Vaše záda ocení kvalitní stůl a židli

Bolí vás z práce s počítačem záda, ruce nebo oči? A víte, že existují přesné předpisy pro správnou ergonomii pracoviště? Směrnice byly vytvořeny pro zákoník práce za účelem co nejzdravější činnosti  u pracovního stolu a jsoupro všechny zaměstnavatele závazné.

Správný stůl není jen o výšce pracovní desky

Pracovní stůl by měl být tak velký, aby bylo možné upravit pozici monitoru do vhodné polohy a zároveň zůstal dostatečný prostor pro ostatní pracovní pomůcky, jako je klávesnice, telefon, dokumenty, pořadače apod. Tento požadavek se dá zevšeobecnit na minimální rozměr desky pracovního stolu 120 x 80 cm, ale doporučená délka je ještě o 40 cm větší, tedy 160 cm.

Záleží také na výšce kancelářského stolu. Lze ji „odměřit“ od výšky člověka. Nejprve nastavíte výšku sedáku tak, aby stehna byla přibližně v horizontální poloze a lýtka kolmo k zemi. Mezi stehnem a lýtkem je tedy pravý úhel 90°. Podobné pravidlo platí i pro ruce. Horní část paže by měla směřovat kolmo podlaze a loket ohnutý do pravého úhlu. Podle výšky vašich dlaní lehce stanovíte výšku stolu.

Pro pohodlnou práci u stolu je nutné dodržet mít kolem sebe dost místa, aby bylo možné protáhnout končetiny nebo změnit polohu sezení. To zahrnuje dostatečně velký prostor pro protažení jak horních, tak dolních končetin. Pod stolem tedy musí být aspoň 60 cm hluboký prostor pro nohy. Pracovníkovi musí být umožněna změna ze stereotypních pohybů.

Volte židle s bederní opěrkou

Zdravá židle pro dlouhodobou práci musí splňovat několik kritérií. Nejdůležitější je dobrá opora zad, tedy bederní opěrka. Je nutné sedět na židli vzpřímeně a „nehrbit se“ a tuto polohu podporuje právě bederní opěrka. Kancelářská židle by také měla zajistit dobrou hygienu sezení, tedy nepřehřívání dotykových partií těla. Proto nejsou na dlouhou práci vhodná kožená křesla, ale je lepší volit síťované, prodyšné potahy.

Zároveň musí židle nebo stůl poskytnout dostatečnou oporu rukám a loktům a snížit tak zatížení ramenních a krčních kloubu a svalů. Toho lze dosáhnout buď vyhrazenou plochou na pracovním stole, nebo výškově nastavitelnou loketní opěrkou. Při výběru se ujistěte, že opěrky, které jsou na obrázku, budou také součástí balení židle.

Velký jas unaví oči

Posledním prvkem, který se vyskytuje na většině současných pracovních stolů, je monitor. Pro co nejmenší únavu zraku platí další přesná pravidla. Především je to vzdálenost 40-50 cm očí od displeje.  V horizontálním směru oči musí mířit na vrchní hranu zobrazovací jednotky a monitor nesmí mít nastavený zbytečně vysoký jas. Monitor je dobré postavit kolmo k oknu, aby velká světlá plocha zbytečně neunavovala vaše oči, nebo naopak slunce nečinilo displej naprosto nečitelným.

Nepodceňujte správnou ergonomii pracoviště. Ušetříte si tím hodně zbytečné bolesti a zdravotních problémů. Pokud už je vaše současné pracoviště dobře uspořádané, můžete ho zkusit ještě vylepšit třeba podnožní masážní opěrkou. Nezapomínejte také občas vstát od stolu a jít se protáhnout.

 

TIP na dobré židle: Společnost TOP OFFICE dodává a vybavuje kanceláře. Prohlédněte si kvalitní kancelářské židle

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

K+V Interier s.r.o.

Prodáváme kancelářský nábytek.

Další firmy naleznete v katalogu firem