Jak se chovat v nezaměstnanosti

Snad ve všech personálních rádcích se dočtete, že hledání zaměstnání je práce na plný úvazek. Každý, kdo to někdy zažil, ví, že je to pravda. Ovšem některé statistiky hovoří o tom, že až 50% uchazečů o práci tento čas využívá neefektivně. Například tím, že odpovídá na řadu pracovních nabídek, k nimž nemá požadované předpoklady. Tento čas lze využít lépe třeba sebevzděláváním, vyhledáváním odpovídajících inzerátů či aktivním obesíláním firem s přijatelnými pozicemi. Všechny tyto činnosti jsou důležité tím, že vás udrží v pracovním sedle.

Děláte to i pro sebe

Nezaměstnanost je pro každého tvrdou zkouškou. Toto období o vás ale může leccos vypovědět i při sjednaných pohovorech. Personalisté či přímo zaměstnavatelé se totiž zajímají, čemu jste se po dobu své nezaměstnanosti věnovali. V mezičase se proto věnujte například dobrovolnictví. Předně jde o způsob, jak nevypadnou z pracovního a oborového tempa. V druhé řadě si tuto nevšední zkušenosti (práce pro neziskovky, pro školy, pro potřebné) můžete zapsat do životopisu. Nakonec to ocení i  zaměstnavatel. Fakt, že jste nezůstali doma, bude důkazem, že jste aktivní, pracovití a chcete být v kontaktu se svým oborem.

Pilujte dovednostiblok_kalkulackaLarge

V případě, že součástí požadavků na vámi vytipovaná pracovní místa jsou dovednosti, které neovládáte, je na čase to změnit. Ať už jde o specifickou práci s počítačem, manažerské či personální schopnosti, pokuste si jejich základy najít online a věnujte se jejich pilování každý den. Hledejte videa, e-learningy, e-knihy či webináře s tématem, které v práci využijete a zdokonalujte se.

Udržujte kontakty

Každý jistě z vlastní zkušenosti ví, že kontakty v oboru jsou potřeba. A to rozhodně nemyslíme známosti v negativním slova smyslu. Je důležité komunikovat s bývalými a současnými kolegy, protože tyto kontakty vás mohou dovést k vašemu budoucímu povolání. Stačí, že tito lidé budou vědět, v jaké firmě koho shánějí. Nemusí vám to místo dát ze známosti. S pomocí networkingu (budování kontaktů) zůstanete v centru dění.

Buďte free

Pokud jste už v bývalém zaměstnání pociťovali touhu dosáhnout mnohem víc, překonat hranice a dělat si vše podle svého, je na čase se osamostatnit. Někteří lidé zkrátka nejsou povahy na to, aby byli něčí zaměstnanci. V případě, že disponujete know how, dobrým portfoliem a alespoň malou sítí klientů, jděte do toho.

Prezentujte se na internetu

V dnešní době o vás skutečně nebude nikdo vědět, pokud se nebudete pohybovat online. Vytvořte si blog, online prezentaci, web, založte si LinkedIn, Facebook či Twitter. Dejte ostatním vědět, na čem děláte a pochlubte se výsledky. Komunikujte přes internet s potenciálními klienty a zaměstnavateli.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem