5 kroků ke zdravějšímu bydlení

Každý z nás asi už někdy přemýšlel nad tím, jak zlepšit svůj domov a co udělat proto, aby se mu v něm dobře bydlelo. Nemusíte se hned začít zbavovat původního vybavení a měnit svůj životní styl, zdravě bydlet můžete celkem rychle a jednoduše.

Pusťte si do domu dřevo

Z dlouhodobějšího hlediska se zaměřte na to, co si budete domů pořizovat a z čeho to bude vyrobené. Pokuste se vyhnout laminu a PVC a nahradit je dřevem nebo látkami s vysokým poměrem přírodních materiálů. Tato alternativa je sice finančně náročnější, ale dáte svému rozhodnutí zdravěji bydlet pevné základy. Z toho důvodu také nikdy nekupujte produkty bez českého označení a složení. Poté, co nově koupené věci přinesete domů, je otřete, umyjte nebo vyluxujte, abyste je zbavili prachu a špíny usazených během skladován a dopravy.

Pozor na domácí textilie

Před nákupem potahů, závěsů, záclon a koberců se pořádně zamyslete nad tím, zda o ně tolik stojíte. Větší chytače prachu v domácnosti nenajdete. Pokud se rozhodnete například k nákupu bytového textilu, určitě ho ihned po návratu domů vyperte. Všechny textilie jsou cítit chemií, která byla použita k jejich barvení a dalšímu ošetření, a tímto zápachem určitě nechcete vybavit svůj dům.

Čistě bez chemie

Chcete-li se pustit do úklidu, který bude šetrnější k vám i vaší domácnosti, navštivte místo drogerie běžné potraviny. Místo agresivních přípravků si pomožte cibulí, octem, citronem nebo jejich vzájemnými kombinacemi.

  • Černý čaj vám pomůže s odstraněním otisků prstů a dlaní na nábytku a skle, nebo s ním účinně vyleštíte zaschlé kapky deště na okně.
  • Ocet využijete v celé domácnosti, protože likviduje vodní kámen ve spotřebičích. S octovou vodou snadno oživíte zašlý koberec nebo odstraníte rez v koupelně.
  • Cibule a její šťáva vám pomohou se zaschlými fleky. Například na starých skvrnách na varné desce nechte cibulovou šťávu působit několik hodin, odolnou špínu na okně přetřete přímo rozkrojenou cibulí.
  • Citron je účinným pomocníkem při praní bílého prádla. Záclony namočíte do teplé vody s plátky citronu a necháte odmočit. Poté i s citronem perete běžně v pračce. Citron dobře působí i na vodní kámen a mastnotu ve vaně, umyvadle či dřezu.
  • Mouka najde své uplatnění při leštění chromu nebo lesklých povrchů. Stačí s ní poprášit hadřík a dát se do práce.
  • Sůl + ocet zatočí se zažloutlou koupelnou, se kterou se lze setkat ve starších bytech.

Na hmyz se dá vyzrát přírodními zbraněmi

Z výše jmenovaného výčtu potravin je patrné, že velká většina přípravků v drogeriích jsou jen syntetickými kopiemi přírodních látek, které nám dokážou pomoci i dnes. Stejné je to s produkty na hubení škůdců. Rostliny se otravné havěti zbavují samy, tak proč nevyužít jejich síly i při boji s nezvanými hosty. Heřmánek funguje jako účinná prevence pro posílení a ochranu rostlin před nemocemi a obvyklými škůdci. Nálev z heřmánku stačí pravidelně rozprašovat na domácí i zahradní rostliny, které chcete chránit. Proti molům v šatní skříni můžete bojovat pomerančovou kůrou nebo levandulí, které v sáčku umístíte mezi oblečení. Mouchy zase nerady bazalku a hřebíček, takže si stačí na okno vysadit tuto bylinku a kořením například dekorovat kuchyň a uvidíte, jak se vašemu bytu budou mouchy vyhýbat. Mravenci, které nejčastěji najdete za kuchyňskou linkou nebo ve spíži se přestěhují o dům dál, když jim zase jejich cestičky pokapete citronem.

Provoňte váš domov zdravým aroma

Ať už chcete překrýt nějaký zápach nebo jen pravidelně provonět byt příjemným aroma, máte hned několik možností. Předem zapomeňte na běžné osvěžovače vzduchu a gelové svíčky, které si lidé v honbě za pěknou vůní pořizují ve velkém. Stačí maličkosti a bude to u vás cítit po skutečné vůni rostlin a plodů.  Domov si můžete vyzdobit a zároveň provonět aroma lampou, difuzérem, vonnými tyčinkami nebo kadidlem. Pokud hledáte ještě jinou cestu, můžete vonné esence používat při běžném úklidu domácnosti, čímž si zajistíte trvale provoněný domov. Esencí pokopejte filtr u vysavače, přidejte ji do vody v žehličce nebo do nádoby na mytí podlahy. Všemi těmito způsoby za sebou budete pozvolna šířit příjemnou vůni, kterou si sami zvolíte. K čemu se hodí jednotlivé esence, si přečtěte ještě před jejich nákupem.

Citrus – nespavost
Eukalyptus -pročišťuje dutiny a průdušky
Levandule – snižuje stres a deprese
Máta peprná – bolestech hlavy a nachlazení
Mateřídouška – při bolestech kloubů a v krku
Meduňka -uklidňuje, uspává
Rozmarýn – zlepšuje náladu
Tea tree čajovník – pomáhá při hojení ran

 

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem