Větrám, větráš, větráme, aneb výběr designového ventilátoru na míru

Pomalu ale jistě nastává období zvýšené zátěže elektrické sítě. V teplých dnech se bude chtít každý zchladit a zpříjemnit si tak pobyt v uzavřených místnostech a přehřátých budovách. Mimo zabudovaných klimatizací k tomuto účelu lze využít i variabilnější variantu – interiérové ventilátory. Pod tímto pojmem si každý představí obyčejný stojan s vrtulí, na kterém maximálně změníte počet otáček. My vám však dokážeme, že ventilátory do domácnosti či do práce umí plnit více funkcí a mohou mít spoustu originálních podob.

 

V retro stylu

Ještě, než si představíme nejmodernější vymoženosti na poli ventilace a proudění vzduchu v místnosti, ukážeme si zástupce původní vrtulové technologie v trochu jiné podobě. Odkaz starých dobrých časů je obsažen ve ventilátoru Otto navrženým Carlo Borerem pro švýcarskou společnost Stadler Form. Pozemní ventilátor je vyroben z afrického dřeva sapele, které je podobné mahagonu. Otto je výškově nastavitelný a má tři volitelné rychlosti. Luxusní design tohoto větráku bude skvěle vypadat v domácnosti i v jakékoli pracovně.

Designové ventilátory a větráky

Dva v jednom

I tak by se dal vnímat futuristicky vyhlížející nástropní ventilátor vybavený pouze jednou vrtulí. Americká značka Fanimation nabízí řadu různých konstrukčních a designových řešení stropních i stojanových ventilátorů. Model Enigma je navíc kombinací vrtule a bodového světla uvnitř. Stropní větrák tak svým uživatelům nabízí funkci navíc.

Designové ventilátory a větráky

Patentované větrání

Britský designér James Dyson stojí v čele stejnojmenné firmy, která před dvěma lety uvedla na trh převratný model větráku bez vrtulí. Princip jednoduchého prstence je zajímavý a zároveň velmi účinný. Sám ventilátor vyfoukne do deseti procent vzduchu a zbytek sebou strhne díky nastavené rychlosti. Větrákem Air Multiplier tak projde až 33 litrů vzduchu za vteřinu.

 

Designové větráky a ventilátory

V současnosti již existují tři modely tohoto ventilátoru s patentovanou technologií pohánění vzduchu. Malý kulatý větrák AM01 Desk je určen na stůl a do malých prostor, zatímco oválný AM02 Tower stačí postavit na zem do středně velkého interiéru. Největší výkon i rozměry má model AM03 Pedestal, který lze nastavit téměř až na výšku jeden a půl metru a produkuje až o 50% více vzduchu, než jeho menší předchůdci.

Designové ventilátory a větráky

Na křídlech větru

Pokud máte pocit, že nic dalšího už po bezvrtulovém ventilátoru přijít nemůže, tak vás na tomto místě přesvědčíme o opaku. Němečtí designéři navrhli větrák, který na první pohled připomíná spíše svéráznou interiérovou dekoraci. Ventilátor I:Wings je tvořen dvěma podlouhlými křídly, která kopírují pohyb ptačích perutí a tím větrají prostor. Jednou z hlavních předností tohoto ventilátoru tedy je, že svým designem vůbec nenarušuje interiér vašeho domova či kanceláře. V roce 2011 byl dokonce nominován na německou cenu za design.

Designové ventilátory

Zdroje fotografií: bionic-motion.com, fanimation.com, dyson.com, stadlerform.ch

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

ProInterier, s.r.o.

Poskytujeme komplexní nabídku produktů a služeb pro tvorbu a realizaci interiérů.

Další firmy naleznete v katalogu firem