8 tipů pro přežití pracovní doby v kanceláři

Práce v kanceláři představuje jednu z nejčastějších forem zaměstnání. Kancelářská práce může být ve znamení pohody a klidu. Často se však nahrne hromada práce a úkolů najednou, lidí je jako v úle a šéf k tomu dbá na váš pracovní projev a morálku. Pokud se někdy cítíte, že vás pracovní prostředí v kanceláři táhne ke dnu nebo jen nefunguje podle vašich představ, máme pro vás pár tipů.

1. Time management

Jedna z nedůležitějších soft skills.  Jestliže se proberete ve čtyři odpoledne a máte stále nevyřízené základní úkoly, nelze pracovat v pohodě. Stanovte si priority, které je třeba udělat nejdříve. Nejdůležitější jsou vaše povinnosti, ne problémy kolegů, kteří si neví rady nebo nejsou schopni pracovat samostatně. Určete si proto jednotlivé fáze pracovní doby, které mohou zahrnovat postup jako např. urgentní úkoly, meeting, další povinnosti, vyřizování e-mailové komunikace, pomoc kolegům, osobní činnost. Také je dobré využít takových časových skulin (podle možností vaší práce), které vám umožní v určitou dobu pracovat nerušeně a v klidu.

2. Vytvořte si příjemné pracovní prostředí

Jistěže nemůžete žádat o privilegované pracovní místo. Zkuste však svou malou pracovní plochu co nejvíce přizpůsobit tak, abyste se tam cítili jako doma. Použijte například fotky své rodiny, obrázky, barevné nebo designové kancelářské potřeby. Nebo třeba zeleň – krásně uklidňuje. Zpříjemnit a urychlit práci může také koupě lepší techniky jako např. počítačová ergonomická myš nebo pohodlná klávesnice.

3. Ignorujte lidi – vážně!

Ano, vážně, ignorujte lidi. Vždy se najdou věční otravovači, upovídaní nebo problémoví kolegové. V běžném kancelářském prostředí to funguje často tak, že kolega přijde a řekne: „Máš minutku?“ Ale jistě. Několik takových minutek, a polovina pracovní doby je pryč. Pamatujte, že vždy záleží jen na vašem pracovním výkonu, vaší odvedené práci a vaší pohodě! Ačkoli se dnes hojně hovoří o firemní kultuře a příjemném pracovním prostředí s kolegy, na prvním místě je práce, kamarádění se spolupracovníky až za tím.

4. Uvolněte se krátkým rozhovorem s kolegy

Znáte ty lidi, kteří stojí před hloučkem známých a chrlí ze sebe jednu historku za druhou? Tak takhle ne. Jednak to po chvíli druhé přestane bavit, a jednak pan Vypravěč dává najevo, že se rád poslouchá. Potřebujete-li oddech nebo něco podstatného probrat, přidejte se v kanceláři ke skupince těch, kteří si uvolněně a konstruktivně povídají. Spíše než osobní performance to berte jako relax a krátký únik z povinností.

5. Zrádné IT

Nepatříte-li mezi ty, kteří se bravurně orientují v počítačové technice, ještě nezoufejte. Je jisté, že pokud jste počítačový analfabet, práce na počítači pro vás není to pravé a značně vás brzdí a demotivuje. Řešením jsou různé kurzy nebo podpůrné programy, které mohou sloužit jako nápověda. Někteří zaměstnavatelé požadují užívání interních firemních aplikací. To je přesně chvíle zkusit využít nějakého podpůrného programu, který vám poradí, jak na to.

6. Zvažte práci doma

Jistěže je příjemnější sedět v pohodlí domova, věnovat se pracovním povinnost bez obtěžování otravné účetní nebo upovídaného kolegy, který už dlouho neviděl zubní kartáček. Předtím, než však ukvapeně zvolíte práci z domu, promyslete si to. Podle New York Times člověk pracující doma musí být neustále dostupný. A podle psychologicko-sociálních průzkumů pracovník doma má větší tendence kritizovat podřízené, než v kanceláři. Výhody a nevýhody má obojí, ale před rozhodnutím zvažte, čeho všeho byste se museli vzdát.

7. Přenechejte práci druhým

Není výmluva jako výmluva. Zvolíte-li však tu správnou, úspěch máte zaručen. Pokud potřebujete své povinnosti předat důvěryhodnému pracovníku, zkuste mu říct, jak moc jste se nevyspali kvůli sousedovu plačícímu novorozenci, manželovu chrápání nebo bolesti hlavy. Můžete doufat, že vám to spolkne. Pokud jste však opravdu v noci nespali ze závažných důvodů a váš pracovní výkon je zneschopněn, s klidným vědomím požádejte o pomoc kohokoli, kdo může vaše kompetence na určitý čas zodpovědně převzít.

8. Odcházejte bez spálených mostů

Opatrnost se vyplácí. Obzvláště v případě, jste-li to právě vy, kdo odchází od ostatních. Pokud opouštíte firmu, ujistěte se, že vedení ví, že neodcházíte kvůli vztahům ve firmě nebo že se nejedná o osobní záležitosti, ale čistě o profesně firemní důvody. Ruku na srdce – někomu by se možná ulevilo, kdyby jako poslední pozdrav firmě mohl říct: „Nashle, idioti!“ Než však toto vypustíte z úst, zamyslete se nad možnými dopady. Proto je lepší práci opouštět s čistým štítem po mostě pevném.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

B2B Partner s.r.o.

Nabízíme kompletní vybavení kanceláří, skladů, dílen a budov. 12500 produktů. 81% položek skladem. Doprava zdarma.

Další firmy naleznete v katalogu firem