostoru a interiéru kanceláří se trendy neustále mění. A to je přesně důvod, proč si k zařizování administrativní budovy i menšího pracovního prostoru pozvat odborníka, který zvolí nejlepší možné řešení. Že mají interiéroví designéři z čeho vybírat, dokazuje jedna z nových architektonických koncepcí, která si získává stále více příznivců. Tzv. landscape office respektuje koncept obytné krajiny a odstraňování rozdílů mezi domácím a pracovním prostorem. I když vychází z tolik diskutované podoby open space kanceláří, snaží se návrháři v tomto případě o co největší přirozenost interiéru prostřednictvím spojení s přírodou.

 

Nová filozofie

Designéři, tvůrci, architekti a všichni, kteří tvoří prostory pro práci a život si začínají čím dál více uvědomovat, že by sebe a svou práci neměli lidé přizpůsobovat prostoru, ale právě naopak. Každý si přeci doma vytváří příjemné prostředí s pohodovou atmosférou, kde je prostor pro soustředění i odpočinek. Naprosto stejně jde přistupovat i k interiérům kanceláří, administrativních budov i jednotlivých pracoven. Důvod je přitom naprosto jednoduchý. V okamžiku, kdy se budou lidé ve své firmě cítit dobře a uvolněně, bude je práce bavit, budou soustředění a efektivní. A to by měl být cíl každého zaměstnavatele.

Kanceláře pro život

Trend, který v sobě spojuje životní styl, architekturu a plánování prostoru, bývá označován anglickým termínem landscape office. Tato koncepce upouští od standardizovaných zasedaček a jednotvárných kanceláří, aby je nahradila zajímavými a uživatelsky přívětivými prostory. Tzv. obytná krajina pracovních prostorů vychází ze spojení různých činností a profesí a daří se jí tak respektovat potřeby a přání lidí pracujících v konkrétním interiéru. Jde o nový úhel pohledu na chod podniku, kancelářských prostorů i používání běžných pracovních pomůcek. Zaměstnanci poznají, že takové kanceláře jsou navrženy přímo pro ně, protože interiér vychází přímo z oboru a oblasti zájmu dané společnosti.

V čem je to jiné

Změna nastává v samotném počátku procesu návrhu interiéru kanceláře nebo jiného pracovního prostoru. Architekt si nejprve s investorem promluví o pracovních procesech ve firmě, návycích zaměstnanců a běžných pracovních postupech, ze kterých snadno odvodí, jaké typy prostorů budou v tom konkrétním případě nejužitečnější. Autoři ideového návrhu tak vytipují prostory typické pro jednotlivé činnosti a složí z nich obytnou krajinu. Pokud to bude jen trochu možné, propojí architekti interiér s exteriérem, kancelářskou budovu s přilehlým parkem nebo pracovnu se zahradou. Prvek přírody je pro koncept landscape office velice důležitý a jde o to, aby byl v podstatě všude.

Skládáme krajinu

I když je každá společnost jedinečná a práce v kanceláři se nedá zobecnit, najdeme v ní přeci jen společné prvky. Bez ohledu na pozici nebo délku praxe je dokázáno, že každý pracovník officu během pracovní doby vykonává minimálně jednu z následujících aktivit – kreativní tvorba, prezentace, neformální rozhovory s kolegy, vyřizování telefonů a e-mailů, pracovní setkání, spolupráce na projektu, přemýšlení a rozjímají, konverzace a řada dalších. A přesně těmto činnostem se snaží koncept landscape office vyhovět. Architektům už pak jen stačí postavit konkrétní obytnou krajinu z prostorů pro rychlé schůzky kolegů z týmu, odpočinkové zóny, místa pro individuální práci, větších zasedaček nebo místa pro dlouhodobou práci skupiny zaměstnanců. K další myšlence landscape office patří i přání samotných návrhářů, aby interiér a jeho doplňky připomínaly místo, ve kterém trávíte dovolenou.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

TRIMEN STUDIO, spol. s r.o.

Prodáváme kancelářský nábytek.

Další firmy naleznete v katalogu firem