Workoholismus aneb Když záliba v práci způsobuje závislost

Ochota pracovat přesčas, bavit se o ní i mimo kancelář a práce na restech doma o víkendu ještě z nikoho neudělala workoholika v pravém slova smyslu. Lidé totiž mají tendenci tímto pojmem označovat lidi svědomité, pilné a milující své povolání. V případě workoholismu jde ovšem o mnohem víc. Chorobná závislost na práci vzniká pozvolna a neuvědoměle. Lidé v této situaci řeší prací jakýsi únik před osobními problémy, realitou běžného života nebo si jejím prostřednictvím zkrátka zvyšují ego.

Žádný pozitivní přínos

Někteří lidé se stále mylně domnívají, že je-li workholik členem pracovního týmu nebo jejich podřízeným, bude zvyšovat produktivitu celého oddělení či firmy. Bohužel takový člověk ve výsledku napáchá víc škody než užitku. Workholik totiž pracuje individuálně bez ohledu na tým a je motivován spíše vlastní ctižádostí a egem, než obecným prospěchem a prosperitou společnosti. Po svých podřízených nebo kolezích navíc vyžaduje stejné pracovní tempo a nasazení. Člověk s workoholickými sklony může být pořádkumilovný puntičkář i vystresovaný jedinec, který nic nestíhá. Stres mohou brzy následovat deprese a tu nakonec i syndrom vyhoření. Z dlouhodobého hlediska jde tedy o ztrátu pro všechny strany. Firma přijde o jinak schopného a pracovitého zaměstnance, který se zhroutí a těžko se bude  vyrovnávat s normálním pracovním životem.

Workholikem se člověk stává například v situaci,Workoholismu

… kdy se pro práci obětuje, aby unikl před životními těžkostmi.
… kdy dlouhé přesčasy tráví v práci kvůli potížím doma a v rodině.
… kdy ho práce velice baví a touží po absolutní seberealizaci (nemožné).
… kdy kvůli ruchu v práci (telefony, emaily, klienti) zbytek práce udělá v klidu po pracovní době nebo o víkendu.

Zábavná práce má přednost

Opakem workoholismu je odkládání povinností na pozdější dobu, čili tzv. prokrastinace. S ní se v určité formě zřejmě setkal každý z nás. Pokud nakonec splníte všechny úkoly a pracovní plán, není na občasném vyhýbání se povinnostem nic tak špatného. Je ovšem dokázáno, že se prokrastinace vyskytuje i ve spojení s workoholismem. V tom případě člověk pracuje na maximum, aby se obklopil zajímavou prací. Nepříjemným, ale nutným činnostem se pak kvůli tomu vyhýbá a odkládá je na později.

Mírnější formy workoholismu se projevují:

– odporem k dovoleným, svátkům a dnům, kdy se výjimečně nejde do práce.
– znuděnými víkendy.
– pocitem nervozity a výčitkami svědomí mimo práci.
– přecházením nemocí v práci.
– averzí k Vánocům.

Workoholismus

Nejen prací živ je člověk

Je samozřejmě chvályhodné a záviděníhodné, že existují nadšenci, kteří nechodí do práce z povinnosti nebo pro peníze. Máme kolem sebe spoustu lidí, které jejich povolání baví, naplňuje a je i přirozenou součástí jejich smyslu života. Jedinci, jež práci propadli, a ona se pro ně stala skutečnou drogou, by si měli uvědomit, že život je i o zábavě, vztazích, zážitcích a dalších prioritách. Ačkoli to v dnešní době není zcela možné, člověk by si měl umět v rámci 24 hodin udělat čas na práci, odpočinek, rodinu i záliby. V případě náročnějších povolání by Vám měla vystačit chvíle alespoň o víkendech.

Extrémní formy workoholismu se projevují:

– vytěsněním a absencí rodinných, osobních a intimních vztahů.
– pocitem ztráty času během volného času a při dříve oblíbených aktivitách (záliby).
– nemožností se bavit a myslet na něco jiného než na práci.
– očekáváním srovnatelného pracovního nasazení u ostatních.
– individuální prací potírající týmovou snahu a hodnoty.

Nabídka řešení

Pokud je to alespoň částečně v možnostech konkrétního povolání, uvádí se jako jedno z řešení workoholických pracovníků flexibilní pozice. Klouzavá pracovní doba a volba místa výkonu povolání mohou zásadně ovlivnit a pomoci lidem se sklony k závislosti na práci. Budou-li moci takoví lidé alespoň částečně pracovat z domu a vybrat si denní dobu, kdy své pracovní povinnosti splní, budou prosperovat v osobním i profesním životě.

Zdroj fotografií: photoexpress.com

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

MILT s.r.o. - montované systémy

Vyrábíme a realizujeme interiérové přemístitelné příčky pro komerční a administrativní budovy, výrobní a logistické objekty, hotely a školy.

Další firmy naleznete v katalogu firem