Jak po svátcích nasadit pracovní tempo

Pokud zrovna nepatříte mezi workoholiky, představa volna se vám zamlouvá a těšíte se na něj tak dlouho, že to až hezké není. Na představu i skutečnost nicnedělání se hodně rychle zvyká a o to hůře se z ní dostává zase zpátky. Jenže všechny víkendy, dovolené a svátky jednou končí a ty loňské už také dávno skončily. Pokud ještě bojujete s nalomenou pracovní morálku a nemůžete chytit dech, poradíme vám, jak se z toho všeho konečně dostat z čistým štítem.

Pište si seznam

Abyste se po návratu do práce měli čím utěšovat, je dobré volný čas efektivně využít. Nemáte-li ovšem konkrétní představu, čím zaplníte mezeru mezi svátky a co byste vlastně chtěli dělat, pište si seznam zajímavých věcí, míst a činností už v práci. Právě v kolotoči povinností se totiž přece nejlép e plánuje volno. Všechno je přece lepší, než vysedávání v kanceláři. Uvidíte, že seznam se vám bude hodit a vy po návratu nebudete litovat, že jste volno proleželi na gauči u televize.

Před odjezdem

Ještě, než za sebou zabouchnete dveře kanceláře, se pokuste vše dokončit, uzavřít a napsat si instrukce s úkoly, termíny a poznámkami pro váš návrat. Počítejte s tím, že vypadnete z tempa a leccos se vám vytěsní z hlavy, takže takový menší tahák rozhodně uvítáte. Když byste odešli od rozdělané práce, o to hůře byste se dostávali do souvislostí a hledali přesně místo, kde je třeba pokračovat.

První den

První den kdekoliv a kdykoliv je těžký, stresující a nepříjemný. Buď proto, že ještě vůbec nevíte, co vás čeká, anebo právě proto, že přesně víte, co vás čeká. Z toho důvodu si neplánujte konkrétní náplň práce a spíš buďte připraveni dělat a vyřizovat, co bude zrovna třeba. V mezičase různých schůzek a meetingů třiďte a promazávejte emaily, vzkazy a další zprávy podle důležitosti. Po návratu po delším volnu je na prvním místě organizace.

Nejhorší je začít

Známe to všichni. Když už se k nějaké práci přemluvíte, není to tak hrozné, jak se zdálo. Je to stejné, jako když chcete jít cvičit nebo plavat, ale večer se vám už z domu nechce. Jenže když už jste v posilovně nebo v bazénu, chce se vám hýbat. Jde zkrátka jen o ten první krok. Dobrý způsob, jak ho udělat je motivace příjemnou odměnou. Pokud vás například čeká psaní nějaké dlouhé zprávy, rozepiště ji a po úvodním odstavci si dejte kávu nebo oběd.

Pracujte chronologicky

Po usednutí k počítači hned nezačněte vyřizovat ty nejnovější zprávy a dokumenty, které se vám nahromadily v emailové schránce a na stole. Pro zachování kontinuity a dodržení všech deadlinů je vždy lepší postupovat popořadě a zpracovávat vše od nejstarších úkolů. Ty čerstvé přece ještě chvíli počkají.

Stanovte si vlastní termíny

Protože by váš rozjezd mohl být až příliš pomalý, pokuste si alespoň na některé úkoly stanovit vlastní termíny. Když už vás nikdo nenutí něco brzy odevzdat, slibte alespň jednomu kolegovi přesný termín, kdy mu předáte svou práci nebo požadované materiály. Stává se totiž velmi často, že termíny, které si stanovíme jen sami pro sebe, nedodržujeme a odkládáme.

Poděkujte kolegům

I když si před odjezdem do emailu nastavíte automatickou odpověď se zprávou, že jste mimo kancelář a termínem příjezdu, někdo za vás stejně bude muset vyřizovat hovory a přebírat poštu. Pro utužení dobrého kolektivu a atmosféry na pracovišti nezapomeňte kolegům za výpomoc poděkovat. Budete tak mít zároveň jistotu, že i při příští dovolené na ně bude spolehnutí.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

OFFICE-CENTRUM, s.r.o.

Servis a prodej kancelářské techniky - kopírovacích strojů, faxů, PC tiskáren, skartovacích strojů. Prodáváme spotřební materiál, kancelářský papír a potřeby. Dále prodáváme kancelářský nábytek a židle a klimatizační techniku.

Další firmy naleznete v katalogu firem