Zlepšete své pracovní návyky a zvítězíte nad rutinou

Práce v kanceláři není z hlediska fyzické aktivity považována za nijak náročnou. Jde spíše o duševní formu práce, při které využíváte své znalosti, zkušenosti a kreativitu. Z dlouhodobého pohledu jsou taková zaměstnání obtížná právě kvůli celkovému nedostatku pohybu a opakujícím se úkonů. Člověk pak musí být časem z takové práce nutně psychicky i fyzicky vyčerpaný. Podívejte se s námi na to, jak s pomocí drobných změn podobným stavům předejdete.

 

 

 

Udělejte si pohodlí

Kancelářská práce je prototypem sedavého zaměstnání, při kterém lidé během pracovní doby stráví nejvíce času u počítače. Bolest zad, ztuhlý krk a ruka unavená od neustálého pohybování s myší začnou časem trápit každého. Základem pracovního místa pro podobně jednotvárnou náplň práce by mělo být především kvalitní vybavení. Jeho úkolem je především zaměstnancům zpříjemnit pracovní dobu a dále je nezatěžovat. U kancelářské židle je důležitá její celková variabilita, díky níž si přizpůsobíte úhel záklonu opěradla, výšku sedáku a loketních opěrek. Podpora rukou je při dlouhé práci na počítači velmi důležitá.

Zlepšete pracovní návyky

Postůjte si

Pokud už musí člověk z povahy svého zaměstnání po celou dobu pracovat s počítačem nebo plnit jiné administrativní úkony, měl by mít možnost alespoň měnit pozice při práci. Nejdůležitější je střídat namáhavé sezení například se stáním u stolu. Výškově nastavitelné pracovní plochy jsou dnes na trhu zcela běžnou záležitostí. Úroveň pracovní desky jde většinou měnit v rozmezí 60 – 125 cm. V případě, že se Vám tuto kombinaci podaří spojit i s občasným pohybem po budově, ulevíte svým nohám, zádům a k tomu si vyčistíte hlavu. Stačí si během dne najít pár chvil na cestu ke kopírce nebo do kuchyňky pro kávu a čaj.

Zlepšete pracovní návyky

Práce s notebookem

Máte-li v práci místo PC firemní notebook, je potřeba dávat pozor na drobnosti. Nutí-li Vás podmínky na něm pracovat celý den, měli byste si k němu buď připojit externí klávesnici nebo monitor. Díky těmto pomůckám budete mít od obrazovky větší odstup. Tato alternativa se doporučuje také z toho důvodu, že má pozitivní účinky na produktivitu práce i ergonomii těla. Pokud navíc nosíte notebook domů, můžete svým zádům ulevit prostřednictvím speciálního batohu. Váží-li Váš laptop více jak několik kilo, neměli byste ho nosit v tašce na jedno rameno. Jde o pravidelnou zátěž jedné strany těla, což nijak nepřispěje k Vaší fyzické pohodě v práci.

Zlepšete pracovní návyky

Šetřete oči

Oči jsou, jako jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů, náchylné na ostré denní a sluneční světlo. Kancelářské budovy s velkými okny a prosklenými fasádami navíc k tomuto problému spíše dále přispívají. K tomu, aby byl monitor počítače v záplavě světla vůbec čitelný, je nejlepší použít vhodné rolety nebo vertikální žaluzie. Ke zvýšení čitelnosti monitoru počítače také přispěje dodržování správné pozorovací vzdálenosti, která se pohybuje mezi 60 a 70 cm. Proti dalšímu namáhání očí můžete bojovat také tím, že si nastavíte větší čtecí znaky v dokumentech a zvětšíte si zobrazování webových prohlížečů.

Zlepšete pracovní návyky

Myslete na sebe

Mimo rad, které přispějí k Vaší celkové fyzické pohodě doma i na pracovišti, byste měli dbát i o své duševní zdraví. Při dlouhotrvající práci na jedné věci nebo stále se opakujících úkonech střídejte pracovní úkoly, jak Vám to bude milé. Po určité době práce v kanceláři nezapomínejte na přestávky, při kterých můžete namáhavé sezení kombinovat s chůzí a stáním. O významu pracovních podmínek se dočtete v článku Jak okolní prostřední ovlivňuje Vaši celkovou pohodu na pracovišti.

Zdroje fotografií: redferret.net, isisconcepts.co.uk, geeky-gadgets.com, diamonddesign.cz, humanscale.com, ab-zaluzie.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

ŠMÍD Design

Návrh a realizace atypických i typových interiérů, kuchyňských linek, nábytku a příslušenství včetně dodávky.

Další firmy naleznete v katalogu firem