Čas na cestách není ztracený čas aneb jak zvýšit svou produktivitu během cestování

Pracovní cesty mohou být vítaným vytržením z každodenní rutiny, ovšem jen do okamžiku, kdy na nich trávíte více času než v kanceláři a zjišťujete, že ztrácíte pojem o tom, kamže se to zítra vlastně chystáte.A k tomu vám v poště straší desítky nevyřízených emailů a pro samé přesuny z autobusu na letiště už nemáte přehled, k čemu ta která cesta má sloužit.


Viceprezident obchodního rozvoje společnosti Digital Talent Agents Ryan O’Connell navrhuje několik způsobů, jak zvýšit svou produktivitu během pracovních cest.

1. Stanovte si priority

Je docela možné, že máte během jedné služební cesty naplánováno více setkání a akcí různého druhu. Sestavte si seznam priorit a ujasněte si, co od jakého setkání očekáváte. Na ty nejdůležitější (v daném kontextu nejpřínosnější) si naplánujte dostatek času a zajistěte si, že je určitě stihnete, i když vás potká něco nečekaného.

Udělejte si přesný rozvrh toho, co vás který den čeká, a promyslete si, co si musíte na které setkání připravit, nač se chcete zaměřit, na co by bylo škoda zapomenout a podobně. Pokuste se na každé setkání dostavit v klidu a maximálně připravení.

2. Zaplňte mrtvý čas

Doba strávená čekáním na spoj nebo na začátek konference se v některých případech může protáhnout na celé hodiny. Využijte je pro běžnou práci, se kterou byste se jinak opozdili – zajistíte si tak, že na vás po příjezdu do hotelu nebudou netrpělivě čekat stohy nevyřízených emailů. Pokud víte, že během cesty nebudete mít k dispozici internetové připojení, stáhněte si nevyřízené emaily předem a zpracujte odpovědi, které pak z hotelu už jenom odešlete.

Když se vám zadaří vyčistit emailovou schránku a můžete být klidní, že v kanceláři je vše v pořádku, využijte zbývající čas do osobního a profesionálního rozvoje. Na každou cestu si s sebou berte zajímavé knihy či časopisy, které vás mohou nějakým způsobem posunout kupředu. Čekání tak strávíte příjemně a zároveň mnohem přínosněji než bezmyšlenkovým bloumáním po duty free shopech.

3. Využijte prostojů k nahlédnutí celkového obrazu

Při řešení každodenních záležitostí není snadné uchovávat si jasnou představu celkového směřování vaší snahy. Právě cestování – vytrhnutí se z běžného prostředí – poskytuje vynikající příležitost oprostit se od banálních problémů a podívat se na celý projekt z nadhledu. O’Connell doporučuje věnovat alespoň půl hodiny kreativním úvahám o tom, kam dále by se mohlo vaše podnikání posunout a jakým směrem by bylo záhodno se rozvíjet. Popřemýšlet lze také o tom, jak zvýšit vlastní motivaci a osobní produktivitu a pokusit se obnovit kontakty, které jste již před nějakou dobou ztratili z dohledu.

4. Váš nejlepší obchodní partner může čekat ve frontě před stejnou odletovou branou!

Ani při cestování nezapomínejte na osobní kontakty a na všímavost k ostatním lidem. Dost možná zrovna na cestách získáte důležité kontakty do budoucna – a nikoli pouze na specializované přednášce, ale třeba ve vlaku nebo na letišti. Základním pravidlem podle O’Connella je přátelské vystupování a vlídnost za všech okolností. Budete překvapeni, kolik zajímavých lidí z různých profesí s vámi sdílí kupé nebo čeká na stejný spoj.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Top Office

Nabízíme Vám ergonomické kancelářské židle, pohodlná kancelářská křesla, elegantní kancelářský nábytek i praktické kancelářské doplňky.

Další firmy naleznete v katalogu firem