„Kolik je na světě ladičů pian?“ a další kuriózní otázky z pohovoru

Už jste někdy slyšeli ty legendární mýty o tom, jak se nějakého uchazeče o práci ptali, kolik čísel od 1 do 1000 obsahuje 3 nebo proč je tenisový míček chlupatý? Hlásíte-li se na pracovní pohovor do firmy, která má původ v zahraničí, mohou vás zkoušet prostřednictvím logických hádanek, počtů i naprosto nesouvisejících dotazů testujících váš všeobecný přehled. Tzv. tricky questions jsou oblíbeným mučicím nástrojem používaným při pohovorech na kreativní pozice v mezinárodních firmách jako Google nebo Microsoft.

Zapomeňte na „nevím“

Samozřejmě, že tyto úspěšné společnosti jsou příkladem jistého extrému, kde jsou na pracovníky kladeny neuvěřitelné nároky, za které dostávají ty nejzábavnější kanceláře na světě. Vyžaduje se neotřelý způsob uvažování, fantazie a nápaditost. V Čechách se ale spíše připravte na podivnosti typu: Jakým zvířetem byste chtěl být, Co byste udělal s výhrou v loterii nebo Jaké časopisy máte předplacené. I na takové zvláštnosti se vás mohou u pohovoru zeptat a vás by to nemělo vyvést z míry. Nechte si klidně chvilku na zamyšlení, ale navždy vytěsněte odpověď „nevím“.

Na následujících příkladech vám ukážeme, kam až to na pohovoru může zajít:

1. Kolik by vás stálo umýt všechny okna v Seattlu? Na to abyste odpověděli, nemusíte ani reálně vědět, kde Seattle leží, jak je velký nebo kolik má obyvatel. Stačí pragmatický přístup k otázce odpovědí například 8 dolarů za jedno okno.

2. Kolik kostek je v Rubikově kostce? Mylné by bylo počítat kostičky skrývající se za barevnými plochami hlavolamu. Z matematického hlediska jde o jednu kostku. Ptáme-li se na kostky uvnitř, fakticky tam není ani jedna. Oblíbený hlavolam není složen z kostek ale otáčecího mechanismu.

3. Který ze států USA byste zrušili a proč? U této hodně ošemetné otázky lidé nejčastěji odpovídají Aljaška nebo Havaj. V úvahu je přitom nutné vzít přírodní bohatství, průmysl, hospodářství a také osud obyvatel oné zaniklé země. Špatně by tak rozhodně byla například odpověď Washington.

4. Proč jsou poklopy na kanálu častěji kulaté než hranaté? U této otázky stačí trocha důvtipu a selského rozumu. Nabízí se například odpověď, že kulatý poklop dírou nepropadne nebo že se lépe přenáší.

5. Kolik čísel mezi 1 a 1000 obsahuje 3? Přesné číslo je 271, ale dobrat se k tomu můžete i přes trojky v desítkách, stovkách a tisících. Pak se to všechno počítá lépe.

6. Jaké procento sedaček lanovky potkáte při jízdě nahoru? Toto je nejjednodušší otázka. Na ni při bližším zkoumání přijde každý. Vystačíte si s trochou představivosti, ani nemusíte být aktivní lyžař. Kromě svojí vlastní musíte zákonitě potkat všechny sedačky, abyste se nahoru vůbec dostali.

7. Kolikrát se ručičky hodin za den překrývají? Ve spěchu by člověk asi nejraději vypálil 24x, ale není to tak. Ručičky se potkají vždy za hodinu a cca 5-6 minut. Právě díky minutám se ručičky překryjí jen 22x.

8. Kolik je na světě ladičů pian? Oblíbenou otázku Microsoftu lze obměnit například počtem benzínových pump nebo aut. V odpovědi nejde o konkrétní číslo, ale o obecnou představu o populaci, analytické myšlení a konkrétních fakta jako, kolik je na světě pian a kolik nástrojů připadá na jednoho ladiče. Skutečné číslo je čtyřicet tisíc.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

FORM Intriéry

Navrhujeme a realizujeme atypické interiéry, komerční firemní prostory, recepce, kanceláře.

Další firmy naleznete v katalogu firem