Jak v kanceláři docílit zdravějšího prostředí pro práci?

Administrativní budovy a pracovní místa tvořená stolem, židlí a počítačem jsou prototypem nepříliš zdravého životního stylu. Celá řada lidí se denně potýká s obtížemi jako bolavá záda a nohy nebo je trápí potíže se zrakem, zažívací problémy a další. Vydržet fyzický i psychický nápor, opakující se práce a strnulé pracovní pozice, je v kanceláři velmi těžké. Existují však jednoduché tipy, jak svou celkovou kondici vylepšit a zůstat tak v práci v klidu a pohodě.

Bez práce nejsou koláče

V současnosti řada lidí tráví v zaměstnání o dost více času, než klasických osm hodin. O to víc je třeba při pobytu v práci zohlednit vliv okolního prostředí, které by mělo pracovníkům vše ulehčit. Jak významně ovlivňuje pracovní prostředí Vaši pohodu na pracovišti, se dočtete v našem článku. Bohužel jde o věci, které sami většinou sami nezměníte. Dohoda se zaměstnavatelem by ale měla pomoci. Co ale ovlivnit můžete je vlastní chování a přístup k práci.

V kanceláři dbejte především na:

–    Správné držení těla
–    Pohyb
–    Přestávky na jídlo
–    Pitný režim

V duchu ergonomie

První krok za zdravým životním stylem bude technická úprava pracovního místa, kde byste měli dbát na správné rozložení pracovních ploch, vzdálenosti počítače a nastavení židle. Nepřizpůsobujte se pracovním podmínkám, přizpůsobte je sobě. Další maličkosti si můžete upravit s pomocí ergonomických doplňků do kanceláře, o kterých jsme na našem portálu již také psali. Ve spojení s vhodně nastaveným monitorem a upravenou kancelářskou židlí, byste měli vytvořit pohodlné místo pro práci.

Pracujte za chůze

Několikahodinové sezení je nepříjemnost, se kterou se v práci setkává velké procento populace. Ač s tím z podstaty svého povolání mnoho nenaděláte, můžete dlouhý čas strávený v jedné poloze rozdělit na kratší úseky a prokládat je krátkými pochůzkami. Místo abyste cestu za kolegyní, ke kopírce a do kuchyňky vyřídili najednou, vyčleňte si na každou činnost krátkou chvíli mezi prací zvlášť. Procházky po firmě budou příležitostí k protažení a úlevě namáhaným částem těla. Jednoduše zvolte místo výtahu schody a místo telefonátu kolegyni osobní návštěvu. Pomůže to!

Můj stůl, můj hrad

Pro každodenní pracovní režim jsou důležité efektivně strávené přestávky. Že nevíte, co tím myslíme? Místo abyste si svačinu nebo kávu nosili k pracovnímu stolu, snažte se si pauzu kompletně vychutnat v kuchyňce nebo jídelně. Místo pro práci nechte pouze svým úkolům a prostor pro odpočinek využívejte k relaxaci. Pravidelné a poctivé pauzy na jídlo jsou důležitým základem pro celkovou tělesnou pohodu, která je k práci nezbytná. Snažte se také si co nejvíce potravin donést z domu. Předem si tak stanovíte denní dávku jídla, což nepovede k přejídání v práci. Navíc se přestanete odbývat sladkostmi a bagetami.

Živá voda

V práci je také důležité pravidelné doplňování tekutin. Nezapomínejte si proto hlídat pitný režim, jehož dodržování Vás bude nutit často vstávat a docházet si pro pití do kuchyňky. V klimatizovaných prostorách pití čisté vody navíc podporuje hydrataci lidského organismu. Společně s ním dochází díky větrání kancelářských prostor také k vysušování kůže. Mějte ve stole neustále po ruce krém na obličej a na ruce.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Arris, spol. s r.o.

Prodej a opravy kancelářského nábytku a kancelářských židlí a křesel.

Další firmy naleznete v katalogu firem