Kdo je kdo v kanceláři: Podívejte se, s kolika typy pracujete vy

Pokud nesedíte v první kanceláři a nepracujete s prvním kolektivem lidí, víte své. Když nastupujete do nového týmu, je dobré se co nejdřív zorientovat a vytipovat si spoluhráče, protihráče, sabotéry práce nebo šedé myši a samotáře. V typickém kancelářském prostředí se dá najít podobných typů víc.

Organizátor – aktivista

Je na doslech a na dohled vždy, když někdo potřebuje poradit dobrou akci, podnik nebo zábavu na večer. Rád pro ostatní ledacos zařizuje, zvlášť pokud jde o firemní večírek, nohejbalový turnaj nebo pivo po práci. Aktivista se vyzná ve městě a ví, kde se co šustne. Poradí vám nejlepší kavárnu pro první rande, restauraci pro návštěvu budoucího tchána s tchyní i hospodu s nejlepším pivem z tanku. Je prostě k nezaplacení, jen by nemusel být tak vlezlý.

Kost

V homogenním kolektivu vzbudí každá jeho/její návštěva poprask. Kost existuje v čistě ženském i mužském týmu, kam občas dochází z jiného oddělení. U žen, například v účetním oddělení, je kost ajťák, který jim chodí instalovat antivir, zapojovat druhý monitor, ale i vyměňovat náplň v té velké tiskárně. U mužského kolektivu jde nejčastěji o slečnu na vrátnici případně personalistku, která se čas od času zabloudí do jejich oddělení.

Praktikant

Nejspíš vám ho ani nepředstaví, protože tu přece nebude tak dlouho, aby to mělo cenu. Pokud začnete v práci vídat pravidelně někoho cizího, podezřele mladého a vyjukaného, bude to on. Protože se mu nikdo neobtěžoval vysvětlit, jak to ve vaší kanceláři chodí, je dost pravděpodobné, že ho v kuchyňce načapáte se svým hrnkem na kafe v ruce.

Sysel

I když jde v důsledku o banality, pro něj jde o velkolepá vítězství. Sysel si ve firmě vezme vše, co se mu dostane pod ruce. Pokud je to volně přístupné a zdarma, nemá co řešit. Pokaždé si bere erární cukr, který v kuchyňce necháváte pro návštěvy, odebírá zbytečné množství kancelářských sponek, lepicích papírků a euro obalů a údajně si pouze „půjčuje“ kávu a čaj, i když si nikdo z vás nepamatuje chvíli, kdy by ostatním donesl balení na revanš.

Odporovač

Pokaždé, když na něj jen promluvíte, už hlásí, že to nejde a on s tím nic nezmůže. Už byste toho zkrátka po něm chtěli moc. Často je to spíše z lenosti a neochoty, než vlastním problémem. Až to jednou skutečně nepůjde, poznáte to snadno. Odporovač bude mít ve tváři zoufalý výraz, protože bude moc chtít, abyste mu uvěřili, že tentokrát to ale skutečně nejde. A to bude jeho doznání.

Kývač

Opak odporovače. Pokud si ale myslíte, že o to sympatičtější vám bude, tak se moc netěšte. Kývač je stejně neschopný a neochotný cokoli okamžitě řešit, že vám raději vše na místě odkývá a naslibuje, jen abyste mu dali pokoj. Vše slíbí, ale až za pár dní, když se k úkolu skutečně dostane, zjistí, že to možná nepůjde tak rychle nebo to nepůjde vůbec. Problém a zpoždění jsou na stole.

Kravaťák

Nejčastěji na něj narazíte v pozici managera úplně všeho. Businessman tělem i duší, který to chce dávat všem na odiv. Pokud se vám do ruky dostane jeho vizitka, jistě se na ní dočtete i o MBA nebo LLM. Je to typ člověka, kterého si bez kravaty skutečně nepředstavíte a skutečně nemáte tušení v čem chodí doma, v posilovně nebo na zahradě.

Ulejvák

Jde o experta, kterému vše trvá třikrát déle než ostatním a vše pro jistotu ještě provozuje třikrát častěji, než je běžné. Pro ulejváka jsou typické časté a dlouhé pauzy na kávu a cigaretu, vaření čaje, oběd, soukromé hovory mimo open office a samozřejmě věčné courání na toaletu. To považuje za příjemnou zdravotní procházku, protože to mu nikdy nikdo nevyčte.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

RIMEX INTERIÉR s.r.o.

Připravíme pro Vás komplexními návrhy interiérů a jejich následnou realizací.

Další firmy naleznete v katalogu firem