Pracovat na volné noze – sen i noční můra

Nenávidíte rutinu? Děsí vás vstávat každý den ve stejnou hodinu, hodit do sebe snídani a odplížit se do zaměstnání, kde strávíte předepsaný čas předepsanými úkony s předepsanou přestávkou na oběd? Hnusí se vám dress code? Víte, že když máte možnost řídit se sám, jste podstatně kreativnější a produktivnější? A hlavně: víc vás to baví?

Pak je zřejmé, že klasické kancelářské zaměstnání není nic pro vás. Můžete se pokusit najít zaměstnání s flexibilní pracovní dobou a neformálním přístupem ke konvencím.

Nebo se stát nezávislým profesionálem.

Nezávislý profesionál (neboli freelancer): „je profesionál bez stálého pracovního úvazku. Typicky jde o samostatného živnostníka či podnikatele, který buď nemá zaměstnance žádné anebo jich má tak málo, že je schopen své podnikání úspěšně řídit sám bez cizí pomoci.“ Takto definuje freelancery Robert Vlach, podnikatelský poradce, zakladatel a provozovatel portálu Na volné noze a velký propagátor rozvoje činnosti nezávislých profesionálů u nás.

Kdo se jím může stát

Práce na volné noze není profesně nijak omezena. Ke klasickým nezávislým profesionálům patří samostatně činní umělci a publicisté, ale také lektoři, copywriteři, konzultanti a mnozí další. Záleží jen na tom, kam sahá vaše fantazie a schopnost sebeuplatnění. V katalogu Na volné noze najdete mimo jiné i poradkyně pro profesionální vzhled, svatební koordinátory a obchodní cestující s čajem.

Co k tomu potřebujete

Odvahu a disciplínu. To především.
Odvahu opustit poměrně bezpečné přístaviště stálého zaměstnání a spolehnout se sám na sebe. A disciplínu pracovat, i když vás k tomu nikdo přímo nenutí. Je to přece jen rozdíl, strávit povinných osm hodin v zaměstnání a opírat se o předem nastavené bariéry (a narážet do nich), nebo si pravidla a pracovní režim určovat sám.

Natož, když opustíte kancelář ve prospěch pracovního stolu v obývacím pokoji. Domácí prostředí má nepopiratelné výhody (odpadá nutnost dojíždění a nikdo za vámi nestojí s očima na stopkách), ale je zrádné právě svou důvěrností a pokušením odkládat práci „na potom“. Pokud jste přes den doma sami, ještě to jde, horší to mají lidé s malými dětmi, které přirozeně vyžadují jejich pozornost.

Coworking – komunita nezávislých pracovníků – není kancelář jako kancelář

Jste společenský typ a nebaví vás pracovat doma, popřípadě se doma k práci vůbec nedonutíte? Nemůžete se tam soustředit a máte dojem, že bez interakce s dalšími lidmi nic nevyřešíte? Nejste v tom sami.

Elegantním a navýsost sympatickým řešením jsou tzv. coworkingová centra (snad se dočkáme jejich rozšíření a s tím i méně uši trhajícího českého názvu), sdílené pracovní prostory (placené a s jasnými pravidly) pro nezávislé profesionály poskytující jim možnost společné nebo zcela nezávislé práce v neformálních prostorech se sociálním zázemím. Taková komunitní centra prohlubují sociální kontakty, tvoří inspirativní platformu a jsou ideální pro neformální setkání spolupracovníků. V některých centrech máte svůj vlastní stůl, v jiných se zkrátka usadíte na první volné místo. Jejich podoba se různí od vysoce profesionální k sympaticky uvolněné. První takové centrum vzniklo zhruba před sedmi lety v San Franciscu, v Česku se pomalu rodí od roku 2009 ve větších městech.

Jaký je to život

Častý názor v diskusích na internetu je tento: Kdo to vyzkoušel, ten už se do klasického zaměstnaneckého poměru nevrátí. Freelancerům vyhovuje osobní svoboda, možnost vybírat si zakázky a plánovat svůj čas. Zjišťují, že efektivita práce na volné noze může mnohonásobně překračovat tu „kancelářskou“, a stává se tak odrazovým můstkem k intenzivnímu, ale kratšímu pracovnímu týdnu. Samozřejmě nejde vždy všechno jako na drátkách a není od věci vytvořit si finanční rezervu pro případ delší nemoci nebo období bez pořádných zakázek.

Nejtěžší je odhodlat se a začít, freelancery se často lidé stávají až poté, co načerpají zkušenosti v zaměstnání a získají užitečné kontakty, což jim postavení se na vlastní nohy nemálo usnadní. To však neznamená, že není možné začít hned po škole – jen je třeba být trpělivý a připravit se na to, že nejde všechno hned.

Jaký je rozdíl mezi freelancerem a živnostníkem?

Podstatný. Drobný živnostník sice začíná podobně jako freelancer, ale po čase, pokud se podnikání rozjede, přijímá více zaměstnanců a přibližuje se tak firemní struktuře. Freelancer má podle Roberta Vlacha odlišný hodnotový žebříček, se svou prací se více ztotožňuje a jeho přístup je osobní (na rozdíl od firemního). Neztotožňuje se s politikou a přístupem firmy, ale vytváří svou vlastní, která jej a jeho přístup k řešení problémů činí jedinečným. V tom také podle Vlacha leží zásadní výhoda freelancerů: Každý z nich si buduje svou originální značku a zákazník tak má možnost vybrat si přístup, který vyhovuje jeho vkusu. Spolupracuje s konkrétním člověkem, nikoli se společností, a nemusí se tak smiřovat s unifikovaným pojetím velkých firem.

Užitečné informace
Rozhovor s Robertem Vlachem: Freelanceři se mají (vždy) dobře. A vy?
Blog o životě na volné noze: Freelance
Webový portál Na volné noze
Webový portál TheWorks
Seznam coworkingových center v Česku

Článek byl převzat z partnerského portálu Vzdělání.CZ, kde se dozvíte vše o studiu a mnohem víc.


Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

Top Office

Nabízíme Vám ergonomické kancelářské židle, pohodlná kancelářská křesla, elegantní kancelářský nábytek i praktické kancelářské doplňky.

Další firmy naleznete v katalogu firem