Czech Grand Design 2012: Když si designéři osladí život

Vítězům letošního předávání cen Akademie designu jejich úspěch doslova osladili návrháři šperku Zdeněk Vacek a Daniel Pošta. Jako loňští vítězové dostali možnost navrhnout podobu ceny Czech Grand Design za rok 2012. V duchu vlastní kreativity navrhli ocenění připomínající cukrovou vatu na stříbrných špejlích pro vítěze a na zlaté pro absolutního vítěze. Ceny se rozdávaly v jedenácti kategoriích, přičemž akademici mysleli i na fotografy, grafiky, šperkaře či oděvní návrháře. Ukážeme Vám výběr nejzajímavějších počinů v oblasti designu za rok 2012.

Obchod, kde se sedí

Kategorii Obchod roku letos opanovala značka TON a její zrekonstruovaný showroom na Karlově náměstí v Praze. Nově pojatý prostor nabízí možnost efektnější prezentace produktů tradiční české firmy. Ve velkoryse pojaté prodejně si můžete vyzkoušet všechny klasické i moderní modely židlí TON, případně dalších druhů nábytku.

Vítězové Czech Grand Design 2012

Sklo nad zlato

Toto rčení by u nás, díky úspěchům českých návrhářů a výrobců skla, mohlo zlidovět. V nominacích na ceny Czech Grand Design se pravidelně objevují firmy jako Lasvit nebo Brokis. Mezi vítězi se tentokrát se sklem prosadil Lukáš Jabůrek s vázami pro firmu Moser. Sklářský výtvarník zvítězil v kategorii Cena veřejnosti, v níž mohli na internetu hlasovat všichni fanoušci a milovníci designu.

Vítězové Czech Grand Design 2012Šperk s třetím rozměrem

Ocenění Designér šperku za rok 2012 si odnesla značka Blueberries, za níž stojí Markéta Richterová a Zbyněk Krulich. Akademici touto cestou ocenili jedinečný koncept výroby 3D šperků. Jde o převratnou, přesto dnes již zpopularizovanou metodu tisku pomocí vrstvení jemného prášku. Touto cestou tak lze vyrobit v podstatě vše. Šperky z flexibilního nylonu získaly svou specifickou podobu a strukturu právě díky 3D tiskárně. Navíc jsou lehké a díky užitému materiálu i cenově dostupné.

Vítězové Czech Grand Design 2012

Návrat k tradici

V takovém duchu se neslo vyhlášení kategorie Objev roku, kterým se stal Daniel González se sérií litinového nádobí Jumbo. S ohledem na historii litiny a její úspěšné využití v minulosti je jasné, že nejde o žádnou převratnou novinku. Designérovi ze studia Olgoj Chorchoj se však podařilo dodat této původní koncepci novou formu. Moderní tvary lichotí celkovému pojetí a podporují funkčnost nádobí.

Vítězové Czech Grand Design 2012

Absolutní design

Nejprestižnější kategorii Designér roku ovládla dvojice designérů Lucie Koldová a Daniel Yeffet. Díky nejvyššímu počtu hlasů od akademiků se tak stali i absolutními vítězi cen Czech Grand Design. Pozornost si vysloužily svými návrhy kolekce svítidel Shadows (na obrázku), zrcadla Iconic Mirror nebo lavičky pro českou značku městského mobiliáře mmcité. Široký záběr této návrhářské dvojice je působivý nejen pro odborníky.

Vítězové Czech Grand Design 2012

Nábytek do ulic

Letošní ročník Czech Grand Design přinesl jedno vítězství i návrhářům produktů v umělecké sféře nepříliš obvyklých, ve skutečnosti o to užitečnějších. Výrobcem roku se stala firma mmcité zabývající se návrhy městského mobiliáře. Jejich záběr sahá od zastávek hromadné dopravy, přes veřejné stojany na kola až k zábradlí a veřejným popelníkům. Cenu obdržely konkrétně za kolekci Urban Islands, která byla oceněna už v předešlé kategorii Designér roku.

Vítězové Czech Grand Design 2012

Zdroje fotografií: ton.cz, moser-glass.com, blueberries.cz, luciekoldova.com, mmcite.com, 2012.czechgranddesign.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

HP - interiér

Dodáváme kancelářský nábytek, židle a křesla.

Další firmy naleznete v katalogu firem