Nemějte strach z tmavého nábytku!

Barvy jsou jedním z nejdůležitějších prvků, které určují vzhled a náladu interiéru, proto bychom je při vybavování neměli podceňovat. Existují však zažitá tvrzení, která vždy nemusí být pravdivá. Například se všude dočteme, že světlá barva opticky prostor zvětšuje a tmavá naopak zmenšuje. V nábytku to však docela neplatí.

Obr. 1 – Tmavá ložnice KENT

 

Přestože si někteří nemohou na nedostatek prostoru ve svých bytech či kancelářích stěžovat, většinu z nás trápí opačný problém, a tak se snažíme  světlým nábytkem a zrcadly prostory opticky zvětšit. To však neznamená, že se hned musíme vzdát tmavých vzorů a vybírat pouze mezi produkty ve světlém odstínu. Tmavý nábytek totiž nutně nemusí interiéru opticky ubrat na velikosti.

 

Obr. 2 – Plánovatelná kuchyně Bon Apetit

Tmavou rozbijte

Tmavá barva opravdu zmenšuje. Avšak platí to pouze v případě, kdy si dáte například černé vestavěné skříně na celou plochu stěny. Pokud ale zvolíte menší soliterní kusy v tmavé barvě, umístíte je do prostoru vymalovaného světlou barvou a doplníte je podlahovou kritinou o 2-3 stupně světlejší, než je barva nábytku, předchozí pravidlo již platit nebude. Tmavý nábytek naopak na světlém podkladu krásně vynikne. Navíc, tmavý nábytek často vypadá luxusněji a elegantněji než totožný ve světlém provedení, a vy tak získáte interiér, kterým se budete rádi chlubit.

Obr. 3 – Obývací stěna Luna

 

Kontrast tmavé a světlé zatraktivní i malou místnost a na prostoru jí určitě neubere.  Tmavý nábytek si dobře rozumí se zářivými barvami, zvolíte-li tedy ještě doplňky např. v oranžové či hráškově zelené barvě, interiér tím navíc oživíte a osvěžíte.

 Obr. 4 – Obývací stěna Areka

 

Tmavý nebo světlý?

Obě možnosti mají své pro i proti. Světlý nábytek je tradičnější a konzervativnější a nikoho jím neurazíte. Tmavý  v sobě naopak skrývá eleganci a luxusní vzhled. U tmavého nábytku však počítejte s tím, že budete muset častěji vzít do ruky prachovku, neboť na tmavých plochách je více vidět usazený prach a nečistoty.

 Obr. 5 – Ložnice Havanna

 

Vždy by tedy mělo záležet na vkusu, zvyklostech a preferencích toho, kdo interiér bude využívat.  Nejdůležitější je totiž, abyste se v něm cítili příjemně, aby se Vám v prostoru dobře žilo a pracovalo.

Obr. 6 – Nábytek Koen do obývacích pokojů i ložnice

Nemůžete si vybrat?

Pokud si nemůžete vybrat, je pro vás v  současné pestré nabídce nachystáno i další možné řešení – nábytek v tmavém provedení s menšími světlými plochami nebo naopak, například tmavě hnědá či černá skříň se světlými dvířky v bílé nebo krémové. Výsledek vypadá lépe než dobře.

 Obr. 7 – Nábytek Ringo kombinuje v sobě elegantnost tmavého nábytku a zářivého vzhledu bílých ploch

 

Obr. 8 – Obývací stěna Luna dodá Vašemu obýváku luxusní vzhled

 

Nechte se inspirovat

Obr. 9 – Obývací pokoj August

  Obr. 10 – Obývací pokoj Bogo

 Obr. 11 – Obývací pokoj Foscari

 

Obr. 12 – Ložnice Maks

 

Obr. 13 – Obývací pokoj New York

Článek vznikl na základě podkladů společnosti JENA-nábytek.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

A+A RENAX, s. r. o.

Stěhovací firma specializující se na stěhování bytů, kanceláří, vyklízení pozemků. Zajišťujeme drobná stěhování i stěhování nadměrných břemen jako jsou klavíry, trezory, bankomaty, automaty a další. Naše služby stěhování poskytujeme v Brně a okolí.

Další firmy naleznete v katalogu firem