Novinky v oblasti přenosu a ukládání dat

V současnosti nejpoužívanějším a nejvíce rozšířeným hardwarovým prostředkem pro ukládání a snadný přenos dat je USB flash disk. Novinkou na trhu je nový datový disk firmy Kingston DataTraveler HyperX Predator.

Jedná se o flash disk s kapacitou 1 TB a rozhraním USB 3.0. Dosahuje rychlosti čtení dat až 240 MB/s zápisu téměř 160 MB/s. Častěji se však setkáte s nižšími kapacitami do 256 GB. V současnosti dochází u těchto produktů k rapidnímu poklesu cen. Také jejich velikost se neustále zmenšuje, což je nespornou výhodou. Pokud však někde disk ztratíte, vaše data jsou nenávratně ztracena. Právě proto je stále více rozšiřované takzvaná „internetová úložiště“.

Internetová úložiště

 Je to místo, kam si můžete uložit svá data, a nikdy o ně nepřijdete. Existuje mnoho takových úložišť většinou s kapacitou do 7 GB. Jedná se o freewarové programy, které si nainstalujete na svůj počítač či chytrý telefon a můžete svá data ukládat. O prvenství se zde dělí Google Drive s kapacitou 5 GB a Microsoft SkyDrive s kapacitou 7 GB. Obě úložiště podporují operační systémy: iPhone, iPad, Android, Mac OS, Windows XP a novější verze Windows. Jsou to programy v češtině, což je oproti jiným úložištím velká výhoda. V obou lze dokumenty upravovat on-line. Jedinou nevýhodou je nutnost připojení k internetu.

Externí disky

Pokud však potřebujete uložit opravdu velké množství dat, použijte externí pevný disk. Je to přenositelné datové médium podporující světově nejrozšířenější rozhraní USB, což vám zaručuje kompatibilitu s mnohými zařízeními. Dělí se podle velikosti na: 1,8“, 2.5“ a 3,5“ palce. Jsou napájeny přes USB a mají kapacitu v řádech TB. Jejich cena stále klesá, i když kapacita disků roste. Nejčastěji jsou používány pro zálohu dat z interního pevného disku. Největší novinkou je dvoudiskový externí disk firmy Western Digital s kapacitou 6144 GB a rychlostí 7200 otáček za minutu.

Posílání velkých souborů

Když nutně potřebujete odeslat soubor třeba zaměstnavateli a neprojde přes e-mail, co dělat? Nabízí se jednoduchá pomoc s názvem Úschovna.cz či eDisk. Bez zbytečných registrací zde můžete uložit soubor o velikosti 2 až 4 GB. Zaměstnavateli pak jen odešlete e-mail s odkazem pro stažení uložených dat. Zaslaná data jsou na serveru uložena po dobu 14 dní a maximální počet stažení je 30. Obě uložiště jsou v češtině.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

ELBEN, s.r.o.

Výroba nábytku do kanceláří a firemních interiérů.

Další firmy naleznete v katalogu firem