Návrat z dovolené nemusí být horor

O stresu a chaosu, které panují před dovolenou, se vůbec nemá cenu rozepisovat. V tuto dobu jsou aktuálnější návraty z dovolené, které si mnohdy až příliš zahrávají s vaší psychickou odolností. Stačí už jen to, že po příjezdu nebudete mít, kde zaparkovat, schránka bude plná, kytky suché a ze špinavého oblečení v chodbě vznikne nepřekonatelná hradba.

Dovolená o život

Ke všemu se dostaví stesk po krajině, kterou jste právě opustili a frustrace z nadcházejícího dne s osmihodinovou pracovní dobou. Jenže za konec dovolené nemůže recepční v hotelu a za návrat do práce zase nemůže váš šéf. Už, když si začátek pracovního volna plánujete, byste si měli uvědomit, že taky skončí. Vše ostatní můžete ovlivnit jen vy sami. Přechod z odpočinkového do pracovního módu, si můžete zpříjemnit dobrým načasováním a plánováním.

Důležitý je dostatek volného času

Psychologové se neustále nemohou domluvit na tom, jak dlouho trvá ideální dovolená. Každopádně je to dost relativní pojem, který závisí na řadě faktorů. Týden nebo tři, víc byste měli přihlížet k tomu, zda tento čas dokážete smysluplně využít. Nemusíte za tu dobu přece stihnout uklidit celý byt, postavit zahradní domek na nářadí, objet jihočeské rybníky a ještě navštívit polovinu příbuzenstva. Stačí si naplánovat jednoduchý výlet, dohnat pár domácích restů, něco si uvařit, dokud vás to nepřestane bavit. Doba dovolené by měla trvat jen tak dlouho, aby vás volno neunavilo nebo, abyste se naopak například nestihli rozhádat s celou rodinou.

Hoďte kufry za hlavu

Do počtu volných dní započítejte i dny na přípravu, a hlavně na aklimatizaci po návratu. Právě to většina lidí ignoruje, takže není divu, že po návratu v neděli v devět večer se jim myšlenka na ranní vstávání nezamlouvá. Stačí přeci jeden volný den navíc a v klidu vytřídíte poštu, zbavíte se špinavého prádla, všechny věci z kufru vrátíte na původní místo. Pokud si den na úklid prodloužíte o další den určený pro odpočinek a relaxaci, uděláte ještě lépe. V případě, že to jinak nevyjde nebo se neplánovaně vrátíte až večer před pracovním dnem, nemějte na chod domácnosti přehnané nároky jako v průběhu běžného dne. Doslova hoďte kufry za hlavu, zařiďte nejnutnější a ideálně se běžte navečeřet někam do restaurace.

Spěchejte pomalu

Ještě, než vykročíte do pracovního rána, se smiřte s tím, že zřejmě polovinu dne strávíte čtením a mazáním emailů, z nichž opravdu důležitých bude asi jen 30%. Zbytek dne pak budete shánět novinky a informace potřebné pro další práci. Pokud pracujete ve vedoucí pozici, zabere vám tento proces možná i celý týden. V rámci přechodu na pravidelný režim musíte vzít v úvahu, že na vstávání a další aktivity, si budete muset znovu zvykat.

„Jaká byla dovolená?“

Při příchodu do práce se vás obvykle alespoň nejbližší kolegové vyptají na dovolenou a zajímavé zážitky. V rámci aklimatizace a snížení stresu z návratu do práce je samozřejmě vhodné si při přípravě ranní kávy popovídat s ostatními pracovníky. Nenechte se těmito přátelskými rozhovory ale příliš zdržet, přeci jen váš stres pramení z obav před hromadou práce. O to víc pak „potěší“ slova, která po příchodu od svých nadřízených uslyšíte jako první:

  • Přišel si o neplánovanou firemní party, kde se rozdávaly bonusy.
  • Jaká byla dovolená? Potřebujeme, aby si tu dnes zůstal přesčas.
  • Tvůj záskok skoro nic nestihl, takže se do toho pusť, a já ti předám i ostatní úkoly.
  • Máme hodně práce a museli jsme propouštět, takže další dovolenou dostaneš až za rok.
  • Víš, jak jsme říkali, že to doděláme během tvé nepřítomnosti? Tak přesně to jsme nestihli…

A jak se s koncem dovolené nejlépe vyrovnat? Rada na závěr zní, začněte hned plánovat další.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Top Office

Nabízíme Vám ergonomické kancelářské židle, pohodlná kancelářská křesla, elegantní kancelářský nábytek i praktické kancelářské doplňky.

Další firmy naleznete v katalogu firem