Poznejte své internetové já a upravte si svůj profil

Řada personalistů přiznává, že pro přehled a ucelený názor na uchazeče o práci si prohlédne i jeho stránky na sociálních sítích. Kontrola online identity účastníků výběrového řízení je v některých oborech a společnostech již běžnou praxí. Přečtení životopisu a vyhledání vaší digitální stopy na internetu dnes supluje první kolo konkurzu. Při prohlížení, úpravě či mazání dostupných informací o vaší o sobě proto buďte důkladní. Když vaše fotky a statusy najde váš kamarád nebo známý, dostane se k nim na internetu i nadřízený nebo potenciální zaměstnavatel.

Jste to vážně vy?

Tyto instrukce platí pro všechny zaměstnance i uchazeče o práci, mladé i staré, s i bez facebookového profilu. Před tím, než mnozí z vás začnou rozesílat své životopisy do firem a shánět své první, druhé či třetí zaměstnání, byste měli mít pod kontrolou všechny své profily, blogy či stránky. Z dnešního pohledu je totiž velice důležité abyste věděli, co se o vás může dozvědět běžný uživatel Googlu, Facebook či Twitteru. Pokud by si totiž o vás chtěl někdo udělat obrázek pouze z dostupných informací na internetu, mohl by si díky starým a neplatným datům představit úplně někoho jiného.

Práce vs. soukromý život

Sociální sítě jsou místem, kde narazíte na většinu lidí z vašeho okolí. Mezi přáteli jsou členové rodiny, známí, dobří kamarádi i kolegové z práce nebo dokonce nadřízení. Pokud dotyčný tyto sítě aktivně používá, měl by rozlišovat, komu ze svých „přátel“ svou zeď zpřístupní. Nechcete přece, aby šéf mohl pročítat vaše komentáře k fotkám nejbližších a navíc tak zjistil, že jste je psali během pracovní doby. Některé společnosti mají z toho důvodu vlastní firemní pravidla pro komunikaci zaměstnanců na sociálních sítích. Zaměstnavatelé dokonce někdy žádají své podřízené o zdrženlivost při vyplňování kolonky zaměstnání/firma.

Neskrývejte se, zviditelněte se

Chcete-li být před personalisty napřed, nestačí si porovnat a upravit internetový profil. Lepší je ho ještě podpořit. Zatímco soukromé věci na Facebooku skryjete, můžete své pracovní zkušenosti a možnosti naopak zveřejnit na profesionální sociální síť LinkedIn. Jde o prostor, kde mají své profily firmy, podnikatelé i samotní pracovníci. S LinkdeIn proto často pracují headhunteři, kteří zde sbírají informace o manažerech a lidech ve vyšších pozicích, které by mohli přetáhnout do své firmy. Vy si zde můžete založit seriózní profil, na jehož základě možná obdržíte pracovní nabídku.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Petr Sondel, IN OFFICE

Prodej kancelářského a bytového nábytku.

Další firmy naleznete v katalogu firem