Jak se po mateřské dovolené rychle dostat do pracovního tempa

Ač je rodina považována za základní prvek naší společnosti, není vůbec jednoduché ji založit a skloubit s ní i další aktivity, především práci. Zaměstnavatelé mají často vůči rodičům předsudky, protože se obávají, že jejich zaměstnanci budou s dětmi častěji doma. Lidé, kteří se rozhodnou zároveň vychovávat potomky a pokračovat v kariéře se musí předem obrnit trpělivostí a vytrvat ve svém počínání. Poradíme vám proto, jak se po mateřské dovolené v práci co nejrychleji aklimatizovat.

Základní fakta

Každý pracovník, který odchází na mateřskou dovolenou, by měl ještě před nástupem znát všechna svá práva a možnosti. Důležité je vědět, že když se ihned po skončení ‚mateřské‘ vrátíte do práce, máte stále nárok na stejnou pracovní pozici. Zaměstnavatel vás kvůli dětem nemůže nijak diskriminovat, i když se to v praxi stává. Celá řada zaměstnavatelů, především větších firem, však v rodičích vidí potenciál, který chtějí podporovat a dále rozvíjet.

Věděli jste, že…

  • 80% matek využije celou tříletou mateřskou dovolenou?
  • ČR patří v EU k zemím, kde se ženy vrací do práce nejpozději?
  • 41% žen ve věku 26-35 odchází ze zaměstnání, protože nesežene místo ve školce?
  • Ženy na vyšších (manažerských) pozicích mohou lépe skloubit kariéru a mateřství?

Rychlý comeback

Pokud vám to podmínky dovolí a sami budete chtít, může se vám brzký návrat do práce vyplatit. V ČR totiž existuje již několik velkých společností, které rychlý návrat rodičů z mateřské dovolené ohodnocují finanční podporou v řádech tisíců korun. V případě, že se pracovník vrátí po 6 až 12 měsících, může k měsíčnímu platu obdržet příspěvek i 5 až 8 tisíc korun. Bohužel ještě nejde o běžnou praxi fungující v každé firmě či podniku. Stále jde o výjimky, které ale potvrzují, že se vyplatí investovat do zkušených pracovníků, kteří jsou právě po mateřské dovolené ještě větším přínosem.

5 dobrých důvodů, proč zaměstnat matku

  • Je zkušený time manager
  • Je vzdělaná a má zkušenosti z předchozího zaměstnání
  • Je loajální k firmě a obětavá pro klienty
  • Má svěží nadhled
  • Je kreativní a nic pro ni není problém

Nevypadnout ze cviku

Patříte-li k většině pracovníků, kteří si chtějí chvíle se svým potomkem užít, můžete pro svůj pozdější profesní růst udělat hodně i z domu. Pro hladší nástup do zaměstnání je vhodné zůstat v obraze, čili sledovat dění ve firmě i v oboru. Některé společnosti pro tyto příležitosti pořádají speciální akce pro zaměstnance s dětmi, kde se všichni pracovníci sejdou a mohou si sdělovat novinky z pracovního i osobního života. Jiné podniky dokonce rozesílají newslettery, ve kterých nepřítomné zaměstnance informují o aktualitách z prostředí firmy.

Hurá do práce

Před samotným termínem opětovného nástupu do práce se připravte na vlnu emocí, která vás zaplaví pochybami. Na jednu stranu se budete těšit do práce a mezi lidi, ale na stranu druhou vám bude líto nechat dítě doma nebo ve školce. Zkuste se raději zaměstnat přípravou na návrat do práce a už dopředu si studujte materiály či dokumenty týkající se současného dění na pracovišti. Pro vás i pro firmu bude vaše zapracování jednodušší, což jistě přivítáte.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

MILT s.r.o. - montované systémy

Vyrábíme a realizujeme interiérové přemístitelné příčky pro komerční a administrativní budovy, výrobní a logistické objekty, hotely a školy.

Další firmy naleznete v katalogu firem