Tipy, jak se učit jazyk při práci

Alespoň částečně to známe snad všichni. Cizí jazyky už dnes využijeme na každém rohu, ale stejně se máme neustále co učit. Pokud člověk pracuje, je o to těžší se k výuce něčeho nového a obtížného přimět. Ať už chcete navázat na předchozí znalosti nebo nabýt zcela nové prostřednictvím nového jazyka, budete potřebovat dávku odhodlání a také plán. Způsobů, jak se při zaměstnání učit cizí řeč, se přitom nabízí hned několik. Stačí si vybrat variantu, která vám bude nejvíce vyhovovat a zároveň pro vás bude nejefektivnější.

Výuka v pracovní době

Nejlepším řešením je v této situaci samozřejmě možnost účastnit se firemní výuky cizího jazyka. Během pracovní doby zaměstnanci navštěvují pravidelné kurzy, ve kterých procvičují přesně to, co po nich firma vyžaduje. Někteří docházejí pouze na hodiny konverzace, kde pilují své schopnosti pro konferenční hovory a návštěvy ze zahraničí. Pro jiné firma zajistí kurz, při kterém zaměstnanci absolvují kompletní výuku. Takový komfort je však častý ve firmách, které se zahraničím obchodují nebo jsou jednou z poboček nadnárodní firmy. Touto cestou se nejčastěji přiučíte a zlepšíte v angličtině, která je pro komunikaci nejběžnější.

Léto plné cizojazyčných zážitků

Letní měsíce jsou pravidelně určeny učení novým věcem a dovednostem. Děti se jezdí seznamovat s vrstevníky na tábory, studenti vyrážejí na zkušenou do zahraničí a vy můžete podniknout něco podobného. Pro intenzívnější výuku cizího jazyka se zapište do některého z letních kurzů, které cílí na všechny obtížnosti a rozhodně nejsou zaměřeny pouze na angličtinu. Můžete absolvovat víkendy nebo týdny s rodilým mluvčím či gramatické, konverzační i tzv. udržovací jazykové kurzy. Konkrétní doporučení na intenzivní jazykovou výuku najdete v článku Dobré tipy na léto? Co takhle letní kurzy.

Na síti

V případě, že vaše povolání vyžaduje flexibilnější přístup k volnému času, můžete při výuce cizího jazyka sáhnout po vhodných alternativách. Jednou z nich je tzv. Skype learning, při němž si s lektorem voláte přes internet a konverzujete v dané řeči. Výhody jsou na první pohled patrné. Časová flexibilita, dostupnost omezená pouze internetovým připojením a individuální přístup. Naopak zde ale chybí osobní kontakt s vyučujícím. Druhou možností je online kurz, kterého se můžete účastnit kdekoli a kdykoli ze svého chytrého telefonu, tabletu či počítače. K vyplňování cvičení můžete využít každou volnou chvíli při cestě do práce i z práce, při čekání u doktora nebo ve frontě u pokladny. Připojit a odpojit se z kurzu můžete kdykoli a je jen na vás jak rychle a jak často se budete učit.

Cizojazyčné kulturní vyžití

Patříte-li k milovníkům filmů, hudby, knih nebo obyčejných zpráv, dopřejte si je občas v cizím jazyce. Film si pusťte nejlépe s cizojazyčnými titulky, doma i v autě nalaďte zahraniční rádio, kupte si alespoň bilingvní vydání oblíbené knihy a přeložte si texty milované skupiny. Kvůli pestrosti se nebojte média střídat. Klasickou knihu čas od času obměňte audioknihou nebo cizojazyčným elektronickým vydáním ve vaší čtečce. V Čechách se navíc velmi daří festivalům zaměřeným na jiné kultury. Navštívit tak můžete festival francouzské kultury Bonjour Brno, akci zaměřenou na španělskou kulturu s názvem Ibérica nebo Pražský divadelní festival německého jazyka.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Tandem crc cz, s.r.o.

Firma zařizuje obchodní interiéry pro různé oblasti podnikání. Návrhy jsou zpracovávány počítačovou vizualizací, vychází z požadavků zákazníka.

Další firmy naleznete v katalogu firem