Správné rozvržení pracovního stolu, aneb pracujte efektivně

Je sobota odpoledne a já se jenom s největším vypětím nutím pracovat. Pořád mě něco rozptyluje. Jednou je to pes, který mi pod stolem olizuje nohy, potom pc hra, jejíž ikonka na mě září z plochy počítače. Na stole se mi válí slupka od banánů, manikúra, tabák, náhradní myš, ramínko, hašlerky (zatracená zima), zbytky vína, prázdný hrnek od čaje a kelímek s vodou. Pak se mám divit, že mi práce nejde. Kolem je příliš mnoho věcí, co mě rozptylují.

Části mozku, které nepotřebujete k práci, věnují pozornost vašemu okolí. Čím více rušivých vlivů v něm je, tím těžší pro vás je se soustředit. Proto byste si měli své pracovní místo dobře připravit.

Můžete se na něj dívat z hlediska:

  • rozvržení věcí na stole;
  • ergonomie;
  • postavení stolu v místnosti.

Mít čistý stůl

Když máte přeplněný stůl, schází vám prostor na samotnou práci. Ztrácíte přehled, jste zahlceni zbytečnostmi, permanentně se zdržujete s hledáním. To vás rozčiluje a ubírá vám energii. Nemůžete se kvůli tomu soustředit na práci.

Na stole byste si měli nechat jenom věci, které aktuálně potřebujete k práci:

  • počítač a nutné příslušenství;
  • papír a tužku – pokud si často děláte poznámky;
  • složku s dokumenty, které potřebujete;
  • skleničku s vodou (pitný režim je při práci důležitý).

Naopak byste na stole určitě neměli mít:

  • více než jednu skleničku/hrnek;
  • jídlo nebo jeho zbytky;
  • papíry a dokumenty, které aktuálně nepotřebujete.

Pokud něco často používáte, ale nepotřebujete to k aktuální práci, vložte si to do šuflete nebo poličky, kterou máte po ruce. Nezapomeňte to do ní vrátit hned potom, co s tím přestanete pracovat. Věc musí být uklizená.

Telefon mějte po ruce pouze, pokud ho používáte k práci. Jinak ho schovejte do šuflete/tašky/kabátu… kamkoliv, hlavně z očí a nezapomeňte mu vypnout zvuk. Jenom by vás rozptyloval. Zkontrolujete ho, až budete mít přestávku.

Než začnete pracovat, vždycky si stůl ukliďte a roztřiďte si materiály. Snáze si tak uvědomíte, co musíte dělat. Zbytek materiálů si založte, až na ně přijde čas.

Správný stůl, správná židle

Syndrom opakovaného přitížení na počítači (SOP) je novodobý fenomén. Opakovaným pohybem zatěžujete určitou část svého těla a způsobíte jí tak problémy. Moje kamarádka dnes chodí za doktorem s chronickou bolestí zápěstí jenom proto, že špatně držela myš při práci v grafickém editoru.

Jak si tedy upravit pracovní místo, aby se vám dobře pracovalo a neublížili jste si?

Seďte rovně. Kolena a země svírají pravý úhel. Měli byste mít pevnou, nastavitelnou židli s pružným sedákem.

Musíte mít dost velký a pevný stůl na to, aby se vám na něm pohodlně pracovalo. Ideální velikost stolu je mezi 60 a 75 cm na výšku, 50 cm na hloubku. Měli byste pod něj pohodlně dostat obě nohy.

Na monitor počítače byste měli hledět přímo, bez natáčení se. Kolena, oči, ramena, klávesnici i monitor byste měli mít v jedné linii. Horní hrana monitoru by měla být ve výšce vašich očí (při správném sezení) nebo níže a měli byste od ní být na délku natažené ruky.

Pokud používáte notebook, radši si pořiďte externí klávesnici a myš, ideálně i externí monitor. Na dlouhodobou práci není vhodný. Při psaní byste totiž neměli mít zalomené zápěstí. Můžete si pořídit gelové podložky ke klávesnici i myši.

Pracovní stůl hlediska Feng shui

Feng shui je čínské učení zabývající se vztahem člověka a jeho životního prostoru. Z hlediska tohoto učení:

Stůl by měl být pevný a vyjadřovat sebejistotu. Neměli byste se bát se do něho zapřít. Skleněné stoly jsou proto pro práci naprosto nevhodné.

Měl by být umístěn tak, abyste mohli bez problémů kontrolovat své okolí – měli byste vidět na dveře i okna, aniž byste se museli natáčet. Pokud to není možné, pomozte si dalšími pomůckami. Například pokud máte dveře za sebou, postavte si na stůl zrcátko a hlídejte si záda.

Špetka inspirace

Možná máte amulet, který vás povzbuzuje k práci a nabíjí vás energií. Může to být fotka vašich milovaných, vtipný obrázek, plyšák, cokoliv. Nechte si ho na okraji stolu, kde na něj vidíte, ale kde vám nezavazí. Neměli byste jich ale mít víc než jeden.

P.S.: Článek jsem nakonec dopsal až v kanceláři. Stůl u mě doma je totiž pro práci naprosto nevhodný. Dívám se na to pozitivně: aspoň se nebudu snažit pracovat o víkendu

A pokud na to chcete jít z vědeckého hlediska, doporučujeme toto video jako inspiraci:  www.youtube.com 🙂

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PEŠKA - židle a křesla, s.r.o.

Vyrábíme židle, křesla a kancelářské židle.

Další firmy naleznete v katalogu firem