Na Mobitexu 2013 zářili studenti

Sezóna veletrhů je v plném proudu a konec dubna patřil brněnské přehlídce nábytku a interiérového designu s mezinárodní účastí. Návštěvníci mají podobné veletrhy rádi, protože tvoří jakousi alternativu k běžné nabídce sítě maloobchodů. Ještě zajímavější může být Mobitex pro ty, kteří se zajímají o novinky, jedinečná řešení a budoucnost nábytku. Od toho tu byla soutěžní přehlídka Grand Prix Mobitex zaměřená na studenty. Podívejte se, co na brněnském veletrhu zaujalo naši redakci.

Mobitex 2013S čistým stolem

Mezi nejvýraznější vystavovatele ve studentské sekci patřil stůl Jana Kratochvíla. Produkt trefně nazvaný Tabula rasa byl vytvořen z přírody (masivní dub) a pro přírodu. Na obou koncích dva a půl metrové desky byly totiž vytvořeny dva malé úložné prostory, které autor využil k zasazení květiny a druhý k odložení knih. Metafora názvu Tabula rasa (nepopsaná, čistá tabule) výstižně odkazoval k designové čistotě stolu. Nápad, že z dubu bude vyrůstat rostlina, působil jedinečně. Stůl Tabula rasa na Mobitexu obdržel první cenu Klastru českých nábytkářů.

Mobitex 2013Úložný systém jako puzzle

Vítězka Grand Prix Mobitex 2013 (sekce student) Veronika Brabcová představila projekt Variabilní police, svoji maturitní práci. Systém poliček má neomezené množství variant. Výchozím tvarem je obdélníková stěna, ale kreativitě se meze nekladou. Bílo-černá sestava variabilního nábytku se dá snadno a rychle přeskládat díky magnetickým spojům. Absolventka jihlavské střední uměleckoprůmyslové školy se jako jediná přihlásila sama bez záštity školy nebo jiné organizace. Ostatní účastníky soutěže přihlásily školy, na kterých studují (UTB Zlín, UJEP Ústí nad Labem, Mendelu Brno, UHK, TU vo Zvolene).

Mobitex 2013Za maminku, za tatínka

Třetí místo ve stejné soutěži obsadila Veronika Chomičová s návrhem porcelánových misek se zábavným obsahem. Sada s názvem Příšeráci z pašerákova je zajímavá kreslenými postavičkami, které na jednotlivých miskách zažívají různá dobrodružství a mají rádi zeleninu. Porcelán je určen především pro děti, které má pobavit a inspirovat. Děti se k příběhům o Příšerácích musí doslova projíst, protože krátké historky jsou napsané na vnitřní straně misek. Autorka kolekci doplnila plastovým prostíráním, nálepkami a odznáčky se stejným designem.

Mobitex 2013Sladké sezení

Dalším pozoruhodným projektem byly vaky na sezení od Adély Lejskové, která z klasického splétaného copu složila křeslo (úvodní foto). Pro děti navíc vytvořila sérii sedáků a hracích polštářů Candies. Bonbóny a lékorky mají speciální design potahového materiálu a malé děti jistě zaujmou. Taburety jsou barevné a hodí se pro každou zábavu.

Mobitex 2013Chůze po měkkém

Vedle studentských prezentací nás zaujala jedna vystavující česká firma, která představovala moderní koberce. Šlo především o výrobky z vlny a polyesteru s vysokým vlasem. Nejvíce se nám líbil model Stones, který svým plastickým vzorem připomínal kameny. Koberce firmy Bakero se vyrábí v Turecku a jsou strojově tuftované.

Více akcí na jednom místě

Vedle mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu Mobitex se na brněnském výstavišti představilo dalších pět akcí. Patří sem přehlídky IBF (stavební veletrh), DSB (dřevo a stavby), ENVIBRNO (veletrh techniky pro ochranu ŽP), URBIS INVEST (investiční příležitosti a rozvoj v regionech), URBIS TECHNOLOGIE (komunální technologie a služby) a Stavební veletrhy Brno.

Zdroj fotografií: bvv.cz, koberce-bakero.cz, adadesign.cz, wix.com, helenin.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PEŠKA - židle a křesla, s.r.o.

Vyrábíme židle, křesla a kancelářské židle.

Další firmy naleznete v katalogu firem