Kouření na pracovišti

V České republice žije zhruba jedna třetina kuřáků, jejichž počet se v současnosti nezvyšuje. Oproti společnosti se dá přístup firem a zaměstnavatelů označit za liberální, protože je kouření v průběhu pracovní doby stále tolerováno. V řadě západních zemí už se zaměstnaneckými útěky na kouřovou pauzu definitivně skoncovali. Dobře si totiž spočítali, že na tomto zlozvyku firma pouze tratí.

V kuřárně, tam je hej

Protože se zaměstnavatel u pohovoru nemůže uchazeče předem zeptat, zda je kuřák, bude muset situaci řešit až po zahájení pracovního poměru. V dnešní době už je nemyslitelné, aby zaměstnanec kouřil na pracovišti, ač to ještě před několika lety nebylo v kancelářích nic neobvyklého. Podniky si zvykly kuřáky od nekuřáků oddělovat, takže se dodnes chodí kouřit do kuřáren, na dvorek, zahradu, terasu nebo zkrátka před vchod firmy. Ikdyž je tolerance ze strany vedení i kolegů vůči kuřákům ještě dost výrazná, musí se pracovníci kvůli svému zlozvyku čím dál více přizpůsobovat nekuřácké většině.

Kuřáci ve firmách:

  • Až hodinu pracovní doby mohou strávit na pauzách
  • Mají větší absenci v práci kvůli nemocem a zdravotnímu stavu
  • Stojí firmu více peněz (zřízení a úklid kuřáckého místa, mzda za neodpracovanou dobu)
  • Nedělají dobrou image firmě
  • Mohou ostatní kolegy a klienty obtěžovat nepříjemným zápachem
  • Ve skupině kuřáků se lépe socializují a dochází k lepší komunikaci

Nevýhody

Obecně se má za to, že kuřáci ve firmě nejvíce vadí ostatním kolegům, kteří pracovní dobu tráví prací a ne odcházením na kouřové pauzy. Některé společnosti sice již zavedly vnitřní předpisy, které kuřákům udávají, že si musí čas strávený kouřením napracovat. Na mnoha pracovištích to však takto striktně neplatí, tudíž se to ani neděje. Nemluvě o tom, když takový pracovník přijde z uzavřené kuřárny, kde snadno kouřem načichne, a pak tímto zápachem obtěžuje ostatní.

Ideální řešení

Většina firem si zatím vystačí s kompromisem a vytvoří pro své pracovníky-kuřáky zázemí pro jejich pauzy. Některým společnostem se při přechodu na zdravější životní styl podařilo omezit kouření na minimum. V rámci změn ve firmě a ohledu k ostatním kolegům někteří zaměstnanci přestali kouřit v práci. Nestali se z nich sice nekuřáci, protože si zapálí hned po práci, doma, na večírku, u kávy i piva, ale během pracovního dne už ne.

Boxy na závislost

Dalším posunem v otázce možnosti kouření na pracovišti budou možná kuřácké kabiny, které kvalitně filtrují vzduch a snadno se mohou stát součástí interiéru firmy či samotné kanceláře. Zaměstnanci už nemusí odbíhat před budovu nebo naopak na střešní terasu firmy. Kabiny se vyrábí v řadě velikostí, takže se v nich může scházet několik pracovníků najednou, nebo může mít každý svou vlastní. Výkonný filtr pohltí zápach, takže i sám kuřák je minimálně vystaven nežádoucím vlivům. Kuřácké kabiny jsou vyrobeny z průsvitných panelů, takže se jejich uživatelé mohou snadno účastnit porady či pracovní schůze. Provoz takové kabiny přitom není vůbec náročný, stačí ji totiž zapojit do zásuvky.

Zdravá práce

Vůbec nejúčinnější ale je, když zaměstnavatel svým pracovníkům pomáhá a motivuje je ke změně životního stylu. Při proměně firemní kultury mohou zaměstnanci dostávat vstupy do sportovních areálů formou benefitů. Firma může v rámci zdravějšího životního stylu vést kolektiv k týmovým hrám, pořádání sportovních dnů a za pracovní úspěchy vypisovat odměny formou permanentek do fitness center a bazénů. Na takové kooperaci vydělají všichni zúčastnění.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem