V práci není čas ztrácet čas

Podle nárůstu přesčasů, při nichž lidé tráví v práci deset až dvanáct hodin, by se zdálo, že se zvýšil objem jejich práce. V mnoha případech jde však spíše o špatnou organizaci času, díky níž jsou lidé neustále ve stresu a nestíhají svou běžnou náplň práce. Existuje pár aktivit, kterým zaměstnanci zbytečně a podléhají a ztrácejí kvůli nim drahocenný čas, který pak dohánějí mimo pracovní dobu. Projděte si svůj den krok po kroku a možná zjistíte, co zdržuje od práce Vás.

 Ztráta času č. 1 – Internet

Surfování na internetu patří zřejmě vůbec k největším žroutům pracovního času. Slouží nejen k práci, ale po ránu jako zdroj čerstvých informací z denního tisku a během dne k úniku před povinnostmi. Zajímají-li Vás každodenní novinky z domova a ze světa, využijte k jejich čtení cestu do práce. V MHD můžete číst čerstvé zprávy z chytrého telefonu nebo z novin. V autě  stačí pustit rádio.

Ztráta času č. 2 – Email

Psaní emailů je jistě důležitou součástí práce řady zaměstnanců. Bez komunikace s klienty, nadřízenými a kolegy se zkrátka neobejdete. V některých případech ho však lidé využívají až příliš často. Je rozšířeným nešvarem meilovat místo telefonování. Přitom je to rychlejší a dostane se Vám jasné odpovědi téměř okamžitě. Místo hypnotizování emailu byste se tak mohli snadno soustředit na důležitou práci. Chcete-li být i tak neustále informováni o nově příchozích zprávách do Vaší schránky, nastavte si u svého operátora službu, která Vám bude zasílat SMS oznamující nově doručený email. Kontrolou schránky už tak nestrávíte ani minutu navíc.

Ztráta času č. 3 – Špatný harmonogram

Pokud máte na jeden den spoustu různorodých úkolů, je dobré si ráno všechny napsat a vyznačit priority. Začněte těžší nebo méně příjemnou prací, která Vám jenom ubírá spoustu potřebné energie. Tyto náročné úkoly je potřeba střídat s lehčími aktivitami, které zaberou méně úsilí a času. O pauzách se nezapomeňte protáhnout, projít, udělat si nový čaj nebo se osvěžit ovocem.

Ztráta času č. 4 – Soukromé záležitosti

Je sice pravda, že řada lidí využívá k vyřizování osobních věcí pracovní dobu. Ne všem se to však může vyplatit. Nejenom, že nic neuděláte, ale způsobíte si tím nepříjemnosti u nadřízených. Soukromé emeily, hovory i práci pro někoho jiného si proto raději nechte na víkend a pro volný čas.

Ztráta času č. 5 – Nepořádek

Chaos ve věcech a neustálé dohledávání potřebných dokumentů je nezanedbatelným problémem, který zdržuje od práce v průběhu celého dne. Nejhorší je přitom opakované hledání jednoho a toho samého materiálu. Pracovní plocha si zaslouží pořádek. Nesrovnané papíry se budou lépe vyjímat v šanonech v kartotéce. Nezapomeňte vyčistit také plochu počítače, ve kterém se potřebujete rychle orientovat. Elektronické dokumenty zálohujte.

Ztráta času č. 6 – Kolegové

Pozor na klábosení se spolupracovníky. Jednotlivě jde sice o zanedbatelné časové úseky, ale když se spolu zastavíte pětkrát během dne, je to trochu rozdíl. K povídání s kolegy využívejte pauzu na oběd nebo přestávky, při nichž si v kuchyňce připravujete kávu. Dávejte si také  pozor, aby Vás během důležité práce nestrhli k debatě o maličkostech. Odložte diskuzi na později nebo se jí rovnou vyhněte.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

LOKNOK DESIGN - Jarek Materna

Design interiéru na míru Vašim potřebám s estetickým nábojem, nápadem a logikou.

Další firmy naleznete v katalogu firem