Alergie: aktuální trápení venku, doma i v práci

Alergie je pojem, který se v současné době stále více skloňuje, a to u dětí i dospělých. Proč má skoro každé dítě diagnostikovanou alergii? Proč vlastně alergie vzniká? A jak jí lze předejít nebo s ní bojovat? Přečtěte si následující článek a dozvíte se o alergiích, které na nás působí ve vnějším i vnitřním prostředí.30

Jak alergie vzniká?

Pojem sám o sobě je frekventovaný až v posledních několika desetiletích, dříve se téměř neužíval. Alergie znamená přecitlivělost organismu na určitý podnět a zároveň je specifickou reakcí na obecně neškodné podněty. Příčinou je alergen, který pochází z vnějšího prostředí, jimž jsou pyly, prach, roztoči, plísně, bakterie, látky v potravě a lécích, živočišné jedy a bodavý hmyz. Alergie může mít však dva faktory vzniku: dědičnost (alergie dána do vínku genetické výbavy) a reakce na látku během života (nejčastěji v rané fázi života). Ptejme se, jak je možné, že dříve jsme na dané podněty citliví nebyli a nyní ano? Problém spočívá v tom, že v současnosti je kladen velký důraz na hygienu, čistotu a životní prostředí člověka a jeho životní styl je také jiný než život před sto a více lety.

Nejčastější typy alergií

  • sezónní pylová alergie
  • astma, senná rýma
  • kožní vyrážky
  • alergie na potraviny
  • alergie na včelí a vosí bodnutí

Typické alergické příznaky

Projevy pylové alergie je kýchání a vodnatá rýma. Jiná je senná rýma, která je už chronická, astma se projevuje dušností. Pokud vstoupí alergen do těla, nastává nevolnost, otoky, bolesti břicha, křeče nebo svědění a vyrážka. Léčba alergie na pyl se řeší užíváním různých léků, stejně jako u astmatu či senné rýmy či kožní vyrážky. Alergie na potraviny znamená přecitlivělost na určitou látku, nejčastější jsou alergie na lepek (celiakie) a laktózu. Řešení je bezlepková či bezlaktózová dieta a jejich různé transformace. Alergie na včelí nebo vosí bodnutí je dost závažná a zásah musí být okamžitý. Nejlepší léčbou i předcházením alergii je zvyšování imunity a obranyschopnosti těla – otužování, vyvážení strava, pohyb, pobyt u moře či v solné jeskyni.

Alergie v práci

S alergiemi člověk bojuje i v pracovním prostředí. Problematika vzniku a projevu alergií v kancelářském prostředí se někdy nazývá „syndrom kancelářských budov“. Nejčastější problémy jsou tyto:

  • suchý vzduch
  • plísně
  • prach
  • vůně, pachy
  • další faktory (syntetické látky)

Alergie v kanceláři

Příznaky podráždění jsou různé: pálení očí, rýma, svědění kůže, suchý kašel, únava, bolesti hlavy. V prostředí kanceláře tak trpí hlavně astmatici a ekzematici. Suchý vzduch, různorodé pachy a prach způsobují respirační obtíže. Plísním se daří ve velkých kancelářích typu „open space“, kde je nedostatečné proudění vzduchu. Dalšími a podstatnými faktory jsou zejména nejrůznější syntetické látky obsaženy v nábytku (dřevotříska, tmely, lepidla, dále koberce, desinfekce aj.). Právě to, co ztěžuje fungování v moderních budovách, jsou syntetické materiály, jimiž je budova z velké části vybavena. Nejvíce se syndrom nezdravých budov týká škol, administrativních objektů nebo moderních panelových domů.

Jaké je řešení?

Spočívá především v problematice vzduchu. Pokud se zaměříme na jeho výměnu, obtíže se mohou mírnit. Tedy prakticky – větrat často, krátce a intenzivně, nepřeplňovat prostor syntetickým materiálem (dřevotříska, chemické čisticí prostředky). Případně pořídit čističku vzduchu nebo ionizátor vzduchu.

A nadto závěrem pohledem environmentalistickým: alergií ubývat nebude, nezmění-li se svět. Alergie můžeme tedy chápat z globálního hlediska ve velmi širokém kontextu ochrany životního prostředí, přírody a čistoty. Pokud chceme žít zdravě, bez nemocí a alergií, jednou z cest je snaha o to, aby příroda nebyla nemocná, ale mocná.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR

Interiérové studio vypracuje návrhy interiérů, moderních design kanceláří, 3D vizualizace. Realizujeme firemní interiéry na klíč.

Další firmy naleznete v katalogu firem