Výběr postele, matrace a roštu

Aby se vám dobře pracovalo, je potřeba si pořádně doma odpočinout a dobře se vyspat. Představa, že se celou noc budete převalovat, ráno se vzbudíte s bolestí zad a potom budete muset osm hodin strávit v kancelářské židli, jistě není lákavá. Řešením je kvalitní postel s dobře zvolenou matrací. Poradíme vám, jak zvolit vhodnou postel, ať se vám celou noc zdají sladké sny a ráno máte opravdu více energie, než když jste šli večer spát.

Jak vybrat postel?

Postel pro průměrně vysokého člověka (175 cm) by měla být minimálně 195 cm dlouhá a 50 cm vysoká, aby se z ní snadno vstávalo. Při koupi nové postele myslete také na to, že pro pohodlné spaní potřebujete alespoň 80 až 100 cm široký prostor. Pokud vám vadí průvan, zvolte postel s čelem. Čelo postele před průvanem ochrání a dá se o něj také pohodlně opřít. V nohách postele není čelo tak důležité, v menších ložnicích může naopak překážet.

Velice kvalitní bývají postele z masivu, buď z měkčího dřeva (smrk, borovice) nebo vysoce kvalitní z tvrdého dřeva (dub, buk, bříza). Dřevěné postele jsou výhodné také pro svou zdravotní nezávadnost. Povrchová úprava postelí je ve většině případů řešena vodou ředitelnými laky.

Ceny u většiny postelí se uvádějí bez matrace a bez roštu, aby si zákazník mohl vybrat příslušné vybavení, které bude vyhovovat jeho osobě a požadavkům. Například polohovatelný rošt je výhodný pro čtení nebo pro zajištění lepšího krevního oběhu vyvýšením nohou.

Přestože trendem jsou spíše lehké a vzdušné postele, kde máme možnost volby matrace a roštu, stálicí na trhu jsou postele celočalouněné, kde je matrace pevně spojena s lůžkem. Čalouněné postele se sice hůře udržují a jsou méně vhodné pro alergiky, ale výhodou u většiny z nich je velký úložný prostor a hlavně cenová dostupnost.

Jak vybrat rošt?

Rošt vybírejte společně s matrací, aby se k sobě hodily. Nebojte se investovat do polohovacího roštu. Pokud jste celý den na nohou nebo hodně sportujete, bude se vám lépe spát s vyvýšenýma nohama. Možnost zvednutí hlavové části oceníte i při čtení knihy nebo sledování televize. Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let (pak je třeba ji vyměnit), kvalitní rošt může vydržet i celý život.

Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je však matrace silnější, na rošt moc práce nezbude, protože většinu váhy nese matrace sama. Velice důležitý rošt bývá, zejména je-li matrace slabší než sedm centimetrů. Rošt také odvádí vlhkost, čímž se lůžko spolehlivě odvětrává. Při nedostatečném odvětrávání vzniká v matraci ideální prostředí pro plísně a roztoče.Rošty

Rošt může být pevný laťový nebo složený z pružných lamel. Pevné laťové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva a mohou být součástí nových postelí. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují. Mezery mezi latěmi roštů nesmějí být větší než 4-6 cm jinak může docházet k deformování matrace. Polohovatelný rošt je vhodný pokud máte ohebnější matraci, která bude dobře kopírovat jeho pozici. Jednodušší polohovací rošt má polohování pouze pro hlavu nebo nohy, složitější umožňuje více poloh.

Jak vybrat matraci?

Při výběru matrace myslete především na svá záda. Páteř má mít ve spánku oporu v co možná největších plochách a povrch má být měkký, ale pevný, aby byl zajištěn dobrý krevní oběh. Pokud se do matrace při ulehnutí zaboří rameno a bok tak hluboko, aby byla páteř ve vodorovné poloze, máte správně tvrdou matraci.

Příliš měkká matrace

Páteř se ohýbá do oblouku stejně jako ve vysutém lůžku. Prostory mezi obratli jsou jednostranně tlačeny a nemohou přijímat žádné tekutiny nutné pro jejich regeneraci po celodenním zatížení.

Příliš tvrdá matrace

Podepírá naše tělo jen v několika místech – cévky jsou nadměrně stlačeny, což zabraňuje správnému oběhu krve a způsobuje např. strnulost u nohou. Tento typ matrace se nehodí zejména pro starší osoby a pro všechny, kteří mají problémy s krevním oběhem. Při dlouhodobějším používání může dojít k deformaci páteře.

Matrace s vhodnou tvrdostí

Musí v co největší míře odlehčovat páteř a musí umožnit páteři přirozené lehké ohnutí do tvaru písmene „S“ v poloze „naznak“, a přímé čáry v poloze „na bok“. Tím se naše páteř a svalstvo odlehčují a prostory mezi obratli se mohou naplnit tekutinou a zregenerovat se.

Péče o matrace?

Kvalitní matrace by měla mít snímatelný a prací potah, který zadrží většinu potu a prachu. Pro matraci je velice důležité kvalitní odvětrávání, protože pokud se matrace neodvětrává, začne zevnitř plesnivět. Pokud snímatelný prací potah chybí, dá se nahradit matracovým chráničem, který je možné prát. Při každé výměně povlečení by se matrace měla otočit, aby se spodní část dostala nahoru. Lépe se z ní tak odvětrá vlhkost a rozloží se únava materiálu. V průběhu noci vypotíme až 5 decilitrů potu, který zmizí v prostěradle a matraci. Proto je dobré chránit matraci ještě podložkou, která absorbuje vlhkost a kterou můžete kdykoli vyprat v pračce.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

SAIDL seating, s.r.o.

Nabízíme nábytek kancelářský, hotelový, zahradní, školní, bytový a sedací.

Další firmy naleznete v katalogu firem