Nepodceňujte význam firemního účetnictví

Účetnictví je nepostradatelnou součástí každého prosperujícího podniku. Funguje jako kontrola hospodaření a evidence účtů a všech finančních toků. Na základě účetních výsledků se vedení dále rozhoduje a řídí firmu. Nakonec se podle něj stanovuje i nový rozpočet. Větší podniky mají vlastní účetní oddělení, ale existuje řada středních a malých společností, kterým účetnictví spravuje externí pracovník či firma.

 

Péče o pracovníky

Firemní účetnictví ovšem není důležité jen pro samotnou firmu. Dalo by se říci, že se stará i o zaměstnance. S informacemi, ke kterým mají podnikoví účtaři přístup, mohou snadno sestavit daňové přiznání každému pracovníkovi ve firmě. Záleží už jen na něm, zda si ho nechá jednoduše sestavit u zaměstnavatele nebo si vše vyřídí sám. Pokud nemá pracovník žádné další příjmy, je častější, že mu přiznání vytvoří ve firmě.

Bystrý systém

Kontrola podnikového hospodaření funguje také jako hlídací pes. Eviduje všechny závazky a pohledávky, aby byla firma schopná dodržovat platební morálku a aby to samé vůči ní dodržovali její partneři. Klienti si ověřují schopnost splácet dluhy a podle toho se dál rozhodují, zda by se společností navázali spolupráci. Naopak, pokud by firma měla mít potíže kvůli neplacení zakázek od svých zákazníků, musela by přistoupit k vymáhání pohledávek. Oba tyto postupy fungují v současnosti zcela běžně.

Prosperita firmy

K důležitým znakům podnikového účetnictví patří především pravdivost a úplnost všech informací. Největší pozornost je třeba věnovat nákladům, protože jde o položku snižující výsledný zisk firmy. Je třeba do nich započítat skutečně vše. Do nákladů se promítají maličkosti jako výroba vizitek, ale i zásadní nákupy jako pořízení výrobních strojů. Pořízení finančně náročných statků lze naštěstí v rámci účetnictví rozdělit díky odpisům do několika dalších let.

Vybavení Vaší kanceláře Vám zajistí:

PROFIm sp. z o.o.

Jsme jedním z hlavních výrobců kancelářských židlí a křesel vysoké kvality.

Další firmy naleznete v katalogu firem