Výroční ceny Akademie designu za rok 2011: Vybrali jsme pro vás to nejzajímavější!

Už po šesté se letos udílely ceny Czech Grand Design. V jedenácti kategoriích byli oceněni designéři, výrobci, obchodníci i nováčci z různých oblastí designu. Akademici hodnotili nejen návrháře nábytku a užitého designu, ale také fotografy, návrháře šperku nebo grafické designéry. Nebudeme se ovšem zabývat pouze vítězi v jednotlivých kategoriích, ale i prací nominovaných designérů.

 

 

Zčerstva!

Svítidlo Skleník slavilo úspěch už na Designbloku 2011 a jeho autorce Kristýně Pojerové přineslo řadu ocenění. V rámci cen Czech Grand Design se studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se svým prototypem umístila v nejužší nominaci na Objev roku. Svítidlo Skleník v sobě kombinuje závěsné světlo s vhodným prostorem pro pěstování rostlin. Skleněná nádoba je navržena tak, aby bylo její vnitřní prostředí co nejpříznivější pro růst zeleně. Skleník je skvělým řešením pro byty s omezeným prostorem.

To nejlepší z Czech Grand Design 2011

Návrat k papíru

I tak by se dalo okomentovat vítězství značky Papelote v kategorii Obchod roku. Toto nové české papírnictví jako firma existuje od roku 2009, kdy na veřejnosti poprvé prezentovalo své výrobky. Designové bloky, diáře, penály a balicí papíry vyzdvihují papír zpět na pozici praktického, ale zároveň různorodého a oblíbeného materiálu. Papelote má v současnosti i svůj pražský obchod, kde je k dostání veškerý sortiment této značky.

To nejlepší z Czech Grand Design 2011

Skleněná bublina

V kategorii Výrobce roku se na druhém místě umístila společnost Brokis, která s tradičním českým sklem pracuje novým způsobem. Na úvodní fotografii můžete vidět jejich originální interiérová svítidla s názvem Memory. Do nominací cen Czech Grand Design se firma Brokis dostala za jednu ze svých posledních realizací, za světla Baloons. V případě této série jde o jednoduše řešená svítidla, jejichž neviditelný plášť je tvořen z ručně foukaného skla.

To nejlepší z Czech Grand Design 2011

Dřevo je luxus

…a design roste v přírodě. Podobně pojal svou kolekci Luxury Dwelling designér Jiří Pelcl, který představil nábytek přiznávající svou materiálovou strukturu. U knihovny Modern je na první pohled patrné, že je složena z polínek dřeva. Pohovka Luxury je zase z kartonu. Invence návrháře nábytku Jiřího Pelcla byla v rámci letošního ročníku Czech Grand Design oceněna nominací na Designéra roku.

To nejlepší z Czech Grand Design 2011

Nostalgie

To a spousta zábavy se jistě mnohým vybaví při vyslovení jména Libuše Niklové (1934—1981), návrhářky převratných hraček šedesátých a sedmdesátých let. Možná doma ještě máte nafukovací žirafu, gumové panáčky nebo plastovou kočičku, jejíž trup tvoří harmonika. Právě za tyto retro hračky, které se nyní začínají znovu vyrábět a na řadu z nich můžete narazit v design shopech, byla designérka letos v rámci cen Czech Grand Design uvedena do Síně slávy.

To nejlepší z Czech Grand Design 2011

Veřejné mínění

Mimo Akademie designu měli možnost hodnotit i návštěvníci webu a výstavy finalistů cen Czech Grand Design. V konkurenci nejlepších českých designérů a firem nakonec zvítězil Jaroslav Bejvl ml., který obdržel Cenu veřejnosti. Světelný designér zaujal svými lustry Fluentum a Sprinkle pro firmu Preciosa. Jde o jedinečné světelné objekty, které dávají vyniknout sklu jako základnímu materiálu a prostředku k dalšímu vedení světla.

To nejlepší z Czech Grand Design 2011

Sklo je budoucnost

O tom svědčí nápojový set Poppyhead designéra Ronyho Plesla, který za něj obdržel titul Designér roku. Sklenice z ručně foukaného skla byly vytvořeny na zakázku pro tradiční firmu Moser a svým tvarem mají připomínat makovice. Plesl je známý svou zálibou v archaických formách, tvarech i řemesle. Dokonce se zdá, že linie a nadčasovost dodávají jednotlivým sklenicím charakter objektu.

To nejlepší z Czech Grand Design 2011

Zdroje fotografií: krikri.cz, papelote.cz, brokis.cz, ronyplesl.com, preciosa.com, pelcl.cz, upm.cz

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

RIMEX INTERIÉR s.r.o.

Připravíme pro Vás komplexními návrhy interiérů a jejich následnou realizací.

Další firmy naleznete v katalogu firem