Teambuilding: zbytečný a neefektivní fenomén současnosti?

Slovo na T se stalo téměř jakýmsi zaklínadlem personalistů a managerů mnoha firem, které chtějí tímto způsobem pozvednout výkonnost a pracovní morálku svých zaměstnanců. Teoretická představa tmelení pracovního kolektivu prostřednictvím sportovních aktivit, společensko-psychologických her a adrenalinových sportů, ovšem ne vždy funguje jak má. Z nedávného průzkumu totiž vyplývá, že více jak polovina zaměstnanců o přínosu teambuildingu výrazně pochybuje.

 

Ruku v ruce

Přestože může mít teambuilding řadu podob, většinou jde o jednorázový několikadenní výjezd do terénu za město, který se koná pod vedením specialistů. K funkční spolupráci týmu se využívá řada prostředků. Kolektivní sporty, lanová centra a hry vyžadující souhru celé skupiny mají posílit důvěru mezi jednotlivci i pracovníky na odlišných pozicích. Řada her a dalších týmových aktivit se ovšem více podobá dětské zábavě, než speciálním výcvikovým metodám, jak se teambuilding někdy prezentuje. Právě to je jeden z hlavních důvodů, proč ho jeho účastníci považují za zbytečný z hlediska času i vynaložených peněz.

Teambuilding je zbytečný a neefektivní

Dokonale stmelený kolektiv

Teambuilding se využívá jako originální forma seznámení nových pracovníků nebo jako způsob řešení problémů v pracovním kolektivu. Jenže už z principu celé věci vyplývá, že za několik dní mimo kancelář se nedají vyřešit dlouhodobé potíže celého týmu. Efektivnější je dbát na pracovní pohodu všech zaměstnanců denně. Samozřejmě se ale nevylučuje, že některé kolektivy ocení programovou náplň typického teambuildingu a výše vyjmenované aktivity jim skutečně pomohou prohloubit dobré vztahy ve skupině.

Zbytečný a neefektivní teambuilding

Alternativy v přístupu

V případě, že si vedení firmy a manager skupiny nejsou jisti, zda je teambuilding to pravé řešení, mohou rozhodnutí přenechat přímo svým podřízeným. Ti při skupinovém rozhodování podstoupí takový malý teambuildingový proces, protože se budou muset shodnout na aktivitách, které v rámci programu podstoupí. Kolektiv se díky vlastním preferencím vyhne pocitům trapnosti a zbytečnosti některých her, které by jinak absolvoval. Zaměstnanci se také dále shodují na tom, že méně násilné formy seznamování, sdružování a tmelení skupiny jsou pro všechny příjemnější a přínosnější.

Teambuilding

Jak na to

Místo hurá akcí typu teambuilding se mohou kolegové z práce vídat u příležitosti různých sportovních utkání (bowling, badminton, voleyball) nebo jiných typů akcí. Především společnosti, jejichž zaměstnanci mají sedavý způsob povolání, dbají na jejich odreagování a zábavu. K tomu účelu slouží firemní cyklo výlety, pravidelné grilování nebo setkání u piva a vína. To, že si budou mít kolegové co říci i mimo kancelář a jejich rozhovor hravě přesáhne hranice pracovní konverzace, je snem řady pracovníků a důkazem funkčního kolektivu.

Zdroje fotografií: wikimedia.org

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROGRESS INTERIOR (pobočka Chrudim IV)

Kuchyňské a bytové studio nabízí luxusní moderní kuchyně, dětský rostoucí nábytek, 3D návrhy, vizualizace, realizace interiérů. Dodáváme kuchyňský nábytek, linky, stoly, židle, obývací stěny, pokoje. Návrhy moderních obývacích pokojů a kuchyní.

Další firmy naleznete v katalogu firem