Maluji, tedy soustředím se

Mimovolné čmárání je intuitivní záležitostí, která by měla sloužit k úniku z reality. Přesto je dokázáno, že právě díky kreslení je snazší se v důležitých chvílích lépe koncentrovat. Z přednášky, zdlouhavého telefonátu či porady si tak lze odnést mnohem více, budete-li si své fantazie zaznamenávat na papír. Malování nesmyslů může navíc pomáhat lidem ve stresu, napětí a úzkosti. Jde o způsob odreagování a relaxace. Lidé, kteří nemají potřebu počmárat půl stránky všelijakými patvary, jsou vyrovnaní, kontrolovaní a ambiciózní.

Internetový fenomén

Divili byste se, ale čmáranice, o kterých mluvíme, pronikli dokonce už i na síť. Intuitivním kresbám se říká doodles a o svém autorovi dokážou prozradit leccos. Expert z obrázků vyčte povahu, vlastnosti i citové rozpoložení jejich autora. Slovem doodles se dnes označuje i speciální grafika připomínající právě ručně malované motivy po okrajích bloku. V internetovém prostředí jsou takové obrázky využívány k celé řadě účelů.

Vy versus strom

Nemáte-li po ruce žádné svoje staré pracovní nebo školní zápisky, ze kterých byste alespoň rámcově vyčetli něco o sobě, můžete si vyzkoušet tzv. baum test. Úkol je jednoduchý a spočívá pouze v tom, že na list A4 nakreslíte libovolný listnatý strom. Na základě zpracování kresby, detailů, větvení a umístění stromu psycholog snadno určí vaši povahu, nadání a ostatní stránky osobnosti. Ovšem pozor, hodnotí se skutečně vše. Úroveň kresby, detaily v podobě dalších rostlin, zvířat a krajiny, kterou okolo vytvoříte. Symbolicky se dá vyložit i ztvárnění kořenů, větví, listí, plodů a dalších částí stromu.

Co je co

Ne každý si ale při práci nebo psaní esejí do školy kreslí stromy. V poznámkách najdete obličeje, srdíčka, květiny, hvězdičky, geometrické tvary, sluníčka nebo ozdobená slova. I motivy, které čmáráte nejčastěji, o vás hodně vypovídají. Šipky znamenají otevřenost a smysl pro dobrodružství, hvězdy ambice a cílevědomost, geometrie zase soutěživost a pohotovost. Slunce může symbolizovat pocit štěstí, květiny značí obětavost a drobná zvířátka naznačují, že si někdy připadáte zbyteční.

Kam s tím

Jak je dobře známo, v psychologii neexistuje termín „normální“ a stejně tak se tam nesetkáte  se spojením „to není důležité“. Proto i umístění samotné malůvky na papíře má svůj význam a symboliku. Při rozboru osobnosti autora čmáranic odborník zohledňuje i prostor, který kresbou zaberete a do jaké části papíru ji umístíte. Při základní interpretaci rozlišujeme umístění:

  • Doprostřed – Tady je to jednoduché. Střed papíru využívají lidé toužící po pozornosti a s extrovertní povahou. Jde o komunikativní jedince s názorem, kteří potřebují více osobního prostoru.
  • Nahoru – Lidé malující své klikyháky při horním okraji papíru jsou považováni za kreativce s bujnou fantazií. Jsou cílevědomí, sebevědomí a mají jistý pocit nadřazenosti.
  • Dolů – U dolního okraje malují nevýrazní lidé, kteří na sebe nepotřebují upozorňovat, nevěří si a je jim lépe někde stranou. Dalším znakem je časté podceňování, i když k tomu není důvod.
  • Nalevo – Kresby zarovnané k levému okraji papíru značí pohled do minulosti a neschopnost hnout se kupředu. Lidé, kteří takto vytváří své intuitivní malůvky, špatně snáší změny, rádi plánují a spontánnost vyměňují za rozvahu.
  • Napravo – Pravou část papíru využívají jedinci se dvěma tvářemi. Rozlišují mezi tím, co cítí a co říkají, že cítí. Takoví lidé se neradi svěřují se starostmi a pocity raději dusí uvnitř.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem