Jak nejlépe skloubit rodinu i práci?

Být úspěšný v osobním i profesním životě je umění, které bohužel ne každý ovládá. Když už rodiče dostatečně zváží otázku, zda se opravdu chtějí od dětí vracet do práce, musí se automaticky zamyslet i nad tím, jak nejlépe jejich zaměstnání propojit s rodinným životem. Nesmíme zapomínat, že svou roli v tom hraje samozřejmě zaměstnavatel, který významně ovlivní podobu Vašich pracovních i osobních úspěchů. Přečtěte si, jaké mají rodiče možnosti a jak jim v českém prostředí vycházejí firmy vstříc.

Musíte vědět, co chcete200155113-006

Ještě než půjdete znovu žádat o práci a smlouvat s šéfem o rodičovských výhodách, měli byste si sami ujasnit, v jaké jste situaci a co chcete své nové práci vlastně obětovat. Odpovězte si na otázku, kde a s kým budou děti v době Vaší pracovní doby. Důležité je vědět, jak to máte se spolehlivostí a pravidelností hlídání, a jestli se na něj můžete obrátit i v případě, že budou ratolesti nemocné. Zaměstnavatele by také mohlo zajímat, zda budete ochotni odjet na služební cestu nebo zůstat v práci přesčas. Jindy samozřejmosti, které v rámci pracovních povinností plníme, se nyní mění v překážky, které nebude každý ochoten přijmout.

Možná řešení, jak zvládnout rodinu i zaměstnání:

– volná pracovní doba
– částečný úvazek
– práce z domova
– firemní školka
– sdílené pracovní místo

Zaměstnavatel nemusí téměř nic

Přestože jsou uzákoněny některé nároky pracujících rodičů, většina výhod a vstřícných kroků zůstává v rukou zaměstnavatele. Rozhodnutí, zda Vás přijme na částečný úvazek nebo Vám dovolí pracovat z domova, je zkrátka pouze na něm. Z vlastní vůle se může rozhodnout také pro zřízení firemní školky, o jejíž výhodách píšeme v samostatném článku. Je třeba si ale uvědomit, že je i v jeho zájmu, zda budete ve firmě jako kvalifikovaní pracovníci spokojeni. Je totiž prokázáno, že domluví-li se vedoucí s podřízeným na jistých výhodách, firma tím jedině získá. Zaměstnanci, kteří mohou svou práci uzpůsobit rodinnému životu jsou často velmi loajální, spokojení a velmi výkonní. Svého pracovního místa i příležitosti, kterou dostali, si váží a udělají pro ně hodně.

Snažte se vyvažovat

Jedna z metod, která radí lidem jak sladit rodinu a práci se nazývá work-life balance (WLB). Podstatou tohoto přístupu k životu je způsob uvažování. Týká se těch situací, které v dané chvíli neovlivníte a které by mohly mít negativní dopad na aktuální dění. Jste-li tedy například na služební cestě, mohly by mít přílišné starosti o dění doma vliv na výsledek pracovních jednání. WLB proto upozorňuje na to, že to skutečně nemá smysl řešit.

Firmy, které na to jdou jinak

V rámci společenské odpovědnosti firem se mohou společnosti působící v českém prostředí pokusit vylepšit reálnou situaci na pracovišti. Firmy se mohou dobrovolně zapojit do projektu Audit rodina a zaměstnání, který se zabývá právě slaďováním pracovního a rodinného života. Společnost se prostřednictvím certifikátu od MPSV zaváže v budoucnu plnit závazky, které projekt zahrnuje.

Nejste Supermani

Řada lidí se, ve snaze skloubit rodinu i úspěšnou kariéru, stále domnívá, že by pro splnění všech pracovních úkolů měli v zaměstnání trávit 8 a více hodin. Po příchodu domů strávit několik hodin s dětmi a pak se ještě stihnout věnovat partnerova. Tento model už ze své podstaty není reálný a především není potřeba to takto dělat. Využijte čas efektivně. Plánujte chvilky s dětmi i sami s partnerem a bude to mít mnohem větší dopad. V tomto případě nejde o kvantitu, ale o kvalitu.

Přečtěte si více o firemních školkách!

Zdroj fotografií: istockphoto.com

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

SKLENĚNÉ DVEŘE ALIA SYSTEM

Provádíme kompletní dodávku skleněných prvků pro interiéry, včetně projekce.

Další firmy naleznete v katalogu firem