Proč jsou pro vás zaměstnanecké benefity výhodné?

Zaměstnanecký benefit je v podstatě jakýkoliv bonus, který vám poskytuje zaměstnavatel mimo váš smlouvou přislíbený plat. Při podepisování smlouvy byste se na ně měli ptát. Často základní sazbu vašeho platu výrazně zvýší – a udělají váš pobyt v práci mnohem příjemnější.

Pokud mají lidé odvádět dobrou práci, musí být správně motivovaní. Motivací jim může být plat. Mnohem lepší ale je, když je jejich práce baví a mají rádi firmu, v níž pracují. Proto se manažeři snaží svým podřízeným zpříjemnit pracovní prostředí, jak to je jenom možné. Například formou zaměstnaneckých benefitů. Výhodou benefitů je, že z nich ve většině případů nemusí ani jedna strana odvádět daně. Můžeme je dělit na peněžní a nepeněžní.

Nepeněžní benefity

Mezi nejoblíbenější benefity patří zapůjčení firemního telefonu s pracovními hovory zdarma. V roce 2013 ho nabízelo až 87 % českých firem. Hned pod ním je nabídka různých školení a jazykových kurzů zdarma. Neboť poptávka po cizích jazycích stále vzrůstá, firma si tak v podstatě vychovává pracovníky, jaké potřebuje. Občas to činí i formou různých seberozvojoých kurzů zaměřených například na měkké dovednosti.
Velice příjemným benefitem je jídlo zdarma. Tím je známý například Google, který pro své zaměstnance zřídil kantýnu s jídlem a pitím zdarma. V mnoha větších firmách se můžete těšit aspoň na obědy zdarma jednou za týden, volně dostupné ovoce, kávu a minerálku.

Google je ostatně známý král zaměstnaneckých benefitů. Na jeho zaměstnance čekají relaxační místnosti, kde se můžou vyspat, Wiička, stolní fotbálek a další hry, u kterých se rozptýlí během pracovní pauzy, a další příjemná překvapení. Mnoho firem tuto politiku alespoň částečně přebírá.

Oblíbeným benefitem jsou různé poukázky – ať už vstupenky do posilovny nebo na kulturní akce. V roce 2013 je nabízelo 41 % českých firem. Každá firma chce mít zdravé zaměstnance, proto někteří zaměstnavatelé nabízejí v rámci benefitů zdravotní rehabilitace, masáže, prohlídky u lékaře, očkování nebo různé vitaminy.
Mnoho zaměstnanců určitě ocení sick days – dny, kdy jsou nemocní, které se ale nezapočítávají ani jako dovolená, ani jako nemocenská. Některé firmy nabízejí týden dovolené navíc  nebo možnost pracovat z domova (tzv. home office).

Peněžní benefity

Mezi nejznámější peněžní benefit patří samozřejmě stravenky. V závětří jim ale běží 13. platy a různé platové bonusy, zaměstnanecké půjčky nebo příspěvky na dovolenou. Pátým nejoblíbenějším benefitem je půjčování služebního auta pro soukromé účely. Tuto výhodu nabízely v minulém roce ¾ českých firem.

Překvapivě málo zaměstnanců využívá možností finančního příspěvku na penzijní a životní pojištění – asi proto, že tak málo Čechů důvěřuje našemu důchodovému systému. Mnohem příjemnější je možnost přechodného ubytování, kdy se firma postará o ubytování zaměstnance. Tyto výhody ale často mají jeden háček – jedna nebo druhá strana je musí alespoň částečně danit.

Používání služebního vozidla pro soukromé účely se započítává jako příjem zaměstnance a to ve velikosti 1 % kupní ceny vozidla. Pokud tedy firma koupila auto za 200 tisíc, příjem zaměstnance jakoby stoupne o 2 tisíce – což se projeví na výšce jeho sociálního a zdravotního pojištění. Cena stravenky se zase ze 45 % odečítá z vašeho platu. 100 korunová stravenka vás tak stojí 45 korun (i tak na tom vyděláte).
Příspěvky na penzijní a životní pojištění nesmí přesáhnout 24 tisíc ročně, jinak jsou zdaněny. A pokud příspěvky na ubytování činí více než 3 500 Kč měsíčně, musí je zaměstnanec danit.
Pořád se ale objevují nové druhy pracovních benefitů. Motivace je motivace.

Napište nám do komentáře, které benefity jsou podle vás opravdu efektivní.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

RIMEX INTERIÉR s.r.o.

Připravíme pro Vás komplexními návrhy interiérů a jejich následnou realizací.

Další firmy naleznete v katalogu firem